ԱԱԾ-ն՝ «չեչենների ահաբեկչության մասին». «Հոդվածը» կեղծագրություն է
«168 ժամ» թերթի հունվարի 28-29-ի համարում «Չեչեններն ահաբեկչություն են պլանավորում Հայաստանում» վերնագրով հոդվածում անդրադառնալով տխրահռչակ ահաբեկիչ Դոկա Ումարովի կոչին, թե անհրաժեշտ է Սոչիի օլիմպիադան ձախողել, նյութի հեղինակ Ավետիս Բաբաջանյանը հայտարարել է. «Իշխանության մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ Սոչիի օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամանակ Հայաստանում գտնվող ռուսական օբյեկտների վրա կարող են տեղի ունենալ ահաբեկչական հարձակումներ»:
«Բնականաբար, այս հրապարակումը չէր կարող ուշադրության չարժանանալ անվտանգության մարմինների կողմից և Ավետիս Բաբաջանյանը հրավիրվեց Ազգային անվտանգության ծառայություն: Հոդվածի, մասնավորապես «իշխանությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ…» դարձվածքի վերաբերյալ տվեց հետևյալ գրավոր բացատրությունը. «Նշված բառակապակցությունն օգտագործել եմ որպես լրագրողական հնարք, հիմնականում հոդվածին սրություն տալու համար: Ամենայն պատասխանատվությամբ նշում եմ, որ որևէ աղբյուրի կողմից հոդվածում արծարծված թեմայի մասին ինձ որևէ տեղեկություններ, տվյալներ չեն հաղորդվել»:
Այս բացատրությունից արդեն իսկ ակնհայտ է, որ Բաբաջանյանի «հոդվածը» ոչ միայն կեղծագրություն է, այլև լրագրողական լրջմտության ու տարրական պատասխանատվության բացակայության արդյունք: Այն պարզապես, անհիմն ենթադրությունների, անգիտակից շարադրանք է: Լրագրողը չի ջանացել մտածել մարդկանց մասին, որոնք կարդալու են այդ չարագուշակ մտարկումները: Ի դեպ, դրա մասին չի մտածել նաև թերթի խմբագիրը»,- ասված է ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Avetis Babajanian - the reporter of ‘168 Hours’ Armenian newspaper who wrote an article about the threat of terrorist attacks on Russian facilities in Armenia ahead of the Sochi Olympics – has confessed that he made up that story.
On January 28-29 ‘168 Hours’ published an article about the threats of notorious terrorist Doku Umarov to thwart the Sochi Olympics. Citing sources ‘close to the authorities’, the article’s author Avetis Babajanian reported that terrorist attacks may be made on Russian facilities in Armenia during the upcoming Winter Olympics in Sochi.
Avetis Babajanian was summoned to the National Security Service (NSS). According to the press service of the NSS, the journalist gave a written explanation saying that he used the phrase ‘sources close to the authorities’ as a journalistic trick to make the article more exciting. “I state with full responsibility that no source gave me any information or data concerning the article’s subject,” he said.
“It becomes evident from this explanation that Babajanian’s article is not only a fake, but also a result of the lack of responsibility. The reporter did not care about people who would read these ‘forecasts’, and neither did the newspaper’s editor,” the press service of NSS said.