ՄԱԿ-ում ԻԻՀ դեսպան. Հրավերի դեպքում Իրանը կմասնակցի «Ժնև 2» համաժողովին
Հրավերի դեպքում Իրանը կմասնակցի Սիրիայի հարցով գումարվելիք «Ժնև 2» համաժողովին: Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Խազային:
Դեսպան Խազային BBC լրատվական գործակալության ամերիկյան ծառայությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով հունվարի 22-ին կայանալիք «Ժնև 2» համաժողովին Իրանի հնարավոր մասնակցությանը, մասնավորապես նշել է. «Հրավերի դեպքում Իրանը կմասնակցի «Ժնև 2»-ին և կարող է կառուցողական դեր ունենալ: Նախկինում Իրանը և Ռուսաստանը օգնել են, որպեսզի Սիրիայի կառավարությունը քիմիական զենքի ոչնչացման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հետ համաձայանություն ձեռք բերի»:
Շարունակելով խոսքը՝ Խազային հավելել է. «Պետք է օգնել Սիրիայի կառավարությանը և իրական ընդդիմությանը (ոչ թե ահաբեկչական խմբավորումներին), որպեսզի քաղաքական համաձայնության գան. Պետք է Սիրիայի ժողովրդին շանս տալ, որպեսզի ինքը որոշի իր ապագան»:

Тегеран примет участие в «Женеве-2», если получит приглашение
«Иран примет участие в созываемой международной конференции по Сирии “Женева-2”, если получит приглашение», - об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил посол Ирана в ООН Мохаммад Хазаи.
Касаясь в интервью американской службе информагентства «BBC» возможного участия Ирана в предстоящей 22 января конференции «Женева -2», Хазаи, в частности, отметил: «Иран примет участие в “Женеве-2”, если получит приглашение, и может сыграть конструктивную роль в ней. В прошлом Иран и Россия оказали помощь сирийскому правительству в достижении согласия в вопросе ликвидации арсеналов химоружия».
Продолжая речь, дипломат добавил: «Необходимо оказать помощь сирийскому правительству и реальной оппозиции (не террористическим группировкам) в достижении политического согласия. Необходимо дать сирийскому народу шанс самому решить свое будущее».