Օֆշոր, սեպտեմբերի 3, գազի գին... 2013-ի ձախողումները` ըստ Արամ Մանուկյանի
2013-ի ընթացքում կա 13 թոփ ձախողում: Ամփոփելով անցնող տարին` լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀՇ նախագահ, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանը` ձախողումների շարքը սկսելով տարեսկզբին տեղի ունեցած նախագահական և ավագանու ընտրությունների «խայտառակ» արդյունքներից:
«Կարող եք ավելացնել, վիճարկել, բայց կրճատել ձախողումները, չեք կարող»,- ասաց նա:
Պատագամավորը թվարկեց ձախողումները` Երևանում կարմիր գծանշումներով վճարովի ավտոկայանատեղիները, օֆշորային սկանդալը, Մաքսային միությանն անդամակցելը, կուտակային կենսաթոշակային համակարգը, սակայն պատգամավորը հատկապես կանգ առավ գազի գնի բարձրացման և «ՀայՌուսգազարդի» 20 տոկոս բաժնեմասի վաճառման վրա:
«Գազի գինն ու «ՀայՌուսգազարդի» 20 տոկոսի օտարումն ամենամեծ սկանդալն է: Դա է ամենաանարժանապատիվ, նվաստացնող գործընթացը։ Սա տարվա վերջին ամենամեծ քյալլագյոզությունն էր, որովհետև այսպիսի գործարք, նվաստացում հայ ժողովուրդը չի ունեցել, անգամ ծանր ժամանակներում։ Սա լուրջ քրեական գործ է, որը շատ ջուր է քաշելու, պետք է լինել հետևողական»,- ասաց Ա. Մանուկյանը:
Խոսելով արտաքին քաղաքականության հիմնական ձախողումների մասին` Ա. Մանուկյանն ասաց. «Իշխանությունը սեպտեմբերի 3-ին խայտառակ եղավ իր կտրուկ շրջադարձից, ինչը շոկի մեջ գցեց ՀՀ քաղաքացիներին, քաղաքական ուժերին նաև միջազգային հանրությանը»:
Ամփոփելով խոսքը, որպես 2013-ի հաջողություն, Ա. Մանուկյանն առանձնացրեց ԱԺ չորս խմբակցությունների համատեղ աշխատանքը, որի արդյունքում առաջին անգամ թույլ չի տրվել, որ իշխանությունն իր քվեարկությունն անցկացնի:

Арам Манукян – о достижениях и неудачах в 2013 году
В 2013 году череда неудач для Армении началась с «позорных» результатов президентских выборов и выборов в Совет старейшин Еревана. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами депутат парламентской фракции «Армянского национального конгресса» Арам Манукян, обобщая итоги 2013 года.
По мнению депутата, в целом можно выделить 13 топ-провалов. «Можем добавлять, оспаривать эти провалы, но не сокращать их», - заявил А.Манукян.
К числу провалов, по мнению депутата, относятся: внедрение в Ереване платных автостоянок, офшорный скандал, присоединение к Таможенному союзу, переход к обязательной накопительной пенсионной системе. Арам Манукян особо выделил повышение цены на природный газ и продажу 20% акций компании «АрмРосгазпром».
«Повышение цен на газ и отчуждение 20% «АрмРосгазпрома» – самый большой скандал. Это самый унизительный и ущемляющий самолюбие процесс. Это совершенный к концу года самый бездарный шаг, поскольку подобной сделки и унижения не было даже в самые трудные для армянского народа и страны времена», - заявил А.Манукян.
Обратившись к неудачам во внешней политике, депутат АНК отметил: «Поворот на 180 градусов и заявление властей 3-го сентября ввергло в шок граждан Армении, политические силы и международное сообщество».
В числе успехов в 2013 году Арам Манукян отметил совместную работу четырех фракций парламента Армении.