«Բեռը սերունդներին չթողնելու համար Թուրքիան պետք է ճանաչի Ցեղասպանությունը»
«1.5միլիոն հայերի ցեղասպանությունն իրենց բնօրրանում ոչ այլ ինչ է, քան մարդկության հանդեպ հանցագործության վառ դրսևորում: Մարդկային հասարակության դեմ երբևէ իրագործած հանցագործությունների մոռացությունը ծնում է նոր հանցագործություններ, օրինակ՝ հրեաների Հոլոքոստը Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հայտարարությանը:
Նշենք, որ հունվարի 27-ին` Անկարայում, Թուրքիայի նախագահ Գյուլը ֆրանսիացի իր գործընկեր Ֆրանսուա Օլանդի հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանին և հայկական սփյուռքին կոչ է արել «անցյալի ցավերը հետևում թողնել և չփոխանցել սերնդեսերունդ»:
Էդուարդ Շարմազանովի համոզմամբ՝ անցյալի կնճռոտ խնդիրները ոչ թե մոռացության է պետք մատնել, այլ լուծել: «Կարծում եմ՝ թուրքական իշխանությունները պետք է քայլեր ձեռնարկեն՝ հաշտվելու սեփական պատմության հետ, և ծանր բեռը ապագա սերունդներին չթողնելու համար` պետք է ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը:
Հակառակ դեպքում, իրականացնելով ժխտողական քաղաքականություն՝ նրանք կգործեն ոչ պակաս հանցագործություն, քան երիտթուրքական կառավարությունը»,- ասաց ԱԺ փոխնախահը:

Эдуард Шармазанов: Турция должны признать Геноцид армян
«Геноцид 1,5 млн. армян на своей родине не что иное, как самое яркое проявление преступления против человечества. Забвение преступлений против человечества рождает новые преступления, к примеру Холокост евреев», - заявил Aysor.am вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, комментируя заявление президента Турции Абдуллы Гюля.
Напомним, что 27 января в Анкаре президент Турции на встрече с президентом Франции Франсуа Олландом призвал Армению и армянскую диаспору «оставить боли прошлого позади и не передавать их поколениям».
По словам Э.Шармазанова, боли прошлого следует не предавать забвению, а решать. «Думаю, власти Турции должны предпринять шаги по примирению с собственной историей, а чтобы не оставлять тяжелый груз будущим поколениям, должны признать Геноцид армян», - отметил он.
«В противном случае, политикой отрицания они совершат не меньшее преступление, чем это сделало правительство младотурков», - заявил вице-спикер парламента Армении.