Բաց երկնքի քաղաքականության ներդրման բանակցությունները սկսվել են
Դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում ավարտվել է քաղաքացիական ավիացիայի և օդային հաղորդակցության ոլորտում փոխադարձ ազատականացման շուրջ ՀՀ և ՌԴ պետական մարմինների միջև խորհրդակցությունների փուլը:
Ռուսաստանի Դաշնության ավիացիոն իշխանությունների հետ քաղաքացիական ավիացիայի բնագավառում երկկողմ համագործակցության շրջանակի վերանայման շուրջ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով դեկտեմբերի 23-ին ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվա է մեկնել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Դեկտեմբերի 24-ին ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել երկկողմ խորհրդակցություն, որի ժամանակ ռուսական կողմը նշել է դեպի Հայաստան թռիչքներ իրականացնելու վերաբերյալ ռուսական ավիաուղիների բարձր հետաքրքրվածության մասին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են Արձանագրություն, համաձայն որի կատարվել են համապատասխան փոփոխություններ «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև օդային հաղորդակցության ոլորտում համագործակցության մասին» 1993 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Համաձայնագրի հավելվածում: Արձանագրության համաձայն, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև քաղաքացիական ավիացիայի և օդային հաղորդակցության բնագավառում կգործի ազատությունների ավելի բարձր աստիճան, ինչը երկու երկրների ավիափոխաղդրողներին հնարավորություն կընձեռի ընդլայնել մատուցվող ծառայությունները:
Այսպիսով` Հայաստանում քաղաքացիական ավիացիայի և օդային հաղորդակցության ոլորտում բաց երկնքի քաղաքականության ներդրման շրջանակներում արդեն մեկնարկել են բանակցություններն օտարերկրյա պետությունների կառավարությունների հետ:

Армения и Россия начали либерализацию услуг в сфере гражданской авиации
В Москве 24 декабря завершился этап консультаций между государственными органами Армении и России вокруг либерализации услуг в сфере гражданской авиации и воздушных сообщений.
Как сообщает пресс-служба министерства экономики Армении, делегация во главе с заместителем министра экономики Армении Гарегином Мелконяном отбыла 23 декабря в Москву для проведения двусторонних консультаций с российской стороной. 24 декабря в министерстве транспорта РФ состоялось совещание, в ходе которого российская сторона выразила заинтересованность своих авиакомпаний в осуществлении полетов в Армению.
По итогам консультаций был подписан протокол, согласно которому в сфере гражданской авиации и воздушного сообщения между странами будет действовать либеральный режим более высокого уровня, что предоставит возможность авиаперевозчикам расширить предоставляемые услуги.
Таким образом, в рамках политики «открытого неба» в сфере гражданской авиации и воздушного сообщения уже стартовали переговоры с правительствами зарубежных стран.