37.5 մլն դոլարի վարկ՝ ոռոգման համակարգին. Ջրի սակագինը չի նվազի
2014թ-ից Հայաստանի ոռոգման համակարգում սպասվում են զգալի տեղաշարժեր: Նոր փոփոխությունների մասին այսօր լրագրողներին ծանոթացրեց Տարածքային կառավարման նախարարության Ջրային տնտեսությնա պետական կոմիտեի ծրագրերի իրականացման գրասենյակի ղեկավար Ադիբեկ Ղազարյանը:
Վերակառուցման և զարգացման բանկը Հայաստանին է հատկացրել 30 մլն դոլարի վարկ` 25 տարի մարման ժամկետով, առաջին տասը տարին արտոնյալ, իսկ կառավարության մասնակցության բաժինը կազմում է 7.5 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ: Ծրագիրը նախատեսում է, որ արդեն ավարտին Հայաստանի 1995 հա-ի մեխանիկական ոռոգումը կփոխարինվի ինքնահոսով, շուրջ 1660 հա-ով կընդլայնվեն պոտենցիալ ոռոգելի հողերը, կկրճատվի ջրի կորուստներ, կնվազի ինքնարժեքը:
Ոռոգման համակարգեր են կառուցվելու Մեղրիի, Գեղարդալիճի, Բաղրամյան-Նոյակերտի և Քաղցրաշենի տարածքներում:
Ա. Ղազարյանը վստահեցրեց, որ համակարգերի գործարկումից հետո, բացի նշված առավելություններից, նաև կկրճատվի ոռոգման ջրի ծախսերը, հատկապես էլեկտրաէներգիայի ծախսերը. ջրամբարների բարելավում է նախատեսված:
Նաև ինքնահոս համակարգից ակնկալվում է տարեկան 3.7 մլն կվտ ժամ էլեկտրաէներգիայի խնայողություն, ինչը 2013թ-ի սակագնով համարժեք է 320 հազար ԱՄՆ դոլարի:
Հիշեցենենք, որ ներկայումս ոռոգման սակագինը 11 դրամ է, որի ինքնարժեքը, պատասխանատուների վստահեցմամբ, մինչև 2013թ-ի էլեկտարէներգիայի թանկացումը 18 դրամ էր, իսկ թանկացումից հետո` 20 դրամ. Պետությունը տարեկան 4 մլրդ դրամ է տրամադրում Ջուր օգտագործող ընկերություններին, որպեսզի ջուրը հողագործին վաճառեն 11 դրամով:
Ամենակարևորը` Ադիբեկ Ղազարյանը շեշտեց, որ ոռոգման սակագինը չի նվազելու. և այն դեպքում, երբ 37 մլն դոլար է ծախսվելու, վարկային ծրագիր է իրականացվելու, և այդ ամենը արվելու է գյուղացու համար. պարզապես գյուղացին ջուրը ստանալու է ոչ թե  մեխանիկական եղանակով, այլ ինքնահոս:

$37.5 million loan allocated for irrigation system
Progress is expected in Armenia’s irrigation system in 2014, the head of the Program Implementation Office of Territorial Administration Ministry’s State Water Industry Committee Adibek Ghazarian said at a meeting with journalists today.
EBRD allocated a 30 million dollar loan to Armenia for a 25-year period, with a 10-year grace period, while the government provided $7.5 million. When the project is completed, Armenia’s 1,915-ha mechanical irrigation system will be replaced with a gravity irrigation one. In addition, irrigated areas will increase by 1,660 ha, with water waste being reduced.
Irrigation systems will be built in Meghri, Geghardalich, Baghramian-Noyakert and Kaghtsrashen.
The operation of these systems will enable to reduce irrigation water and electric power consumption. Improvement of reservoirs is also planned.
The new irrigation systems will allow saving 3.7 million kwh annually or approximately $320 thousand.
The irrigation tariff is 11 drams, while the cost price has increased from 18 to 20 drams after the rise in the electricity price in 2013. The state annually allocates 4 billion drams to water using companies which sell water to farmers for 11 drams.
According to Adibek Ghazarian, the water tariff will not decline. As a result of $37 million program’s implementation, farmers will receive water through a gravity irrigation system instead of the old mechanical one.