Սամվել Ալեքսանյանը խոշոր հարկատուների ցանկում ամենապասիվներից է
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն երեկ հրապարակեց առաջին հազար հարկատուների ցանկը և նրանց վճարած հարկերի չափերը: Ըստ այդմ, նրանք բոլորով միասին 2013 թվականին վճարել են 665 մլրդ դրամի հարկեր և տուրքեր, ինչը 19 տոկոսով ավելին է 2012 թվականի ցուցանիշից:
Խոշոր հարկատուների ցանկի «առաջատարների» շարքում իր «պասիվությամբ» կրկին աչքի է ընկել Սամվել Ալեքսանյանը՝ Լֆիկը: Նրան պատկանող երկու խոշորագույն ընկերությունները՝ «Ալեքս -Գրիգ» և «Սամ-Սեր Գրուպը» միասին վճարել են 24.8 մլրդ դրամ, ինչը 2012 թվականի ցուցանիշից ավելին է ընդամենը 2.9 տոկոսով: «Այսինքն, չնայած Ալեքսանյանն օր-օրի խոշորացնում է իր բիզնեսները, իր ձեռքում կենտրոնացնում նորանոր ոլորտներ, նրա վճարած հարկերը գրեթե չեն ավելանում»,-գրել է «Հայկական Ժամանակը»:

«Айкакан жаманак»: Алексанян вновь отличился пассивностью
Комитет государственных доходов Армении накануне опубликовал список первой тысячи налогоплательщиков и размер выплаченных ими налогов. Согласно списку, в 2013 году они все вместе выплатили налогов и пошлин в размере 665 млрд. драмов, что на 19% больше, чем показатель за 2012 год. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
В числе «лидеров» списка крупных налогоплательщиков своей «пассивностью» опять отличился Самвел Алексанян.
Принадлежащие ему две крупные компании «Алекс-Григ» и «Сам-Сер-Груп» вместе выплатили 24.8 млрд. драмов, что больше показателя 2012 года всего на 2,9%.
«То есть, несмотря на то, что Алексанян с каждым днем все больше расширяет свой бизнес, концентрируя в руках все новые сферы, однако выплаченные им налоги практически не увеличиваются», - отмечает газета.