Սամվել Ալեքսանյանը խոշոր հարկատուների ցանկում ամենապասիվներից է
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն երեկ հրապարակեց առաջին հազար հարկատուների ցանկը և նրանց վճարած հարկերի չափերը: Ըստ այդմ, նրանք բոլորով միասին 2013 թվականին վճարել են 665 մլրդ դրամի հարկեր և տուրքեր, ինչը 19 տոկոսով ավելին է 2012 թվականի ցուցանիշից:
Խոշոր հարկատուների ցանկի «առաջատարների» շարքում իր «պասիվությամբ» կրկին աչքի է ընկել Սամվել Ալեքսանյանը՝ Լֆիկը: Նրան պատկանող երկու խոշորագույն ընկերությունները՝ «Ալեքս -Գրիգ» և «Սամ-Սեր Գրուպը» միասին վճարել են 24.8 մլրդ դրամ, ինչը 2012 թվականի ցուցանիշից ավելին է ընդամենը 2.9 տոկոսով: «Այսինքն, չնայած Ալեքսանյանն օր-օրի խոշորացնում է իր բիզնեսները, իր ձեռքում կենտրոնացնում նորանոր ոլորտներ, նրա վճարած հարկերը գրեթե չեն ավելանում»,-գրել է «Հայկական Ժամանակը»:

Armenia’s State Revenue Committee yesterday published the list of 1,000 biggest taxpayers and the amount of taxed paid by them. The total amount of taxes and duties paid by them in 2013 made 665 billion drams, increasing by 19% compared with 2012, according to ‘Haykakan Zhamanak’ daily.
Among the ‘leaders’ of the biggest taxpayer list, Samvel Alexanian was notable again for his ‘passiveness’.
The two large companies owned by Alexanian – Akex Grig and Sam Ser Group paid together 24. 8 billion drams. This sum exceeded the 2012 amount of his taxes only by 2.9%.
“Although Alexanian is expanding his business day by day, concentrating new and new spheres in his hands, in fact the amount of taxes he pays does not increase,” the paper notes.