«Բեռը սերունդներին չթողնելու համար Թուրքիան պետք է ճանաչի Ցեղասպանությունը»
«1.5միլիոն հայերի ցեղասպանությունն իրենց բնօրրանում ոչ այլ ինչ է, քան մարդկության հանդեպ հանցագործության վառ դրսևորում: Մարդկային հասարակության դեմ երբևէ իրագործած հանցագործությունների մոռացությունը ծնում է նոր հանցագործություններ, օրինակ՝ հրեաների Հոլոքոստը Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հայտարարությանը:
Նշենք, որ հունվարի 27-ին` Անկարայում, Թուրքիայի նախագահ Գյուլը ֆրանսիացի իր գործընկեր Ֆրանսուա Օլանդի հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանին և հայկական սփյուռքին կոչ է արել «անցյալի ցավերը հետևում թողնել և չփոխանցել սերնդեսերունդ»:
Էդուարդ Շարմազանովի համոզմամբ՝ անցյալի կնճռոտ խնդիրները ոչ թե մոռացության է պետք մատնել, այլ լուծել: «Կարծում եմ՝ թուրքական իշխանությունները պետք է քայլեր ձեռնարկեն՝ հաշտվելու սեփական պատմության հետ, և ծանր բեռը ապագա սերունդներին չթողնելու համար` պետք է ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը:
Հակառակ դեպքում, իրականացնելով ժխտողական քաղաքականություն՝ նրանք կգործեն ոչ պակաս հանցագործություն, քան երիտթուրքական կառավարությունը»,- ասաց ԱԺ փոխնախահը:

“Genocide of 1.5 million Armenians in their homeland is nothing other than a striking manifestation of a crime against humanity. Consigning crimes against humanity to oblivion results in new crimes such as the Holocaust,” the vice speaker of the Armenian parliament Edward Sharmazanov told Aysor.am when commenting on the recent statement of Turkish President Abdullah Gul.
During the January 27 meeting with French President Francois Hollande in Ankara, the Turkish president urged Armenia and the Armenian Diaspora not ‘to revive woes’ of the past and not to ‘pass these woes from generation to generation’.
In the words of Sharmazanov, woes of the past should be resolved rather than be consigned to oblivion. “I think the Turkish authorities should take steps to reconcile with their own history. They must recognize the Armenian Genocide so as not to pass on a heavy burden to the future generations,” he noted.
“Otherwise, by a policy of denial, they will commit no lesser crime than the one committed by the Young Turks’ government,” Edward Sharmazanov said.