Ադրբեջանցի քննիչներն Իրանի քաղաքացուն կտտանքների են ենթարկել
Ադրբեջանցի քննիչները, խոստովանական ցուցմունք կորզելու նպատակով, Իրանի քաղաքացի Բահրամ Ֆեյզիին կտտանքների են ենթարկել: Այդ մասին, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, հայտարարել է Ֆեյզիի կինը:
Հիշեցնենք, որ իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Բաքվի կարևորագույն գործերով դատարանը վերջերս ԻԻՀ քաղաքացի Բահրամ Ֆեյզիին Իսրայելի դեսպանության վրա հարձակման փորձ և Իրանի համար լրտեսություն կատարելու մեղադրանքով դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման:
Իրանական աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Բահրամ Ֆեյզիի կինը՝ Այսել Ֆեյզին, ով Ադրբեջանի քաղաքացի է, անդրադառնալով ամուսնու հետ կատարվածին, մասնավորապես հայտարարել է. «Ամուսինս անմեղ է. Ինձ երկու անգամ տարել են Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարություն և սպառնացել. Բահրամին քննիչները ստիպել են, որպեսզի նա իրենց ներկայացրած մեղադրանքներն ընդունի: Բահրամը իր անմեղությունը ապացուցելու նպատակով 26 օր հացադուլ է հայտարարել. Նույնիսկ մի անգամ վայրենի կտտանքների պատճառով երակներն է կտրել, այժմ նրա վիճակը լավ չէ»,- պատմել է Ադրբեջանում ազատազրկման մեջ գտնվող Իրանի քաղաքացու կինը:
Հավելենք, որ Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացույցիչ Մարզիե Աֆխամը, վերջերս անդրադառնալով վերոնշյալ միջադեպին, մասնավորապես նշել էր. «Ֆեյզիի գործով Իրանը հյուպատոսական քննությունն է իրականացրել. Նրան անհիմն են ձերբակալել. Միջադեպի առնչությամբ բանակցություններ վարելու նպատակով Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ. Հանդիպման ընթացքում մենք շեշտել ենք, որ Բահրամ Ֆեյզին անհիմն է ձերբակալվել և անհապաղ պետք է նրա համար ազատ պայմաններ ապահովեն»:
Նշենք, որ վերջերս Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը Բաքվում Իսրայելի դեսպանության առջևից անցնելու համար ձերբակալել էին Իրանի մեկ այլ քաղաքացու՝ Հասան Ֆարաջիին: Իրանի ԱԳՆ-ի և Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանության հետևողական ջանքերի արդյունքում Ֆարաջին վերջերս ազատ արձակվեց:

Азербайджанские следователи подвергли пыткам гражданина Ирана
Азербайджанские следователи с целью выбивания признательных показаний подвергли пыткам арестованного гражданина Ирана Бахрама Фейзи. Об этом сообщает иранское информационное агентство «ФАРС» со ссылкой на супругу Бахрама Фейзи.
Отметим, по данным иранского информагентства «ИРНА», Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил гражданина ИРИ Бахрама Фейзи к 15 годам лишения свободы по обвинению в шпионаже в пользу Ирана и в подготовке нападения на израильское посольство в Баку.
Как передает «ФАРС», супруга Бахрама Фейзи – являющаяся гражданкой Азербайджана Айсел Фейзи – в частности заявила: «Мой муж невиновен. Меня 2 раза приводили в министерство национальной безопасности Азербайджана и угрожали. Бахрама следователи заставляли признать представленные ими обвинения».
«Для того, чтобы доказать свою невиновность, Бахрам на 26 дней объявил голодовку. А однажды даже из-за диких пыток он перерезал себе вены, в настоящее время он находится в плохом состоянии», - заявила супруга арестованного в Азербайджане гражданина Ирана.
Следует сказать, что официальный представитель МИД Ирана Марзие Афхам, обратившись недавно к вышеуказанному инциденту, в частности отметила: «Консульство Ирана провело расследование по делу Фейзи. Его арестовали необоснованно. Для проведения переговоров по данному делу посол Азербайджана в Тегеране был приглашен в МИД. В ходе встречи мы подчеркнули, что Бахрам Фейзи был арестован необоснованно и необходимо немедленно обеспечить для него условия свободы».
Напомним, что ранее сотрудники службы безопасности Азербайджана арестовали другого гражданина Ирана – Хасана Фараджи – из-за того, что тот проходил мимо посольства Израиля в Баку. Благодаря последовательным усилиям МИД Ирана и посольства страны в Азербайджане, Фараджи недавно вышел на свободу.