Փարաջանովն այսօր կդառնար 90 տարեկան
Հայաստանի և Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստ, սցենարիստ և կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովն այսօր կդառնար 90 տարեկան: 1924 թվականի հենց այս օրն է ծնվել անվանի ռեժիսորը: Փարաջանովի թողած ժառանգության մեջ ամենավառ կերպով ներկայացված է Կովկասի բազմազանությունը։
Երգեցողություն և նկարչություն սովորելուց հետո 1945 թ. ընդունվում է Մոսկվայի կինեմատոգրաֆիայի պետական ինստիտուտ, որտեղ դասավանդում էին Ալեքսանդր Դովժենկոն, Միխայիլ Ռոմը և ուրիշներ։
Նրա առաջին կարևոր կինոնկարը «Մոռացված նախնիների ստվերները»-ն է (1964), որը պատմում է գուցուլ Իվանի կյանքի մասին։ Ազգային հանդերձանքների առատության, հետաքրքիր ու նորարական և գյուղական կյանքի տարօրինակ ներկայացման շնորհիվ ֆիլմը բազմաթիվ միջազգային մրցանակներ է ստացել և Փարաջանովին հռչակ բերել։
Փարաջանովի գլուխգործոց կարելի է համարել «Նռան գույնը» (1969), որը պատմում է թիֆլիսահայ աշուղ Սայաթ-Նովայի կյանքի մասին, պատմական կոլորիտային Կովկասի ֆոնի վրա։ Երկու լիամետրաժ ֆիլմերն էլ ենթարկվել են խորհրդային գրաքննությանը։ Կառավարությունը փոխում է իր վերաբերմունքը Փարաջանովի հանդեպ և 1973 թվականի դեկտեմբերի 17-ին 5 տարի ազատազրկմամբ բանտարկում՝ մեղադրելով արվամոլության մեջ։ (Ուկրայինայի ԽՍՀ քրեական օրենսդրության հոդված 122, մաս 1, 2)։ Փարաջանովի ազատազրկմանը բազմաթիվ հայտնի մարդիկ՝ արվեստագետներ, գրողներ և ռեժիսորներ արձագանքեցին։ Եվ չնայած դրան, նրան միայն 4 տարի անց ազատեցին ֆրանսիացի սյուրռեալիստ Լուի Արագոնի միջամտությամբ։
Երկար տարիներ, Թբիլիսիում ապրելու ժամանակ, Փարաջանովին արգելել էին ֆիլմեր նկարահանել, սակայն 80-ական թթ նրան թույլատրեցին նկարել «Սուրամի ամրոցի լեգենդը» (1984), «Աշուղ ղարիբը», որոնք նրա վաղ ժամանակների աշխատանքների բազմագունության արձագանքն է։
Կյանքի վերջին տարիներին Փարաջանովը նկարում էր ինքնակենսագրական «Խոստովանանք» ֆիլմը, որն անավարտ մնաց և հետագայում ամբողջությամբ օգտագործվեցՄիքայել Վարդանովի «Փարաջանով։ Վերջին Գարուն» (1992) վավերագրական ֆիլմում։
Փարաջանովը մահացել է քաղցկեղից՝ 1990 թվականի հուլիսին Երևանում։ 2010 թ Հոլիվուդում ստեղծվեց Պառաջանով-Վարդանով Ինստիտուտը (Parajanov-Vartanov Institute) այս վարպետների ստեղծագործությունները ուսումնասիրելու նպատակով:
2013 թվականի ամռանը Կարլովի Վարիի 48 –րդ միջազգային կինոփառատոնում տեղի ունեցավ «Փարաջանով» ֆրանս-ուկրաինական-հայկական-վրացական համատեղ արտադրության ֆիլմի պրեմիերան: Ֆիլմի ռեժիսորներն են Սերժ Ավետիքյանն ու Օլենա Ֆետիսովան: Ֆիլմը ոչ միայն Փարաջանովի ստեղծագործական կյանքին էր նվիրված, այլեւ անձնականին, նրա հարաբերություններին իշխանությունների ու մտերիմների հետ։ Այն շատ ջերմ ընդունվեց հանդիսատեսի կողմից: Ֆիլմն ընդգրկվեց նաև Օսկարի «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգի լոնգ լիսթում, սակայն դուրս մնաց շորթ լիստից:

Сергею Параджанову сегодня исполнилось бы 90 лет
Народному артисту Армении и Украины, сценаристу и кинорежиссеру Сергею Параджанову сегодня исполнилось бы 90 лет. Он родился 9 января 1924 года. В оставленном Параджановым наследии самым ярким образом представлено многообразие Кавказа.
После обучения пению и рисованию С.Параджанов в 1945 году поступает в Московский государственный институт кинематографии, где преподавали Александр Довженко, Михаил Ром и др.
Первым его серьезным фильмом считается «Тени забытых предков» (1964 г.). Картина удостоилась многочисленных наград и принесла Параджанову известность.
Проявлением гения и таланта кинорежиссера считается картина «Цвет граната» (1969 г.), которая рассказывает о жизни Саят-Новы.
Однако, оба фильма были подвергнуты советской цензуре. Правительство меняет свое отношение к Параджанову и приговаривает 17 декабря 1973 года его к пятилетнему тюремному заключению, обвинив в гомосексуализме (ч.1,2 ст.122 УК Украинской ССР). Многочисленные деятели культуры, писатели и режиссеры отреагировали на заключение Параджанова, однако он был выпущен на свободу лишь спустя четыре года при посредничестве французского сюрреалиста Луи Арагона.
В период многолетнего проживания в Тбилиси Параджанову запретили снимать фильмы, однако в 80-ые гг. ему позволили снять фильмы «Легенда Сурамского замка» (1984 г.) и «Ашуг гариб».
В последние годы жизни он работал над автобиографической работой «Признание», которая осталась незавершенной, и в последствии была полностью использована в документальном фильме Микаела Варданова «Параджанов. Последняя весна» (1992 г.).
Параджанов скончался от рака в июле 1990 года. В 2010 году в Голливуде был создан Институт Параджанов-Варданов (Parajanov-Vartanov Institute) с целью изучению произведений этих режиссеров.
В 2013 году в Карловых Варах в рамках 48-го международного кинофестиваля состоялась премьера совместного французского-украино-армяно-грузинского фильма «Параджанов». Режиссерами фильма являются Серж Аветикян и Олена Фетисова. Картина посвящена не только произведениям Параджанова, но и его жизни, отношениям с властями и близкими. Фильм был включен в лонг-лист Оскара в номинации «Лучший иноязычный фильм», однако не попал в шорт-лист.