Սոցիոլոգ. Մաքսային միությանն անդամակցելով` Հայաստանի վիճակը կթեթևանա
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցումն ու մաքսային տուրքերի թարմացումը կհանգեցնեն այն բանին, որ մեզ մոտ կարող է տեղի ունենալ ապրանքների գների նվազում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Շարունակելով խոսքը` Ա. Ադիբեկյանն ասաց, որ ՄՄ-ին անդամակցելով` Հայաստանի վիճակը կթեթևանա, կկրճատվեն մաքսատուրքերը, սակայն հաջողության համար, ըստ նրա, պետք է ռուսներին ստիպել կառուցել մի քանի խոշոր գործարան:
«Եթե ՄՄ-ն դառնա մեր կենսագործունեության ապագա ձևաչափ, ապա պարզ է, որ կկարողանանք շատ ավելի մեծ եկամուտ ստանալ»,- ասաց սոցիոլոգը:
Սակայն դա, Ադիբեյանի խոսքով, չի նշանակում, որ Եվրամիության հետ չպետք է շարունակել համագործակցությունը. «Մենք պետք է բարելավենք կրթության որակը, քանի որ մեր կրթական համակարգը համաշխարհայինից հեռու է մոտ 50-60 տարով: Կրթական համակարգը պիտի բարելավենք, որովհետև բացի խելքից, ուրիշ ռեսուրս չունենք, 50 տարի հետո ոսկին ու արծաթը կվերջանան, 100 տարի հետո էլ՝ երկաթը, մենք ճապոնացիների պես ուղեղը պիտի աշխատեցնենք»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ Հայաստանին կրթության ոլորտում պետք են նորագույն տեխնոլոգիաներ:

А.Адибекян: Вступление в Таможенный союз улучшит ситуацию в Армении
Вступление Армении в Таможенный союз и пересмотр таможенных пошлин приведет к снижению цен на товары в республике. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами социолог Агарон Адибекян.
Социолог отметил, что в результате присоединения к Таможенному союзу улучшится ситуация в Армении, сократится таможенные пошлины. Однако, по его словам, для достижения успеха нужно добиться того, чтобы российская сторона построила в Армении несколько крупных заводов.
«Если Таможенный союз станет будущим форматом нашей жизнедеятельности, то очевидно, что мы сможем иметь более высокие доходы», - сказал А.Адибекян.
Однако, по словам социолога, это не значит, что не следует продолжать сотрудничество с Евросоюзом.
«Нам необходимо улучшить качество образования, поскольку наша образовательная система отстает от современной мировой системы образования на 50-60 лет. Нам нужно улучшить систему образования, поскольку у нас нет других ресурсов кроме интеллектуального. Через 50 лет иссякнут запасы золота и серебра, через 100 лет – железа, мы должны развивать свой интеллектуальный потенциал так же, как и японцы», - заявил социолог.