ՏՄՊՊՀ-ն ամփոփեց տարին. 8 տնտեսվարող հայտնվել է «Սև ցուցակում»
Այսօր տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն ամփոփեց տարին:
Նա նշեց, որ ՏՄՊՊՀ-ն 2013թ-ին շարունակել է ակտիվ գործուենությունը, բացահայտել է գերիշող դիրքի չարաշահման դեպքեր` դեղերի ներմուծման, երկաթուղային տրանսպորտի, քաղաքային հեռախոսակապի և այլ ոլորտներում. չարաշահողները ենթարկվել են խիստ պատասխանատվության:
Ա. Շաբոյանի փոխանցմամբ` բացահայտվել են հակամրցակցային համաձյանության դեպքեր և 8 տնտեսվարողներ ենթարկվել են խիստ պատասխանտվության: Ընկերությունները պետական գնումների ոլորտում բավականին բարձր գներով ապրանքներ էին վաճառել սոցիալական ոլորտի մի շարք հիմնարկների: Այդ ընկերությունները տուգանվել են 45 մլն դրամի չափով:
8 ընկերությունների տվյալները ուղարակվել է գնումների աջակցության կենտրոն, որտեղ նրանք հայտնվել են «Սև ցուցակում» և որոշ ժամանակ հնարավորություն չեն ունենալու մասնակցել պետական գնումներին:
ՏՄՊՊՀ նախագահն անբարեխիղճ մցակցության դեպքերից նշեց խանութներում հրապարակված զեղչերի խնդիրը, արձանագրվել էին դեպքեր, երբ զեղերը չէին համապատասխանել իրականությանը: Տնտեսվարողներին տրվել է խիստ նկատողություն:
Արտակ Շաբոյանը հիշեցրեց, որ ՏՄՊՊՀ-ն տուգանող կառույց չէ և եթե առաջին անգամ են խախտում կատարում` տնտեսվարողները զգուշացվում են, երկրորդ անգամ, արդեն տուգանվում են, մեղմ են մոտենում հատկապես փոքր ու միջին բիզնեսին:

Артак Шабоян: Восемь хозяйствующих субъектов включены в «черный список»
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении в 2013 году продолжала активную деятельность, выявила случаи злоупотребления доминирующим положением в сфере импорта лекарств, пассажирского транспорта, городской телефонной связи и т.д. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян, обобщая итоги деятельности структуры за 2014 год.
Как сообщил А.Шабоян, выявлены также случаи антиконкурентных соглашений и восемь хозяйствующих субъектов привлечены к строгой ответственности. Компании в рамках государственных закупок продали по довольно высоким ценам товары ряду учреждений социальной сферы.
Эти компании оштрафованы на 45 млн. драмов и их данные направлены в ГНКО «Центр содействия закупкам», для включения в «черный список» и лишения возможности участвовать в государственных закупках в течение определенного периода времени.
Артак Шабоян при этом отметил, что ГКЗЭК довольно осторожно относится к малому и среднему бизнесу. По его словам, в целом, если хозяйствующие субъекты впервые допускают нарушение, их просто предупреждают, а штрафы назначаются при повторном нарушении.