Սեյրան Օհանյան. Հոսպիտալում գտնվող նորակոչիկի ծեծի փաստն ապացուցված չէ
Նախօրեին ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկում մահացած զինծառայող, 1993 թ. ծնված Հայկ Հովհաննեսի Մակարյանի մոտ ախտորոշվել է կայծակնային աճող մինինգիտ: Նա դիմել է բուժօգնության, բայց հիվանդությունը չափազանց արագ է զարգացել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանը:
«Դիահերձման և դատաբժշկական փորձաքննության ժամանակ վերջնականապես պարզ կլինի ամեն բան»,- ասաց նախարարը:
Լրագրողները նրանից հետաքրքրվեցին նաև օրերս երկկողմանի թոքաբորբով և մարմնական վնասվածքներով Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխված նորակոչիկ Մհեր Խլղաթյանի դեպքի մանրամասներով:
«Մհեր Խլղաթյանի դեպքով քրգործ է հարուցված և դեռևս վերջնականապես պետք է պարզվի՝ ուժ կիրառվել է նրա նկատմամբ, թե՝ ոչ»,- ասաց Սեյրան Օհանյանն՝ ավելացնելով, որ նախնական տվյալներով կան ձերբակալվածներ, քրեական գործընթաց կլինի և մեղավորները կկրեն իրենց պատիժը:
Ինչ վերաբերում է լրատվամիջոցների այն տեղեկատվությանը, թե Մհեր Խլղաթյանի մարմնի վրա կան նաև ծխախոտից մնացած այրվածքներ՝ Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ նման հետքերի մասին տեղեկություններ չունի.
«Ծեծի փաստն ապացուցված չէ: Մանավանդ որ վերջին տվյալներով Մհերը եկել է գիտակցության և ասում է, որ նման դեպք չի եղել: Քրեական գործ է հարուցված, իրավապահներն աշխատում են և գործի արդյունքում մենք կգանք վերջնական եզրակացության»,- ասաց Սեյրան Օհանյանն՝ ընդգծելով, որ իր կարծիքով բռնությունները, կոնֆլիկտները բանակում շարունակական կլինեն, քանի դեռ հասարակության հետ չի տարվում համապատասխան աշխատանք.
«Բռնություններն այնքան կլինեն, որքան որ յուրաքանչյուր ընտանիքում չլինի չարաճճի երեխա, քանի դեռ յուրաքանչյուր դպրոցում, բուհում չլինեն չարաճճի ուսանողներ և աշակերտներ: Բայց ես սա չեմ ասում մեզ արդարացնելու համար: Մեր այս տարվա գլխավոր պայքարը լինելու է հենց փողոցային բարքերի դեմ»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 14-ի լույս 15-ի գիշերը ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկում հիվանդության պատճառով մահացել էր զինծառայող, 1993 թ. ծնված Հայկ Հովհաննեսի Մակարյանը:
Իսկ հունվարի 13-ին, ժամը 02.10-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ Վարդենիսի զինհոսպիտալից երկկողմանի թոքաբորբ ախտորոշմամբ, մարմնական վնասվածքներով ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ էր տեղափոխվել N զորամասի ժամկետային զինծառայող, նորակոչիկ Մհեր Արմենի Խլղաթյանը:

Сейран Оганян: Факт избиения военнослужащего Мгера Хлгатяна не доказан
У скончавшегося накануне в одной из воинских частей Армии обороны НКР военнослужащего Айка Ованнесовича Макаряна, 1993 г.р., диагностирован реактивный менингит, характеризующийся стремительным развитием. Об этом сообщил сегодня в беседе с журналистами министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Все будет окончательно ясно после вскрытия и судебно-медицинской экспертизы», - отметил министр.
Журналисты поинтересовались также подробностями дела военнослужащего Мгера Хлгатяна, переведенного 13 января в Центральный клинический военный госпиталь Минобороны Армении с двусторонним воспалением легких и телесными повреждениями.
«По делу Мгера Хлгатяна возбуждено уголовное дело и необходимо выяснить, была ли применена в его отношении сила», - заявил Сейран Оганян. Министр также отметил, что по предварительным данным, есть задержанные. Сейран Оганян заверил, что все виновные будут наказаны по всей строгости закона.
Что касается информации СМИ о том, что на теле военнослужащего есть следы ожогов от сигарет, то Сейран Оганян заявил, что не в курсе этого. «Факт избиения солдата не доказан. По последним данным, Мгер пришел в сознание и говорит, что ничего подобного не было. Возбуждено уголовное дело, правоохранители работают и придут к окончательному заключению», - отметил он.
По мнению министра обороны, конфликты и насилие в армии будут продолжаться, пока с обществом не проводится соответствующая работа. «Однако я заявляю это не для того, чтобы оправдать нас. Наша главная борьбы в этом году будет направлена против уличных нравов», - сказал Сейран Оганян.
Напомним, в ночь на 15 января в одной из воинских частей Армии обороны НКР из-за болезни скончался военнослужащий Макарян Айк Ованнесович 1993 года рождения.
13 января, около 02:10, в Центральный клинический военный госпиталь Минобороны Армении из военного госпиталя Вардениса с двусторонним воспалением легких и телесными повреждениями был госпитализирован военнослужащий одной из воинских частей, 18-летний Мгер Хлгатян.