Փորձագետի բլոգ. Նազարբաևը իր որոշումները «թանկ է վաճառում»
Ղաղախստանի նախագահ Նուլսուլթան Նազարբաևը հայտարարել է, որ «Ղազախստանը պատրաստ է ստորագրել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին «ճանապարհային քարտեզը», սակայն հատուկ կարծիքով, քանի որ Մաքսային միության սահմանի մասին հարցը բաց է մնում` Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ կապված»:
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ, Հայաստանի հետ ՄՄ-ին միանալու «ճանապարհային քարտեզը» ստորագրելու օրերին, ՌԴ-ն վավերացրեց Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի հետ առևտրի մասին համաձայնագիրը, որոնցով հանվում է ապրանքների ներմուծման համար սահմանված մաքսատուրքերը: Իսկ դա նշանակում է` նույն Նազարբաևի կողմից չճանաչված Հվ. Օսեթիան և Աբխազիան ևս դարձան ՄՄ տարածք:
Պատահական չէր Աբխազիայի ու Հվ. Օսեթիայի հետ, մաքսատուրքերը հանելու վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացման ժամանակահատվածը, ինչը լավագույն ինդիկատորն է` ցույց տալու, թե Մոսկվան նման դեպքերում ինչ է մտածում ու ինչպես է գործում:
Հասկանալի է, որ Նազարբաևն Ադրբեջանին կապված է բազմաթիվ թելերով ու այդ համատեքստում փորձում է ոչ միայն պահել բարեկամական հարաբերությունները իր համար այդքան կարևոր Ադրբեջանի հետ, այլև իր որոշումը «թանկ վաճառել» Ռուսաստանին` ՄՄ-ի շրջանակներում ընթացող գործընթացներում առավել շահեկան դերում հաստատվելու համար:
Միաժամանակ ՌԴ-ում լավագույնս գիտակցում են, որ ԼՂ հարցը Հայաստանի ցանկացած իշխանության համար կարևորագույն խնդիրն է ոչ միայն այն պատճառով, որ արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնային հարցն է, այլ նրանով, որ ոչ մի խնդիր չի կարող իշխանության դիրքերը ցնցել այնպես, ինչպես այդ հարցում իշխանության կողմից ցանկացած հետքայլ:
Ավելին, պատմությունը ցույց է տվել, որ այդ հարցում նույնիսկ փոքր-ինչ անզգուշություն դրսևորողները ուղղակի հեռացվում են իշխանությունից: Այս իրավիճակում, պաշտոնական Մոսկվան չի կարող Հայաստանին առաջարկել կամ նույնիսկ պարտադրել այնպիսի հարց, որը ԼՂ հարցում, Հայաստանի համար, նոր խնդիրների առաջացման ռիսկ է պարունակում:
Ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում, Արցախի` առավել շահեկան դերում հայտնվելը ոչ թե ՌԴ-ի «բարեհաճության», այլ Հայաստանի կողմից շրջադարձային` Մոսկվայի համար ոչ ցանկալի ուղղությամբ քայլեր կատարելու վտանգի արդյունքն է:

Блог эксперта: Назарбаев старается подороже продать России свое «добро»
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что «Казахстан готов подписать «дорожную карту» присоединения Армении к Таможенному союзу, но с особым мнением, поскольку вопрос о границе Таможенного союза в связи с нагорно-карабахским конфликтом остаётся открытым».
По странной случайности, в дни подписания «дорожной карты» присоединения Армении к Таможенному союзу, Россия ратифицировала соглашения о торговле с Абхазией и Южной Осетией, согласно которым ввоз товаров не облагается пошлиной. А это значит, что непризнанные тем же Назарбаевым Южная Осетия и Абхазия стали территорией ТС.
Период ратификации соглашений о беспошлинной торговле с Абхазией и Южной Осетией был выбран неслучайно и является наилучшим индикатором, чтобы показать, что думает и как действует Москва в подобных случаях.
Понятно, что Назарбаев связан с Азербайджаном многочисленными нитями и в данном контексте пытается не только сохранить дружественные отношения со столь важным для него партнером, но и старается «продать свое решение России подороже», чтобы играть более выгодную роль в протекающих в рамках Таможенного союза процессах.
При этом в России прекрасно понимают, что проблема Нагорного Карабаха является важнейшей для любой власти в Армении не только по той причине, что она ключевая во внешнеполитической повестке, но и потому, что никакой другой вопрос не может так расшатать позиции власти, как отступление на этом фронте.
Более того, история показала, что политические деятели, продемонстрировавшие в этом вопросе даже малейшую неосторожность, просто отстраняются от власти. В этой ситуации официальная Москва не может предложить или даже навязать Армении такой вопрос, который приведет к новым проблемам для страны в карабахском конфликте.
В контексте интеграционных процессов выгодная позиция, в которой оказывается НКР, является не следствием т.н. «благосклонности» России, а результатом опасений Москвы в вопросе осуществления Арменией поворотных шагов в нежелательном для РФ направлении.