«Ազնիվ կլիներ, որ Կառավարությունը 20 տոկոս բաժնեմասը նվիրեր Ռուսաստանին»
«Գազային համաձայնագիրն» անտեսում է ՀՀ բոլոր օրենքները, այդ թվում` մասնավորեցման, համայնքների սեփականությունը հանդիսացող բազմաթով հողատարածքների, խողովակաշարերի սեփականշնորհման և այլն: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգմավոր Արծվիկ Մինասյանը:
«Ես չեմ տեսել Հայաստանի կնքած որևէ համաձայնագիր, որով Հայաստանը հրաժարվի միջազգային իրավունքով տրվող բոլոր անձեռնմխելիություններից, սակայն այս պայմանագրով Հայաստանը հրաժարվում է: Ավելի ազնիվ կլիներ, եթե Հայաստանի կառավարությունը գար Ազգային ժողով ու ասեր՝ «էս 20 տոկոսը նվիրենք Ռուսաստանին», ոչ թե նման պայմանագիր ստորագրեր»,- ասաց ՀՅԴ պատգամավորը:
Ասուլիսին մասնակից «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանն էլ իր հերթին ասաց, թե կառավարության կարծիքով սա փայլուն պայմանագիր է, որը կնքվել ու, իրենց կարծիքով, վավերացվել է:
ԲՀԿ պատգամավորն ասաց, որ Հայաստան ներմուծվող գազն այքան էլ էժան չէ, ինչպես խոսվում է: Նա օրինակ բերեց հարևան Վրաստանը, որտեղ բնակչին հասնող գազը 269 դոլար է. «Որը մեզանից էապես էժան է, բայց Հայաստանում բնակիչը մուծում է մոտ 400 դոլար: Հետևաբար չեմ հասկանում հայտարարությունները, թե մենք ամենաէժանն ենք գազ ստանում: Մենք ստանում ենք բավականին թանկ գազ, որը համեմատելի է եվրոպական գների հետ»:

The gas agreements with Russia ignore all Armenian laws, the Armenian parliamentary deputy, ARF-Dashnaktsutyun Party member Artsvik Minasian said.
“I have not seen other agreements, under which Armenia would renounce all immunities granted by international law, but Armenia renounced them in this agreement. It would be honest if the government simply gave 20% of ArmRosGazprom’s shares as a present to Russia instead of signing such an agreement,” he said.
Deputy of Prosperous Armenia Party (BHK) faction Stepan Margarian said for his part that the gas price for Armenia is not as low as is declared.
“For example, in Georgia the gas price for the final consumer is $269 per 1,000 cubic meters, while in Armenia it is $400. So I cannot understand statements about cheap gas supplied to Armenia. We receive quite expensive gas which is comparable with European prices,” Margarian said.