«Եվրամայդանը» Կիևին 1,75 մլն դոլարի վնաս է պատճառել
Կիևի քաղաքային իշխանությունները հաշվել են «Եվրամայդանի» պատճառած վնասը: Այն կազմել է 1,75 մլն դոլար: Այս մասին հայտնում է УНН-ը:
Քաղաքապետարանից հայտնել են, որ խոսքը ոչ միայն Անխակության հրապարակում անցկացված ակցիաների պատճառած վնասի մասին է, այլ նաև այս ընթացքում ընդդիմության կազմակերպած այլ միջոցառումների մասին ևս: Հաղորդվում է նաև, որ այս թիվը չի ներառում հունվարի 19-ին, երեկ և այսօր անցկացված ցույցերից հետո պատճառված վնասը:
Հիշեցնենք, որ Կիևում հունվարիի 19-ին դարձյալ բախումներ են եղել հատուկջոկատայինների և ցուցարարների միջև: Ուկրաինայի կառավարությունը «Եվրամայդանի» ցույցերից հետո խստացրել է հավաքներին և երթերին վերաբերող օրենսդրական դրույթները, որը հերթական դժգոհության ալիքն է բարձրացրել:
Հավելենք, որ ուղիղ երկու ամիս առաջ այս օրը Ուկրաինայում մեկնարկեցին եվրաինտեգրման աջակիցների բողոքի ցույցերը: Այդ երկիրը հայտարարեց Ասոցացման համաձայնագրի ստորգրման շուրջ բանակցությունները դադարեցնելու մասին, ինչը փողոց դուրս բերեց հազարավոր ուկրանինացիների:

Убытки от «Евромайдана» составляют 1,7 млн. долларов
Убытки от массовых акций в центре Киева могут составить более 1,7млн. долларов. Как передает агентство «РИА Нововсти», таковы подсчёты властей города.
По данным чиновников, это убытки не только от проведения акций на Майдане, но и на других объектах.
Напомним, что 19 января с.г. в центре Киева начались столкновения демонстрантов с милицией рядом с правительственным кварталом на улице Грушевского. Часть протестующих попытались прорвать оцепление из сотрудников органов внутренних дел, блокировавших проход к зданию кабмина. В ходе столкновений было сожжено несколько автобусов МВД, пострадали десятки людей.
Новая волна беспорядков проходит на фоне принятых в конце прошлой недели на Украине законов, которые, в частности, ужесточили ответственность за участие в массовых акциях, позволили ограничивать доступ пользователей к интернет-ресурсам, через которые ведется противозаконное распространение информации, и ввели уголовную ответственность за клевету и осквернение военных памятников.
Акции протеста начались в Украине 21 ноября, когда власти приостановили подготовку к подписанию соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Один из многотысячных митингов на Майдане закончился захватом здания киевской мэрии, дома профсоюзов и массовыми столкновениями протестующих с милицией.