Կընդունի՞ արդյոք Իլհամ Ալիևն Իրանի նախագահի առաջարկությունը
Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին Դավոսի տնտեսական համաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Ռոհանիի՝ նախագահ ընտրվելուց հետո սա նրանց առաջին հանդիպումն է. Ալիևը 2013թ. օգոստոսին տեղի ունեցած ԻԻՀ նորընտիր նախագահի երդմնակալության արարողությանը չէր մասնակցել:
Դավոսում տեղի ունեցած Ռոհանի-Ալիև հանդիպման ուշագրավ բաղադրիչն այն է, որ Հ.Ռոհանին հայտարարել է, թե Իրանը պատրաստ է նավթի և գազի ոլորտում ունեցած փորձը փոխանցել Ադրբեջանին:
Ինչպես հայտնի է, Իրանը և Ադրբեջանը Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի հետ կապված որոշակի տարաձայնություններ ունեն: Վերջին տարիներին իրավական կարգավիճակի հարցում Ռուսաստանը Ղազախստանի և Ադրբեջանի հետ կարծես թե համաձայնության է եկել, սակայն Իրանը, Ադրբեջանը և Թուրքմենստանն այս հարցում դեռ որոշակի տարաձայնություններ ունեն: Իրանը գտնում է, որ ծովը պետք է բաժանվի հինգ հավասար մասի, և բացառում է որևէ այլ տարբերակի քննարկում:
Նախորդ տարի Իրանը հայտարարեց, որ Կասպից ծովում գազի և նավթի նոր հանքավայրեր է հայտնաբերել, որի նավթն աշխարհի ամենաբարձրորակ նավթամթերքից է, իսկ գազի հանքավայրից Թեհրանը նախատեսում է ավելի քան 50 հազար միլիարդ խորանարդ ֆուտ գազ արդյունահանել:
Բացի իրավական հարցից, Թեհրանն ու Բաքուն լուրջ տարաձայնություն ունեն Կասպից ծովում գտնվող նավթային հանքերի պատկանելիության առնչությամբ: Բանն այն է, որ Ադրբեջանը, շահարկելով ծովի իրավական կարգավիճակի դեռևս լուծված չլինելու հանգամանքը, պնդում է, թե Իրանի կողմից հայտնաբերված և շահագործման փուլում գտնվող «Սարդար Ջանգյալ» նավթահանքը ոչ թե պատկանում է Իրանին, այլ այն գտնվում է Ադրբեջանին և Թուրքմենստանին հարող ընդհանուր ջրերի տիրույթում:
Ի պատասխան Բաքվի հավակնությունների՝ Կասպից ծովում իր դիրքերն ամրապնդելու նպատակով Իրանը 2013թ. մարտին Կասպից ծովի ջրեր իջեցրեց տեղական արտադրության «Ջոմարան 2» ռազմանավը:
Վերլուծելով Հասան Ռոհանիի հայտարարությունը՝ ակնհայտ է դառնում, որ այդ կերպ Իրանը փորձում է ներգրավվել Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգում՝ բարձրացնելով Հարավային Կովկասում իր ունեցած դերակատարության մակարդակը, որը նախկին նախագահ Մ.Ահմադինեժադի օրոք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հանգամանքներից ելնելով նվազել էր:
2013թ. դեկտեմբերի վերջին Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության` «Սոկարի» և բրիտանական «Բրիթիշ Փեթրոլիում» նավթային ընկերության միջև ստորագրվեց այսպես կոչված «դարի պայմանագիրը», որով պետք է մեկնարկի «Շահ Դենիզ» գազային հանքավայրի շահագործման երկրորդ փուլը:
«Սոկարի» փոխտնօրեն Խոշբախթ Յուսեֆզադեն մինչ սույն պայմանագրի ստորագրումը, հայտարարել էր, որ «Շահ Դենիզ» գազի հանքավայրում գազի արդյունահանումը 1/5-ով նվազել է: Բացի այդ, 2013թ. Ադրբեջանի նավթի արդյունահանման ծավալներում ևս նվազում է տեղի ունեցել:
Ակնհայտ է, որ մեր տարածաշրջանի հարցում գերտերությունների կայացրած որոշումների վրա մեծ ազդեցություն է գործում տնտեսական գործոնը. Դրա վառ ապացույցը վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի իրականացրած դիվերսիայի վերաբերյալ քննադատական հայտարարությունների բացակայությունն է:
Հունվարի 20-ին ժնևյան համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն Իրանի նավթի արտահանման ոլորտի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները չեղյալ հայտարարեցին. Սա նշանակում է, որ նավթի և գազի առևտրի ոլորտում Իրանը կարևոր և հեռանկարային գործընկեր է դառնում Արևմուտքի համար, իսկ այդ պարագայում Ադրբեջանն Արևմուտքի մոտ կկորցնի իր երբեմնի «մենաշնորհային» դիրքը: Գուցե այդ պարագայում Իլհամ Ալիևը զերծ կմնա տարածաշրջանն ապակայունացնելուն միտված իր անպատիժ գործողություններից:
Հաշվի առնելով Ադրբեջան-Իսրայել հարաբերությունների ներկա մակարդակը, ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից Իրանի նավթի արտահանման նկատմամբ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցների կասեցումը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում Իրան-Թուրքիա մրցակցային հարաբերություները՝ քիչ է հավանականությունը, որ Բաքուն կհամաձայնի Թեհրանի հետ նավթի և գազի ոլորտում համագործակցել:

Примет ли Ильхам Алиев предложение президента Ирана?
