Քաղաքագետ. Մինչև 2015-ը ճնշումները սահմանի վրա կակտիվանան
Տիգրան Սարգսյան-Ռոբերտ Քոչարյան հեռակա բանավեճը պետք է ոչ թե փոխադարձ մեղադրանքների վերածվի, այլ` իրական,  երկխոսության, բանավեճի: Պետք է օրակարգում ներառել խնդիրների լուծման, ճգնաժամի լուծման հարցերը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը, քաղաքագետի կարծիքով,  պետք է մոբիլիզացնեն իրենց ուժերը. «Նրանք իշխանական բլոկն են, իսկ խորհրդարանական ոչ իշխանական 4 ուժերը պետք է քաղաքական նոր գործընթաց սկսեն Հայաստանմում` հանուն Հայաստանի»,- ասաց նա` ընդգծելով, որ նրանց քննադատությունները չպետք է լինեն ոչնչացնող:
Խոսելով վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին կատարված իրադարձությունների մասին՝ Լ. Շիրինյանը նկատեց, որ մինչև 2015-ը ադրբեջանցինդերի կողմից սահմանի վրա ճնշումներն ինտենսիվանալու են: «Սա սովորական սկիզբ է: Ագրեսիայի աճ է լինելու, և դա կապված չէ միայն նախագահների և նախարարների հանդիմումների հետ»,- ասաց քաղաքագետը` եզրափակելով խոսքը, որ 2015-ը թուրքական  գրոհն ուժեղանալու են, հետևաբար պետք է լինել միահամուռ:

Левон Ширинян: До 2015 года давление на границе активизируется
Заочная дискуссия между премьер-министром Тиграном Саркисяном и экс-президентом Робертом Кочаряном должна перейти в реальный диалог, направленный на решение проблем и кризиса в Армении. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Левон Ширинян.
По мнению политолога, РПА, «Процветающая Армения» и «Оринац еркир» должны мобилизовать свои силы. «Они представляют провластный блок, а четыре парламентские некоалиционные силы должны начать в стране новый политический процесс во имя Армении», - сказал политолог.
Обратившись к событиям последних дней на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана, Леон Ширинян отметил, что до 2015 года азербайджанцы интенсифицируют давление на границе. «Это обычное начало. Будет наблюдаться рост агрессии, и это не связано со встречами президентов двух стран и сопредседателей МГ ОБСЕ», - заявил политолог.