Կոմերցիոն օդաչուների պատրաստումը ավիացիոն ոլորտի գերակայություններից է
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսիսյանը ներկայացրեց ավիացիայի՝ 2014թ. գերակայությունները:
Ա. Մովսիսյանը նշեց, որ ավիացիան այս տարի չորս գերակայություն ունի, առաջինը` լուծվելու է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տարածքի բնակելի շենքերի և հանրակացարանների բնակիչներին նոր բնակարաններով ապահովելու խնդիրը, կկառուցվեն նոր բնակարաններ: Նա նշեց, որ այդ նպատակի համար տրամադրվելու է չորս մլն դոլար, իսկ տեղափոխումը տեղի կունենա այս տարվա ամռանը: Կլուծվի 176 ընտանիքների բնակարանային խնդիրը:
Հաջորդ գերակայությունը, ըստ բանախոսի, Հայաստանում կոմերցիոն օդաչուների պատրաստումն է, շուտով վկայականներ կտրվեն 14 կոմերցիոն օդաչուների:
Արտյոմ Մովսիսյանը ներկայացրեց նաև հաջորդ գերակայությունը, որը կապված է աէրոնավիգացիոն սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների գործունեության թույլտվության տրամադրման հետ, անցկացվելու է աուդիտներ:
Չորրորդ խնդիրը, ըստ նրա, թռիչքային ստանդատների համապատասխանեցումն է միջազգային ստանդարտներին, որը հնարավորություն կտա հայկական ավիափոխադրողերին թռիչքներ իրականացնել Եվրոպական Միության երկրներ:

А.Мовсесян: Подготовка коммерческих летчиков в числе приоритетов авиации
Начальник Главного управления гражданской авиации Армении Артем Мовсесян представил сегодня в ходе встречи с журналистами приоритеты в авиации в 2014 году.
А.Мовсесян отметил четыре главных приоритета в сфере авиации. «Прежде всего, это обеспечение новыми квартирами жителей жилых домов и общежитий на территории международного аэропорта «Звартноц». В результате строительства новых квартир будет решен жилищный вопрос 176 семей», - сказал А.Мовсесян. По его словам, с этой целью выделено четыре млн. долларов, переезд запланирован летом этого года.
Другим приоритетом, по словам А.Мовсесяна, является подготовка в Армении коммерческих летчиков. В ближайшее время свидетельства будут выданы 14 коммерческим летчикам.
Как отметил А.Мовсесян, следующий приоритет – это предоставление разрешения на деятельность организациям, осуществляющим аэронавигационное обслуживание. В этой сфере будут проведены аудиты.
Четвертый приоритет – приведение летных стандартов в соответствие с международными стандартами, что предоставит возможность армянским авиаперевозчикам осуществлять полеты в страны Европейского союза.