ԱԱԾ-ն՝ «չեչենների ահաբեկչության մասին». «Հոդվածը» կեղծագրություն է
«168 ժամ» թերթի հունվարի 28-29-ի համարում «Չեչեններն ահաբեկչություն են պլանավորում Հայաստանում» վերնագրով հոդվածում անդրադառնալով տխրահռչակ ահաբեկիչ Դոկա Ումարովի կոչին, թե անհրաժեշտ է Սոչիի օլիմպիադան ձախողել, նյութի հեղինակ Ավետիս Բաբաջանյանը հայտարարել է. «Իշխանության մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ Սոչիի օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամանակ Հայաստանում գտնվող ռուսական օբյեկտների վրա կարող են տեղի ունենալ ահաբեկչական հարձակումներ»:
«Բնականաբար, այս հրապարակումը չէր կարող ուշադրության չարժանանալ անվտանգության մարմինների կողմից և Ավետիս Բաբաջանյանը հրավիրվեց Ազգային անվտանգության ծառայություն: Հոդվածի, մասնավորապես «իշխանությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ…» դարձվածքի վերաբերյալ տվեց հետևյալ գրավոր բացատրությունը. «Նշված բառակապակցությունն օգտագործել եմ որպես լրագրողական հնարք, հիմնականում հոդվածին սրություն տալու համար: Ամենայն պատասխանատվությամբ նշում եմ, որ որևէ աղբյուրի կողմից հոդվածում արծարծված թեմայի մասին ինձ որևէ տեղեկություններ, տվյալներ չեն հաղորդվել»:
Այս բացատրությունից արդեն իսկ ակնհայտ է, որ Բաբաջանյանի «հոդվածը» ոչ միայն կեղծագրություն է, այլև լրագրողական լրջմտության ու տարրական պատասխանատվության բացակայության արդյունք: Այն պարզապես, անհիմն ենթադրությունների, անգիտակից շարադրանք է: Լրագրողը չի ջանացել մտածել մարդկանց մասին, որոնք կարդալու են այդ չարագուշակ մտարկումները: Ի դեպ, դրա մասին չի մտածել նաև թերթի խմբագիրը»,- ասված է ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Журналист сознался, что выдумал статью о возможной угрозе терактов
Журналист армянской газеты «168 жам» Аветис Бабаджанян, рассказавший в своей статье об угрозе террористической атаки на российские объекты в Армении в преддверии Олимпиады в Сочи, признался, что сам придумал эту историю.
28-29 января газета «168 жам» опубликовала статью об угрозах печально известного террориста Доку Умарова сорвать Олимпиаду в Сочи. Автор материала Аветис Бабаджанян со ссылкой на «близко стоящие к власти источники» сообщил, что во время проведения Олимпиады в Сочи на российские объекты, находящиеся в Армении, могут быть осуществлены террористические атаки.
Аветис Бабаджанян был приглашен в Службу национальной безопасности. Как сообщили в пресс-службе СНБ, журналист дал письменное объяснение, заявив, что выражение «близко стоящие к власти источники» он использовал в качестве журналистского приема, чтобы придать статье остроту. «Со всей ответственностью отмечаю, что ни один источник по затронутой в статье теме не предоставлял мне никакой информации и данных», - сказал А.Бабаджанян.
«Из этого объяснения становится очевидным, что «статья» Бабаджаняна не только фальшивка, но и результат отсутствия элементарной ответственности журналиста. Журналист не удосужился подумать о людях, которые будут читать эти «прогнозы». Об этом не подумал также редактор газеты», - заявили в пресс-службе СНБ Армении.