Սերժ Սարգսյան. ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցումը նշանակում է սահմանների բացում
«Իմ կարծիքը չի փոխվել, Թուրքիայի անդամակցությունը Եվրամիությանն առաջին հերթին ԵՄ անդամ երկրների գործն է: 28 երկիր առանձին-առանձին պետք է համաձայնություն տան այս հարցին, իսկ սա նշանակում է, որ բարդ գործընթաց է 28 երկրից համաձայնություն ստանալը»,- Չեխիայի Հանրապետության Նախագահ Միլոշ Զեմանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով Թուրքիայի` Եվրամիությանն անդամակցելու վերաբերյալ հարցին, նման դիրքորոշում հայտնեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա, Ս. Սարգսյանի խոսքով, Թուրքիայի անդամակցումը նշանակում է սահմանների բացում. «Իհարկե, մեզ համար շատ ավելի հեշտ կլինի գործ ունենալ ժողովրդավար, կանխատեսելի երկրի հետ, իսկ ԵՄ անդամ լինել` հենց սա է նշանակում: Մենք, ինչպես տարիներ առաջ, հիմա նույնպես, կարծում ենք, որ Հայաստանն ու Թուրքիան պետք է հարաբերություններ ստեղծեն առանց նախապայմանների: ԵՄ-ին անդամակցումը այսպիսի նախապայմաններ է ստեղծում:
Ես կասկած չունեմ, որ եվրոպական շատ երկրներ շահեր ունեն Թուրքիայից, բայց միևնույն ժամանակ ես կասկած չունեմ, որ ԵՄ-ում գերակայում են արժեքները, և ոչ թե շահերը: Վստահ եմ նաև, որ Թուրքիայի անդամակացումը բավական հիմքեր է ստեղծում, որպեսզի Թուրքիան առանց վախենալու առերեսվի իր պատմության հետ, որովհետև ԵՄ անդամ երկրի այդպես վարվելը շատ ճիշտ օրինակ է»:
Նշենք, որ երկու երկրների նախագահների համատեղ ասուլիսը հեռարձակվում էր «Ազատություն» ռադիոկայանի ուղիղ եթերով:

Президент Армении: Членство Турции в ЕС означает открытие границ
«Вопрос членства Турции в ЕС, в первую очередь, является делом стран- членов Евросоюза. Каждая из 28 стран должна дать свое согласие, а это сложный процесс, заявил президент Армении Серж Саргсян на совместной пресс-конференции с президентом Чехии Милошом Земаном в Праге.
«Что касается нас, то для Армении членство Турции в ЕС, в первую очередь, означает открытие границ. Нам будет легче иметь дело с демократической и прогнозируемой страной. А быть членом ЕС означает именно это. Мы, как раньше, так и сегодня считаем, что Армения и Турция должны без предусловий установить отношения. Членство в ЕС создает такие предусловия», - отметил С.Саргсян.
«Не сомневаюсь, что многие европейские страны имеют свои интересы в Турции, но не также сомневаюсь, что внутри ЕС превалируют ценности, а не интересы. Уверен также, что членство Турции создаст достаточно основ, чтобы Турция без страха соприкоснулась бы со своей историей», - заявил президент Армении.