Ֆիննախը պահպանելու է արտարժույթով ու դրամով պարտատոմսերի եկամտաբերությունը
Այսօր ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ ամփոփեց 2013 թվականի գործունեության արդյունքները և ներկայացրեց 2014 թվականի գերակայությունները:
Նախարարն անդրադարձավ «2013 թ.-ին իրականացված կարևոր միջոցառումներից մեկին», այն է` եվրապարտատոմսերի թողարկմանը, որով Հայաստանն առաջին անգամ կարողացավ մուտք գործել միջազգային ֆինանսական շուկաներ:
Դ. Սարգսյանը հիշեցրեց, որ եվրապարտատոմսերը թողարկվել են 700 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով, 6.25% եկամտաբերությամբ, 7 տարի ժամկետով։
Բացի այդ, նախարարությանը հաջողվել է տարեվերջին էականորեն նվազեցնել դրամով արտահայտված պետական պարտատոսմսերի տեղաբաշխման տոկոսադրույքները: Միջազգային փորձը վկայում է, որ արտարժույթով և տեղական արժույթով պարտատոմսերի միջև եկամտաբերության տարբերությունը չպետք է լինի էապես մեծ:
Եվրապարտատոմսերի թողարկումից հետո, արձանագրվել է պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության նվազում՝ միջինում 4.5 տոկոսային կետով: Այս տարի ևս շարունակելու է արտարժույթով ու դրամով պարտատոմսերի եկամտաբերության համաչափությունը պահպանելու ուղղությամբ քայլեր իրականացվել:

Минфин обеспечил снижение доходности государственных облигаций в драмах
Министр финансов Армении Давид Саркисян сегодня в ходе пресс-конференции подвел итоги 2013 года и представил приоритеты ведомства в 2014 году.
Министр обратился к одному из важнейших реализованных в 2013 году мероприятий – выпуску евробондов, что дало Армении возможность впервые вступить на международный финансовый рынок.
Д.Саркисян напомнил, что Армения выпустила евробонды на 700 млн. долларов США, с доходностью 6,25% и сроком погашения семь лет.
Министр также отметил, что к концу 2013 года значительно снизилась доходность государственных облигаций в драмах РА. Международный опыт свидетельствует о том, что между доходностью облигаций в национальной и иностранной валюте не должно быть существенной разницы.
«После выпуска евробондов доходность государственных облигаций снизилась на 4-4,5 п.п.», - сообщил Д.Саркисян.
По его словам, министерство финансов будет последовательно снижать доходность государственных облигаций в национальной валюте для обеспечения ее соразмерности с доходностью евробондов.