Նալբանդյան. Ադրբեջանի դիվերսիան ուղղված էր բանակցությունները խոչընդոտելուն
Հունվարի 20-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում  ադրբեջանական կողմի կազմակերպած դիվերսիոն հարձակումը միտված է՝  խանգարելու բանակցային գործընթացը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Եթե ուրիշ նպատակ էլ ունեն ադրբեջանցիները, բայց հիմնական նպատակը սա է: Անգամ եռանախագահներից մեկն իր Twitter-ի էջում  բավական հստակ ասել է, որ նման միջադեպերը, հրադադարի խախտումները, սադրանքները խանգարելու են բանակցային գործընթացը: Բայց պետք է շարունակել այդ գործընթացը, որովհետև այլընտրանք չկա»,- մանրամասնեց ԱԳ նախարարը:
Շարունակելով խոսքը՝ նախարարը նշեց, որ Ադրբեջանը ձևացնում է՝ եռանախագահներն ուրիշ կարծիք ունեն  այս հարցի շուրջ, սակայն միջազգային հանրությունը, Է. Նալբանդյանի խոսքով, մանդատ է տվել եռանախագահներին, որպեսզի նրանք այդ հարցը բարձրացնեն ամենաբարձր մակարդակի:
«Ադրբեջանը ձևացնում է, թե իրեն չի վերաբերում այն, ինչ ասում են եռանախագահները: Արդեն հինգ հայտարարություն է ընդունվել, սա միակ կոնֆլիկտն է միջազգային հարաբերություններում, որ այդքան հայտարարություն է ընդունվում»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ հայկական կողմը կիսում է եռանախագահների դիրքորոշումը, որ խնդիրը պետք է լուծվի միայն ու միայն խաղաղ ճանապարհով:
Պատասխանելով հարցին, թե հակամարտությունը պետք է լուծվի Մադրիդյան սկզբունքների՞ հիման վրա, թե գոյություն ունի հակամարտության նոր ձևաչափ, նախարարը պատասխանեց, որ  հիմնարար սկզբունքները, որոնք ներկայացվել են եռանախագահության կողմից, մնում են բանակցությունների սեղանին:
«Եռանախագահողները բազմիցս կոչ են արել կողմերին՝ արագացնել պայմանավորվածության ձեռքբերումը հիմնարար սկզբունքների շուրջ, որոնք հիմնված են ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, իրավահավասարության և ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա: Հայաստանը անցյալ տարի եռանախագահողների կոչով վերահաստատել է իր հանձնառությունը այդ սկզբունքների նկատմամբ: Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել թե՛ այդ սկզբունքները, թե՛ եռանախագահների կոչերը»,- ասաց նա:
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարարն ընդգծեց, որ բանակցությունները շարունակվում են, ինչի համար վաղը մեկնում է Փարիզ, որտեղ հանդիպում է ունենալու եռանախագահողների հետ և Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ:

The January 20 subversion of Azerbaijan on the Line of Contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan was aimed at creating additional obstacles to the negotiating process, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian told a press conference today.
“Even one of the OSCE Minsk Group Co-chairs said quite clearly on Twitter that such provocations, violations of the ceasefire hinder the negotiating process. But the process should continue as there is no alternative to talks,” Nalbandian stated.
In his words, Azerbaijan pretends that the Co-chairs take a different view of the issue, but the international community gave the mediators a mandate to voice that issue at the highest level.
“Azerbaijan pretends that the Co-chairs’ statements do not apply to it. Five statements have been adopted so far. It is the only conflict in international relations, about which so many statements were adopted at the highest level,” E. Nalbandian noted. According to him, Armenia shares the OSCE Minsk Group Co-chairs’ approaches to the peaceful resolution of the Karabakh conflict.
When asked if there is a new format of the conflict resolution, E. Nalbandian replied that the main principles submitted by the mediators remain on the negotiating table.
“The Co-chairs repeatedly urged the sides to accelerate the process of reaching an agreement on the main principles which are based on non-use of force and threats of force, peoples’ right to self-determination, and the principle of territorial integrity. Last year Armenia reaffirmed its commitment to these principles. Azerbaijan continues ignoring both these principles and the Co-chairs’ calls,” the foreign minister said.
Edward Nalbandian said that the negotiations are continuing and tomorrow he will fly to Paris to meet with the OSCE Minsk Group Co-chairs and the Azerbaijani foreign minister.