По сообщению официального информационного агенства Ирана “ИРНА” президент Ирана Хасан Роухани в рамках экономического форума Давоса встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. После выборов Роухани президентом Ирана-это их первая встреча. Алиев не принимал участиев церемонии инаугурации, которая состоялась в августе 2013 года.
Составляющим звеном встречи Роухани-Алиев является то, что Хасан Роухани обьявил, что Иран готов передать Азербайджану опыт нефтяной и газовой промышленности.
Как известно, Иран и Азербайджан в связи с правовым статусом Каспийского моря имеют некоторые разногласия. В последние годы в вопросе правового статуса Россия с Казахстаном и Азербайджаном вроде бы прищла к соглашению, но Иран, Азербайджан и Туркменистан в этом вопросе все еще имеют определенные разногласия. Иран считает, что море должно разделено на пять ровных частей и исключает обсуждение любого другого варианта.
В прошлом году Иран объявил, что в Каспийском море обнаружил новые месторождения газа и нефти, и эта нефть одна из самых высококачественных нефтепродуктов мира, а из месторождения газа Тегеран предусматривает выработать более чем 500 трлн. кубических метров газа.
Кроме правового вопроса, Тегеран и Баку имеют серьезные разногласия относительно принадлежности нефтяных месторождений, которые находятся в Каспийском море. Дело в том, что Азербайджан используя факт того, что вопрос правового статуса все еще не решен, настаивает что месторождение нефти “Сардар Джангял” не принадлежит Ирану и находится в области общих водприлегающих к Азербайджану и Туркменистану.
В ответ на претензии Баку Иран, с целью укрепления своих позиций, в марте 2013 года спустил в воды Каспийского моря военный корабль местного производства “Джомаран- 2”.
Анализируя обьявление Хасана Роухани, становится ясно, что таким образом Иран пытается вовлечься в энергетическую систему Азербайджана, повышая уровень своей роли на Южном Кавказе, которая вдни правления бывшего президента М. Ахмадинежада по обьективным и субьективным обстоятельствам уменьшилась.
В конце декабря 2013 года между государственной нефтяной компанией Азербайджана -“Сокар” и британской нефтяной компанией “Бритиш Петролиум” был подписан так называемый “договор века”, по которому должен начаться второй тур эксплутации газового месторождения “Шах Дениз”.
Заместитель директора “Сокара” Хошбахт Юсефзаде до подписания этого договора обьявил, что в месторождении “Шах Дениз”выработка газа снизилась на1/5. Кроме этого, в 2013 году в обьемах производства нефти Азербайджана также произошло снижение.
Очевидно, что на решения сверхдержав, в вопросе нашего региона большую роль играет экономический фактор. Ярким свидетельством этого является отсутствие критических заявлений по поводу осуществленной в последнии дни диверсии на карабахско –азербайджанской границе.
20-го января после вступления в силу Жневского договора США и ЕС отменили санкции, обьявленные по отношению экспорта нефти Ирана. Это означает, что в области торговли нефти и газа Иран становится важным и перспективным партнером для Запада, а в этом случае Азербайджан потеряет свое некогда “монопольное” положение у запада. Может быть в этом случае Ильхам Алиев откажется от своих безнаказанных действий, направленных на дестабилизацию региона.
Учитывая настоящий уровень отношений Азербайджан-Израиль, приостоновление экономических санкций по отношению экспорта нефти Ирана со стороны США и ЕС, а также конкурентные отношения между Ираном и Турцией на Южном Кавказе, что Баку врядли согласится соотрудничать с Тегераном в сфере нефти и газа.