ԼՂՀ ՊՆ. Սպառազինությունը որոշիչ չէ, որոշիչը մարդու պատրաստակամությունն է
«Խաղաղարար ուժերի տեղակայման վերաբերյալ որևէ խոսակցություն չկա և, կարծում եմ, դրա անհրաժեշտությունը ևս չկա, որովհետև ԼՂՀ պաշտպանության բանակն ի վիճակի է ապահովել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։ ԼՂՀ-ն և բանակը խաղաղարար ուժերի կարիք չունեն։ Այս հարցը չի քննարկվել և երբևէ չի էլ քննարկվելու»,- այս մասին այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը՝ պատասխանելով Karabakh-open.info-ի` Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումից հետո Ղարաբաղում ռուսական խաղաղարար զորքերի տեղակայման մասին շրջանառվող լուրերի վերաբերյալ հարցին։
Պատասխանելով սպառազինությունների մրցավազքի և հնարավոր պատերազմի դեպքում Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի ու ՀԱՊԿ շրջանակներում անվտանգության ապահովման և հայկական զինված ուժերի դիմակայության մասին հարցին՝ պաշտպանության նախարարը նշել է.
«Մենք շատ ուժեղ ենք և մտածելու ոչինչ չունենք։ Գյումրիի ռազմաբազան կլինի, կամ չի լինի, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում պայմանավորվածությունը կլինի, թե ոչ՝ մենք մեր խնդիրն իրականացնելու ենք, ես մեկ վայրկյան անգամ չեմ կասկածում»։
Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ի կամ ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում ի դեմս ՀՀ-ի իրականացվող աշխատանքներին, ըստ նախարարի, դրանք ուղղված են մեր երկրի անվտանգության համակարգի բազմակողմանի ապահովմանը և պատերազմի չվերսկսմանը։ Իսկ եթե պատերազմ սկսվի, նախարարի հավաստմամբ, հայկական զինված ուժերն իրենց խնդիրը հեշտությամբ լուծելու են։
«Սպառազինությունը որոշիչ չի։ Որոշիչը մարդու պատրաստակամությունն է՝ իր հայրենիքը պաշտպանելու և հաղթելու։ Այս ուղղությամբ որևէ խնդիր չունենք։ Դա իրականացնելու համար մենք ունենք համապատասխան զինտեխնիկա։ Մեր բոլոր գործողություններն ուղղված են նրան, որ պատերազմ չսկսի, իսկ եթե սկսի՝ ձեռքներս ծալած չենք կարող նստել։ Մենք սպառազինվելու ենք այնքան, որքան անհրաժեշտ է մեզ՝ մեր խնդիրը կատարելու համար։ Հաջորդ տարի կլսեք նոր սպառազինության և հեռահար զենքերի ձեռքբերման մասին»,- եզրափակել է Մովսես Հակոբյանը։

M. Hakobian: There is no need to deploy peacekeepers in NKR
There was no talk about the deployment of peacekeeping forces. I think there is no need to do it as the NKR Defense Army can ensure the security of Artsakh people. Nagorno Karabakh and our army don’t need any peacekeeping forces. This issue was not discussed and will never be discussed,” Defense Minister of the Nagorno Karabakh Republic Movses Hakobian said at a press conference today in response to a question of Karabakh-open.info in connection with rumors about the possible deployment of peacekeeping forces in the NKR after Armenia joins the Customs Union.
Responding to a question about the arms race and participation of the Russian 102nd military base in Gyumri in case of a possible war in ensuring security within the CSTO framework, the minister said: “We are very strong and there is nothing to worry about. Regardless of the military base in Gyumri and agreements with the CSTO, we will perform the task set before us, I don’t doubt that”.
As regards Armenia’s work on cooperation with CSTO or NATO, the minister said that those measures are aimed at strengthening the country’s security system and non-resumption of war. In his words, the Armenian armed forces will easily perform their task.
“All our actions are aimed at non-resumption of war, but if this happens, we will not sit by idly. We will arm ourselves as much as we need in order to do our task. Next year you will hear about purchase of new arms and long-range weapons,” Movses Hakobian said.