«Ազնիվ կլիներ, որ Կառավարությունը 20 տոկոս բաժնեմասը նվիրեր Ռուսաստանին»
«Գազային համաձայնագիրն» անտեսում է ՀՀ բոլոր օրենքները, այդ թվում` մասնավորեցման, համայնքների սեփականությունը հանդիսացող բազմաթով հողատարածքների, խողովակաշարերի սեփականշնորհման և այլն: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգմավոր Արծվիկ Մինասյանը:
«Ես չեմ տեսել Հայաստանի կնքած որևէ համաձայնագիր, որով Հայաստանը հրաժարվի միջազգային իրավունքով տրվող բոլոր անձեռնմխելիություններից, սակայն այս պայմանագրով Հայաստանը հրաժարվում է: Ավելի ազնիվ կլիներ, եթե Հայաստանի կառավարությունը գար Ազգային ժողով ու ասեր՝ «էս 20 տոկոսը նվիրենք Ռուսաստանին», ոչ թե նման պայմանագիր ստորագրեր»,- ասաց ՀՅԴ պատգամավորը:
Ասուլիսին մասնակից «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանն էլ իր հերթին ասաց, թե կառավարության կարծիքով սա փայլուն պայմանագիր է, որը կնքվել ու, իրենց կարծիքով, վավերացվել է:
ԲՀԿ պատգամավորն ասաց, որ Հայաստան ներմուծվող գազն այքան էլ էժան չէ, ինչպես խոսվում է: Նա օրինակ բերեց հարևան Վրաստանը, որտեղ բնակչին հասնող գազը 269 դոլար է. «Որը մեզանից էապես էժան է, բայց Հայաստանում բնակիչը մուծում է մոտ 400 դոլար: Հետևաբար չեմ հասկանում հայտարարությունները, թե մենք ամենաէժանն ենք գազ ստանում: Մենք ստանում ենք բավականին թանկ գազ, որը համեմատելի է եվրոպական գների հետ»:

Степан Маргарян: Армения получает дорогой газ
Газовые соглашения с Россией игнорируют все законы Армении, заявил журналистам депутат парламента Армении, член АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян.
«Я не видел иного соглашения, по которому Армения отказывается от всех неприкосновенностей, данных международным правом, однако этим соглашением Армения отказалась. Было бы честно, если 20% акций «АрмРосгазпрома» правительство просто подарило бы России, а не подписывало подобное соглашение», - заявил он.
В свою очередь, депутат от партии «Процветающая Армения» Степан Маргарян заявил, что цена на газ для Армении не такая уж и дешевая, как об этом говорится.
«К примеру, в Грузии газ для конечного потребителя стоит 269 долларов за 1000 куб м, а в Армении – около 400.
Следовательно, мне не понятны заявления о дешевом газе для Армении. Мы получаем достаточно дорогой газ, который сопоставим с европейскими ценами», - отметил С.Маргарян.