Վ. Ավանեսյանը՝ Ռ. Քոչարյանի վերադարձի մասին. Ուղղակի չգիտեմ
Այսօր կառավարության նիստից հետո, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանն անդրադարձավ ՀՀ երկրորդ նախագահի քննադատություններին, շեշտեց, որ «քննադատությունը նորմալ բան ա»:
«Կարծում եմ, որ շատ խնդիրներ, որոնք բարձրացված են, առանձին-առանձին պետք է նայեմ, ինձ համար դժվար է գնահատել»,- ասաց նախարարը: Շինարարության ոլորտի 25 տոկոս աճը, ըստ նրա, որևէ այլ երկրում անհնարին է, որ երկարատև կամ միջինժամկետ հեռանկար ունենա. 25 տոկոս շինարարության մասնաբաժինը անհնար է պահպանվեր:
Նա մասնավորապես խոսեց հիպոտեկային վարկերից, նշելով, որ ՀՀ-ում հիպոտեկային վարկերը չեն գտնվում այն մակարդակի վրա, որ դրանք էականորեն ազդեն շինարարական ոլորտի վրա. «Տոկոսադրույքները թույլ չեն տալիս, որ հիպոտեկի շուկան ՀՀ-ում զարգանա»:
Ըստ նախարարի՝ 12 տոկոս տնտեսական աճը պետք է գնահատվի նաև 1990-ական թվականների բարեփոխումներով. «Առաջին նախագահից սկսած եղել են բարեփոխումներ»: Շատ բարեփոխումների համար տարիներ են պետք, որ արդյունքներ ցույց տան, բազմաթիվ բարեփոխումներ 90-ականերից սկսած իրենց ազդեցություն ունեցել են, իսկ այն բարեփոխումներ, որոնք հաջողված չեն եղել` դրանք էլ խնդիրներ են ստեղծել:
Քոչարյանի ակտիվություն վերադառնալու նշան է, հարցին, Վահրամ Ավանեսյանը կարճ պատասխանեց. «Նման հարցերի չեմ կարող պատասխանել, քանի որ ուղղակի չգիտեմ»:

Following the government session today, Armenian Minister of Economy Vahram Avanesian commented on the criticism that second Armenian President Robert Kocharian expressed in his recent interview.
Noting that criticism is a normal thing, Avanesian said: “I should examine separately many of the problems he raised. It is difficult to assess them at once”. In the minister’s opinion, in any country, it is impossible to ensure a 25% growth in construction sector in the medium or long term.
Avanesian said that mortgage credits in Armenia cannot have a considerable impact on construction – ‘ the interest rates hinder the development of the mortgage market in the country”.
According to the minister, the reforms implemented in the 1990s should also be taken into account when assessing 12% economic growth: many reforms have since thenproduced results, while others were unsuccessful and created problems.