Բանակի օրվա առթիվ Մայր Աթոռում Սուրբ Պատարագ է մատուցվել
Բանակի օրվա առթիվ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ, մատուցվել է Սուրբ Պատարագ:
Ինչպես հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, պատարագիչն էր Հայոց բանակի հոգևոր առաջնորդ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը: Սրբազան արարողությանը ներկա էին Հայ Եկեղեցու թեմակալ առաջնորդներ, Մայր Աթոռի միաբաններ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ բանակի բարձրագույն սպայական կազմը, Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր միության նախագահ տիար Պերճ Սեդրակյանը և ՀԲԸՄ անդամներ:
Ս. Պատարագի ավարտին Մայր Տաճարի Իջման Ս. Սեղանի առջև, հանդիսապետությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, կատարվել է Հանրապետական մաղթանք` ի շինություն և ի պայծառություն Հայաստան աշխարհի ու Հայոց բանակի: Հանրապետական մաղթանքից հետո Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի հանդիսությունների դահլիճում տեղի է ունեցել պաշտոնական ընդունելություն, որի ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն է բերել ներկաներին՝ մեկ անգամ ևս ամենքին շնորհավորելով Հայոց բանակի 22-րդ տարեդարձի առիթով:
Իր խոսքում Նորին Սրբությունը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայոց բանակն իր զինվորների ու զորականների անձնվեր ծառայության շնորհիվ այսօր ապահովում է երկրի խաղաղությունը` անվրդով կյանք ստեղծելով մեր ժողովրդի ու Հայրենիքի համար: Վեհափառ Հայրապետը ՀՀ Զինված ուժերի սպասավորներին մաղթել է Տիրոջ օրհնության ներքո երկար տարիների քաջառողջ կյանք, արդյունավոր ծառայություն և նորանոր ձեռքբերումներ՝ ի սեր Մայր Հայրենիքի և ի փառս մեր ժողովրդի:
Այնուհետև տեղի է ունեցել շքանշանների հանձնման արարողություն: Ի գնահատություն Հայրենիքին ու հավատավոր ժողովրդին մատուցած ծառայությունների, Վեհափառ Հայրապետը Հայոց բանակի հոգևոր առաջնորդ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի միջնորդությամբ Հայ Եկեղեցու «Սբ Ներսես Շնորհալի» պատվո բարձր շքանշանով է պարգևատրել գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանին, գեներալ-մայոր Պողոս Պողոսյանին, տիար Գառնիկ Հայրապետյանին, գնդապետ Դանիել Բալայանին և գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին: Հայրապետական սրբատառ կոնդակն ընթերցել է Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:

Divine Liturgy celebrated in Mother See on Army Day
On the Occasion of Army Day, a Divine Liturgy was celebrated in the Mother See of Holy Etchmiadzin. The celebration of the Divine Litutgy was presided over by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. The celebrant was the spiritual head of the Armenian Army Bishop Vrtanes Abrahamian.
According to the press office of the Mother See of Holy Etchmiadzin, among those present were Diocesan Primates of the Armenian Apostolic Church, members of the Brotherhood of the Mother See, Armenian Defense Minister Seyran Ohanian, high-ranking officers of the Armenian army, President of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) Berge Setrakian, and AGBU members.
Following the Divine Liturgy, His Holiness Karekin II presided over a prayer for Armenia and the Armenian army. Then an official reception took place in the Gevorkian Theological Seminary, during which His Holiness Karekin II extended his blessings to those present, once again congratulating everyone on the 22nd anniversary of the Armenian army.
In his speech, His Holiness said with satisfaction that thanks to the selfless service of its soldiers, the Armenian army ensures peace of the country and a quiet life of our people and the Homeland. Karekin II wished goof health, efficient service and new achievements to the members of the Armenian armed forces - for the good of the Homeland and the Armenian people.
Then the ceremony of presenting orders was held. His Holiness Karekin II presented the St. Nerses Shorhali Orders to Major General Samvel Karapetian, Major General Poghos Poghosian, Fr. Garnik Hayrapetian, Colonel Daniel Balayan, and Colonel Onik Gasparian. The Pontifical Kondak was read by Bishop Vrtanes Abrahamian.