Փորձագետի բլոգ. Բաքվում խոստովանում են` լարվածությունն իրենք են բորբոքում
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակը հայտարարել է, որ սահմանագծին լարվածությունը շարունակվում է պահպանել` հավելելով, որ հայկական կողմը շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմի կանոնները:
Սրան զուգահեռ, սահմանագծին առկա իրավիճակի վերաբերյալ մեկնաբանություններով հանդես է եկել նաև Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակը, ով նշել է, թե առաջնագծում իրավիճակի սրման պատճառը «Հայաստանի օկուպացիոն քաղաքականությունն է»:
Ստացվում է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակն իր մեկնաբանություններով ոչ միայն հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական հայտարարությունները, այլև սպառնում` սահմանագծին լարված իրավիճակը կպահպանվի այնքան ժամանակ, քանի ստատուս­քվոն պահպանվում է:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը գրեթե բաց տեքստով, ի լուր աշխարհի հայտարարում է, որ տարածաշրջանային կայունությունն ու խաղաղությունը չի բխում իր շահերից և շարունակելու է իր ագրեսիվ քաղաքականությունն այնքան ժամանակ, քանի ԼՂ հիմնախնդիրն Ադրբեջանի համար ձեռնտու լուծում չի ստացել:
Բացի այն, որ Ադրբեջանը մերժում ու անընդունելի է համարում միջազգային հանրության այն մոտեցումը, որ ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, նաև հայտարարում է, որ կարգավորման գործընթացին զուգահեռ, շարունակելու է ոտնձգությունները հայկական մարտական դիրքերի ու բնակավայրերի ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով միջազգային հանրությանը անհամաչափ արձագանքը սահմանագծին տեղի ունեցող միջադեպերի ու տարածաշրջանում Ադրբեջանի հրահրած սպառազինության մրցավազքի վերաբերյալ, Հայաստանն ու Արցախը իրավիճակի վերահսկողության սեփական մեխանիզմները պետք է կատարելագործեն:
Մեխանիզմների կատարելագործումը ենթադրում է ոչ միայն նվազագույնի հասցնել հնարավոր կորուստներն առաջնագծում, այլև մշակել ադրբեջանական գործողություններին հակազդելու այնպիսի գործողությունների պլան, որը հնարավորություն կտա արդյունավետ ու նպատակային հարված հասցնել Ադրբեջանի այնպիսի օբյեկտների կամ ենթակառուցվածքների, ինչի հետևանքները «ցավոտ» կլինեն Բաքվի համար:
Դա պաշտոնական Բաքվին կստիպի ցանկացած ոտնձգությունից, դիվերսիոն գործողությունից առաջ մտածել` թե արդյոք արդարացված կլինե՞ն իր սադրանքները` հաշվի առնելով հայկական կողմի նպատակաուղղված հարվածները:

Блог эксперта: В Баку признаются, что сами разжигают напряженность
Глава пресс-службы министерства обороны Азербайджана Вагиф Дяргахлы заявил, что напряженность на линии соприкосновения сохраняется, добавив, что армянская сторона якобы продолжает нарушать режим прекращения огня.
Параллельно с этим, ситуацию на границе прокомментировал и пресс-секретарь МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев, заявив, что основной причиной обострения ситуации на линии фронта является «оккупационная политика Армении».
Получается, что пресс-секретарь МИД Азербайджана своими комментариями не только опровергает официальные заявления Минобороны Азербайджана, но и угрожает: напряженная ситуация на линии соприкосновения будет сохраняться до тех пор, пока сохраняется статус-кво.
Министерство иностранных дел Азербайджана практически открытым текстом во всеуслышание заявляет о том, что региональная безопасность и мир не вытекают из интересов Баку и агрессивная политика будет продолжаться столько времени, пока карабахский конфликт не получит благоприятного для Азербайджана решения.
Кроме того, Азербайджан отклоняет и считает неприемлемым подход международного сообщества, согласно которому мирное урегулирование карабахского конфликта не имеет альтернативы, заявляя при этом, что параллельно с переговорным процессом будет продолжать обстрелы боевых позиции и населенных пунктов армянской стороны.
Учитывая несоразмерную реакцию международного сообщества в связи с происходящими на линии соприкосновения инцидентами и развязанной Азербайджаном гонкой вооружений в регионе, Армения и Нагорно-Карабахская Республика должны усовершенствовать свои механизмы контроля над ситуацией.
Усовершенствование механизмов предполагает не только довести до минимума возникновение вероятных потерь, но и разработать такой план противодействий азербайджанским провокациям, который предоставит возможность нанести эффективный и целеустремленный удар по таким объектам или инфраструктурам Азербайджана, последствия разрушения которых будут «болезненными» для Баку.
Это заставит официальный Баку перед каждым посягательством и диверсионным актом подумать о том, насколько оправданы его провокации, с учетом целеустремленных ударов армянской стороны.