Սերժ Սարգսյան. ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցումը նշանակում է սահմանների բացում
«Իմ կարծիքը չի փոխվել, Թուրքիայի անդամակցությունը Եվրամիությանն առաջին հերթին ԵՄ անդամ երկրների գործն է: 28 երկիր առանձին-առանձին պետք է համաձայնություն տան այս հարցին, իսկ սա նշանակում է, որ բարդ գործընթաց է 28 երկրից համաձայնություն ստանալը»,- Չեխիայի Հանրապետության Նախագահ Միլոշ Զեմանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով Թուրքիայի` Եվրամիությանն անդամակցելու վերաբերյալ հարցին, նման դիրքորոշում հայտնեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա, Ս. Սարգսյանի խոսքով, Թուրքիայի անդամակցումը նշանակում է սահմանների բացում. «Իհարկե, մեզ համար շատ ավելի հեշտ կլինի գործ ունենալ ժողովրդավար, կանխատեսելի երկրի հետ, իսկ ԵՄ անդամ լինել` հենց սա է նշանակում: Մենք, ինչպես տարիներ առաջ, հիմա նույնպես, կարծում ենք, որ Հայաստանն ու Թուրքիան պետք է հարաբերություններ ստեղծեն առանց նախապայմանների: ԵՄ-ին անդամակցումը այսպիսի նախապայմաններ է ստեղծում:
Ես կասկած չունեմ, որ եվրոպական շատ երկրներ շահեր ունեն Թուրքիայից, բայց միևնույն ժամանակ ես կասկած չունեմ, որ ԵՄ-ում գերակայում են արժեքները, և ոչ թե շահերը: Վստահ եմ նաև, որ Թուրքիայի անդամակացումը բավական հիմքեր է ստեղծում, որպեսզի Թուրքիան առանց վախենալու առերեսվի իր պատմության հետ, որովհետև ԵՄ անդամ երկրի այդպես վարվելը շատ ճիշտ օրինակ է»:
Նշենք, որ երկու երկրների նախագահների համատեղ ասուլիսը հեռարձակվում էր «Ազատություն» ռադիոկայանի ուղիղ եթերով:

“The issue of Turkey’s membership in the European Union is first of all an affair of EU member states. Each of the 28 countries has to give its consent, which is a complex process,” Armenian President Serzh Sargsyan stated at a joint press conference with Czech President Milos Zeman in Prague.
“To Armenia, Turkey’s membership of the EU means first of all the opening of borders. It will become easier for us to deal with a democratic and predictable country. Being an EU member means such a thing. We believed and continue to believe that Armenia and Turkey should establish relations without preconditions. Membership in the EU creates such prerequisites,” S. Sargsyan said.
“I don’t doubt that many European countries have their interests in Turkey, but I don’t doubt either that values, rather than interests prevail within the EU. I am also sure that Turkey’s membership will create sufficient grounds for Turkey to face its history without fear,” the Armenian president said.