«Բնապահպանության նախարարության վրա քաղաքական պատվեր կա»
«Էկոլուր» ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանն այսօր ամփոփեց 2013թ. բնապահպանական տարին: Նախ և առաջ բանախոսը շեշտեց, որ ոլորտի համար պատախանատու Բնապահպանության նախարարության վրա կա քաղաքական պատվեր, նաև նախարարությունից ժամանակ առ ժամանակ որոշ իրավունքներ վերցնում են կամ մասնակից չեն դարձնում հենց բնապահպանությանն առնչվող հարցերին:
Ի. Զարաֆյանը 2013թ-ի համար առանձնացրեց բնապահպանական փորձաքննության և բնապահպանական տեսչության մեխանիզմները:
Նա հիշեցրեց, որ 2013թ-ին բնապահպանական փորձաքննության է ներկայացվել 104 նախագիծ, որի ուղիղ կեսը՝ 52 նախագիծ, վերաբերել է հանքարդյունաբերության և հարակից օբյեկտներին: Ընդամենը 4 նախագիծ է մերժվել:
23 նախագիծ, նրա խոսքով, վերաբերել է Փոքր ՀԷԿ-երին ու թեև որոշ ՀԷԿ-երի շուրջ սկանդալներ են եղել. բնակչությունն է դեմ եղել և այլն, սակայն բոլոր ՓՀԷԿ-երի նախագծերը հատատվել են. «Արդեն քանի տարի է՝ ՓՀԷԿ-երի վերաբերյալ որևէ մերժում բնապահպանական փորձաքննությունը չի ներկայացնում»:
Ինգա Զարաֆյանը խոսեց նաև վերահսկողության մեխանիզմենրից` շեշտելով, որ հաճախ այնպիսի վթարներ են լինում, երբ անդառնալի աղտոտվում է շրջակա միջավայրը, թվարկեց, որ 2013թ-ին երկու վթար է եղել` մեկը Գեղիի պղնձամոնլիբդենային կոմբինատում, մյուսը՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պոչատարի վրա՝ դեկտեմբերին: Զանգեզուրի 35 կմ պոչատարի վրա նոյեմբերին ևս վթար է եղել, պոչերը լցվել են ձորը, սակայն բնապահպանական տեսչությունը կամ չի ահազանգում վթարի մասին, կամ վթարից առաջացրած վճարները կազմում են չնչին գումարներ:
«Էկոլուր» ՀԿ-ի նախագահը նաև փոխանցեց, որ 2013թ-ին Արգիճի ՓՀԷԿ-ի վրա է վթար եղել ու ջուրը ողողել է հարկից դաշտերը, բացի ջրից, դաշտերում են հայտնվել Սևանի էնդեմիկ ձկնատեսակները, որոնք գյուղացիները ձեռքով հավաքել են, Արգիճիի ՀԷԿ-ից փոխհատուցում են տվել 100-ական դոլար գյուղացիներին, իսկ շրջակա միջավայրի վնաս չի հաշվարկվել: Վթարներ են եղել և՛ Ալավերդիում, և՛ Ստեփանավանում, և՛ Թեղուտում, սակայն ոչ բոլոր դեպքերում է պաշտոնական տեղեկատվություն ներկայացվել կամ հաշվարկվել բնապահպանական վնասները:

Ecolur NGO chairwoman summarizes 2013 results
Chairwoman of Ecolur NGO Inga Zarafian summarized today the results of the 2013 environmental year. In her words, some rights of Nature Protection Ministry responsible for the sphere are occasionally taken away and the ministry is sometimes not involved in solution of environmental problems.
104 projects, half of which – 52 projects had to do with mining or related facilities, were submitted for ecological examination in 2013, with only 4 projects rejected, the NGO chairwoman said.
23 projects on small hydropower plants were submitted, and despite the fact that the population was against the construction of some hydropower plants, all the projects were approved. “For several years in a row, no hydropower plant project has been rejected”, she said.
Inga Zarafian also discussed control mechanisms, stressing that quite often serious accidents occur, causing irrecoverable damage to the environment such the accident at Geghi Copper and Molybdenum Combine as well as the accidents at Zangezur Copper and Molybdenum Combine in December and November 2013. During the latter accident the 35-km tailing dump was damaged and the waste was discharged in a gorge. In these and other cases, the environmental inspectorate either does not voice concern about the accident or very little compensation is paid.