Քաղաքագետ. Մեր դիվանագիտությունը պետք է ավելի շատ պահանջող լինի
Հայկական կողմը ղարաբաղյան հակամարտության հարցում դիվանագիտական «դեմարշի» հնարավորություն ուներ, որը չօգտագործեց՝ գնալով Փարիզ՝ Ադրբեջանի հետ բանակցելու: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Նրա խոսքով՝ դա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումից հետո շատ ավելի տրամաբանական կլիներ:
«Այսինքն՝ ցույց տար, որ Հայաստանը միշտ չէ, որ պատրաստ է բոլոր պայմաններում բանակցելու, և որոշակի սահմանից այն կողմ չենք գնա բանակցություններին և կարող ենք ինքներս դառնալ նախահարձակվող՝ չբացառելով պատերազմի վերսկսման հնարավորությունը։ Ռ. Սաֆարովի արտահանձնումից ու նման դիվերսիայից հետո մեկ անգամ բանակցային փուլից հրաժարվելը ու կոնստրուկտիվիզմի դաշտ վերադառնալ պահանջելը, կարծում եմ, շատ ավելի ընկալելի կլիներ միջազգային հանրությանը»,-ասաց նա, նշելով, որ ի տարբերություն մեր բանակի, դիվանագիտությունը թույլ է։
Քաղաքագետի խոսքով՝ դիվերսիոն հարձակումները ուղղված են հակամարտության լուծմանը:
Նա նշեց, որ արտգործնախարարների հանդիպմանը որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել:
«Մեր դիվանագիտությունը պետք է ավելի շատ պահանջող լինի։ Ամեն ինչին պատրաստակամ լինելու մեր դիվանագիտությունը թուլացնում է մեր դիրքերը և թույլ տալիս Ադրբեջանին շարունակել իր սադրանքները»,-ասաց նա։

Политолог: Армянская дипломатия должна выступать с позиций требований
Армянская сторона имела возможность «демарша» в вопросе карабахского урегулирования, которую не использовала, участвуя в переговорах в Париже. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Грант Мелик-Шахназарян.
По его словам, намного логичнее было бы продемонстрировать это после экстрадиции Рамиля Сафарова.
«То есть, нужно было показать, что Армения не готова к переговорам в любых условиях и после определенных границ может не участвовать в переговорном процессе. На мой взгляд, после экстрадиции Рамиля Сафарова и подобной диверсии отказ от переговорного процесса и требование вернуться в конструктивное поле, были бы восприняты международным сообществом», - сказал политолог.
Г.Мелик-Шахназарян отметил, что в отличие от армянской армии, дипломатия слаба. По его словам, на встрече глав МИД Армении и Азербайджана какая-либо договоренность не была достигнута.
«Армянская дипломатия должна выступать с позиций требований. Готовность нашей дипломатии на все ослабляет наши позиции и позволяет Азербайджану продолжать свои провокации», - отметил Грант Мелик-Шахназарян.