Սոցիոլոգ. Մաքսային միությանն անդամակցելով` Հայաստանի վիճակը կթեթևանա
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցումն ու մաքսային տուրքերի թարմացումը կհանգեցնեն այն բանին, որ մեզ մոտ կարող է տեղի ունենալ ապրանքների գների նվազում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Շարունակելով խոսքը` Ա. Ադիբեկյանն ասաց, որ ՄՄ-ին անդամակցելով` Հայաստանի վիճակը կթեթևանա, կկրճատվեն մաքսատուրքերը, սակայն հաջողության համար, ըստ նրա, պետք է ռուսներին ստիպել կառուցել մի քանի խոշոր գործարան:
«Եթե ՄՄ-ն դառնա մեր կենսագործունեության ապագա ձևաչափ, ապա պարզ է, որ կկարողանանք շատ ավելի մեծ եկամուտ ստանալ»,- ասաց սոցիոլոգը:
Սակայն դա, Ադիբեյանի խոսքով, չի նշանակում, որ Եվրամիության հետ չպետք է շարունակել համագործակցությունը. «Մենք պետք է բարելավենք կրթության որակը, քանի որ մեր կրթական համակարգը համաշխարհայինից հեռու է մոտ 50-60 տարով: Կրթական համակարգը պիտի բարելավենք, որովհետև բացի խելքից, ուրիշ ռեսուրս չունենք, 50 տարի հետո ոսկին ու արծաթը կվերջանան, 100 տարի հետո էլ՝ երկաթը, մենք ճապոնացիների պես ուղեղը պիտի աշխատեցնենք»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ Հայաստանին կրթության ոլորտում պետք են նորագույն տեխնոլոգիաներ:

Adibekian: Entry into Customs Union will improve situation in Armenia
The entry into the Customs Union and the review of customs duties will result in a fall of prices of goods in Armenia, sociologist Aharon Adibekian said at a meeting with journalists today.
In his words, after the entry into the Customs Union, the situation in Armenia will improve and the customs duties decline. Yet success can be achieved if the Russian side builds a number of large plants in Armenia, Adibekian said.
“If the Customs Union becomes the future format of our vital activity, it is obvious that our incomes will rise,” the sociologist noted, adding that it does not mean that Armenia should not continue cooperation with the European Union.
“We should improve the quality of education as our educational system is 50-60 years behind the world’s modern educational systems. We should improve our educational system because we have no other resources, except intellectual resource. Gold and silver reserves will run out in 50 years, iron reserves in 100 years so we should develop our intellectual potential, like the Japanese,” the sociologist said, stressing the need to introduce advanced technology in Armenia’s education.