Քարին տակ. Ազատության համար պայքարը շարունակվում է. Լուսանկարներ
Ինքնաշեն հրացաններով ու նռնակներով 22 տարի առաջ քարինտակցին հերոսական մարտում Շուշիի կողմից 3,5 տարվա շրջափակումից հետո ետ շպրտեց թշնամուն՝ ազատելով գյուղը քարկոծություններից ու գնդակոծություններից:
Այսօր Շուշիի շրջանի Քարին տակ գյուղում Արցախյան պատերազմում զոհված քարինտակցիների հուշարձանին ծաղկեպսակներ դնելուց հետո մեծից փոքր հավաքվել էին մշակույթի տանը՝ ներկա լինելու «Քարից կարծր Քարին տակ» ֆիլմի շնորհանդեսին: Ֆիլմի շնորհանդեսից զատ գյուղացիների դատին հանձնվեց Մաքսիմ Հովհաննիսյանի և Վարդգես Բաղրյանի հեղինակած «Քարին տակ. Հերոսամարտ» գիրքը: Այս մասին գրում է karabakh-open.info կայքը:
«Ռազմաճակատն այժմ կիլոմետրերով հեռու է Քարին տակից, բայց ազատության համար պայքարը շարունակվում է»,- նշել է ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ շարունակելով. «Այսօր 18-20 տարեկան երիտասարդներն են շարունակում Քարին տակից սկիզբ առած հայրենիքի պաշտպանության գործը»:

On this day 22 years ago residents of the village of Karin Tak armed with homemade guns and grenades ran а 3.5-year-long blockade from the direction of the city of Shushi, drove the enemy back and stopped artillery shelling of the village.
Today residents of Karin Tak village in Shushi region of the NKR laid flowers at the monument to those killed in the Karabakh war and then went to the local entertainment center to watch the premiere of ‘Karin Tak is Harder than Stone’ film. They also had the opportunity to express their opinions about the book ‘Karin Tak: Liberation Struggle’ by Maxim Hovhannisian and Vardges Baghrian.
The event was attended by the speaker of the NKR parliament Ashot Ghulian and other officials, according to karabakh-open.info.
“Today the Line of Contact is many kilometers away from Karin Tak, but the struggle goes on,” Ashot Ghulian said. In his words, the younger generation now continues the struggle for the homeland’s freedom.