Նալբանդյան. Ադրբեջանի դիվերսիան ուղղված էր բանակցությունները խոչընդոտելուն
Հունվարի 20-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում  ադրբեջանական կողմի կազմակերպած դիվերսիոն հարձակումը միտված է՝  խանգարելու բանակցային գործընթացը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Եթե ուրիշ նպատակ էլ ունեն ադրբեջանցիները, բայց հիմնական նպատակը սա է: Անգամ եռանախագահներից մեկն իր Twitter-ի էջում  բավական հստակ ասել է, որ նման միջադեպերը, հրադադարի խախտումները, սադրանքները խանգարելու են բանակցային գործընթացը: Բայց պետք է շարունակել այդ գործընթացը, որովհետև այլընտրանք չկա»,- մանրամասնեց ԱԳ նախարարը:
Շարունակելով խոսքը՝ նախարարը նշեց, որ Ադրբեջանը ձևացնում է՝ եռանախագահներն ուրիշ կարծիք ունեն  այս հարցի շուրջ, սակայն միջազգային հանրությունը, Է. Նալբանդյանի խոսքով, մանդատ է տվել եռանախագահներին, որպեսզի նրանք այդ հարցը բարձրացնեն ամենաբարձր մակարդակի:
«Ադրբեջանը ձևացնում է, թե իրեն չի վերաբերում այն, ինչ ասում են եռանախագահները: Արդեն հինգ հայտարարություն է ընդունվել, սա միակ կոնֆլիկտն է միջազգային հարաբերություններում, որ այդքան հայտարարություն է ընդունվում»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ հայկական կողմը կիսում է եռանախագահների դիրքորոշումը, որ խնդիրը պետք է լուծվի միայն ու միայն խաղաղ ճանապարհով:
Պատասխանելով հարցին, թե հակամարտությունը պետք է լուծվի Մադրիդյան սկզբունքների՞ հիման վրա, թե գոյություն ունի հակամարտության նոր ձևաչափ, նախարարը պատասխանեց, որ  հիմնարար սկզբունքները, որոնք ներկայացվել են եռանախագահության կողմից, մնում են բանակցությունների սեղանին:
«Եռանախագահողները բազմիցս կոչ են արել կողմերին՝ արագացնել պայմանավորվածության ձեռքբերումը հիմնարար սկզբունքների շուրջ, որոնք հիմնված են ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, իրավահավասարության և ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա: Հայաստանը անցյալ տարի եռանախագահողների կոչով վերահաստատել է իր հանձնառությունը այդ սկզբունքների նկատմամբ: Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել թե՛ այդ սկզբունքները, թե՛ եռանախագահների կոչերը»,- ասաց նա:
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարարն ընդգծեց, որ բանակցությունները շարունակվում են, ինչի համար վաղը մեկնում է Փարիզ, որտեղ հանդիպում է ունենալու եռանախագահողների հետ և Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ:

Эдвард Налбандян: Диверсия Азербайджана создает препятствия переговорам
Организованная в ночь на 20 января азербайджанской стороной диверсия на линии соприкосновения линии ВС НКР и Азербайджана направлена на создание дополнительных препятствий в переговорном процессе. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
«Даже один из сопредседателей МГ ОБСЕ на страничке в Twitter довольно четко сказал, что такие инциденты, нарушения режима прекращения огня, провокации мешают переговорному процессу. Однако процесс этот нужно продолжать, поскольку альтернативы переговорам нет», - уточнил глава МИД Армении.
Эдвард Налбандян отметил, что Азербайджан делает вид, будто сопредседатели придерживаются другого мнения по этому вопросу, однако международное сообщество предоставило мандат посредникам для озвучивания этого вопроса на самом высоком уровне.
«Азербайджан делает вид, будто заявления сопредседателей его не касаются. Уже принято пять заявлений, это единственный конфликт в международных отношениях, по которому принято столько заявлений на высшем уровне», - заявил Э.Налбандян. Глава МИД отметил, что Армения разделяет подходы сопредседателей МГ ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта.
Отвечая на вопрос о том, есть ли новый формат урегулирования конфликта, глава МИД Армении отметил, что на столе переговоров остаются представленные посредниками основные принципы.
«Сопредседатели неоднократно призывали стороны ускорить достижение согласия вокруг основных принципов, которые основаны на неприменении силы и угрозы ее применения, праве народов на самоопределение и принципе территориальной целостности. Армения в прошлом году подтвердила свою приверженность этим принципам. Азербайджан продолжает игнорировать как эти принципы, так и призывы сопредседателей», - отметил министр.
Глава МИД подчеркнул, что переговоры продолжаются и завтра он отбудет в Париж, где состоится встреча с сопредседателями МГ ОБСЕ и главой МИД Азербайджана.