Փորձագետի բլոգ. Բաքվում խոստովանում են` լարվածությունն իրենք են բորբոքում
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակը հայտարարել է, որ սահմանագծին լարվածությունը շարունակվում է պահպանել` հավելելով, որ հայկական կողմը շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմի կանոնները:
Սրան զուգահեռ, սահմանագծին առկա իրավիճակի վերաբերյալ մեկնաբանություններով հանդես է եկել նաև Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակը, ով նշել է, թե առաջնագծում իրավիճակի սրման պատճառը «Հայաստանի օկուպացիոն քաղաքականությունն է»:
Ստացվում է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակն իր մեկնաբանություններով ոչ միայն հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական հայտարարությունները, այլև սպառնում` սահմանագծին լարված իրավիճակը կպահպանվի այնքան ժամանակ, քանի ստատուս­քվոն պահպանվում է:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը գրեթե բաց տեքստով, ի լուր աշխարհի հայտարարում է, որ տարածաշրջանային կայունությունն ու խաղաղությունը չի բխում իր շահերից և շարունակելու է իր ագրեսիվ քաղաքականությունն այնքան ժամանակ, քանի ԼՂ հիմնախնդիրն Ադրբեջանի համար ձեռնտու լուծում չի ստացել:
Բացի այն, որ Ադրբեջանը մերժում ու անընդունելի է համարում միջազգային հանրության այն մոտեցումը, որ ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, նաև հայտարարում է, որ կարգավորման գործընթացին զուգահեռ, շարունակելու է ոտնձգությունները հայկական մարտական դիրքերի ու բնակավայրերի ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով միջազգային հանրությանը անհամաչափ արձագանքը սահմանագծին տեղի ունեցող միջադեպերի ու տարածաշրջանում Ադրբեջանի հրահրած սպառազինության մրցավազքի վերաբերյալ, Հայաստանն ու Արցախը իրավիճակի վերահսկողության սեփական մեխանիզմները պետք է կատարելագործեն:
Մեխանիզմների կատարելագործումը ենթադրում է ոչ միայն նվազագույնի հասցնել հնարավոր կորուստներն առաջնագծում, այլև մշակել ադրբեջանական գործողություններին հակազդելու այնպիսի գործողությունների պլան, որը հնարավորություն կտա արդյունավետ ու նպատակային հարված հասցնել Ադրբեջանի այնպիսի օբյեկտների կամ ենթակառուցվածքների, ինչի հետևանքները «ցավոտ» կլինեն Բաքվի համար:
Դա պաշտոնական Բաքվին կստիպի ցանկացած ոտնձգությունից, դիվերսիոն գործողությունից առաջ մտածել` թե արդյոք արդարացված կլինե՞ն իր սադրանքները` հաշվի առնելով հայկական կողմի նպատակաուղղված հարվածները:

The head of Azerbaijani Defense Ministry’s press service Colonel Eldar Sabiroglu declared that tension on the Line of Contact remains, adding that the Armenian side allegedly continues violating the ceasefire.
In parallel with that, Azerbaijani Foreign ministry spokesman Elman Abdullayev also commented on the border situation, saying that the ‘occupational policy of Armenia’ is the main cause of the aggravation of the situation on the frontline.
It turns out that by his comments Azerbaijani Foreign Ministry’s spokesman not only does not refute the official statements of Defense Ministry of that country, but also makes threats – the tense situation on the Line of Contact will continue as long as there is a status quo.
Azerbaijani Foreign Ministry almost overtly declares publicly that regional security and peace do not stem from Baku’s interests and that an aggressive policy will be carried out until the Karabakh conflict is solved in the way favorable to Azerbaijan.
Besides, Azerbaijan rejects and considers as unacceptable the international community’s approach, according to which there is no alternative to a peaceful resolution of the Karabakh conflict. Azerbaijan declares that in parallel with the negotiating process, it will continue firing at frontline positions and settlements of the Armenian side.
Taking into account the inadequate reaction of the international community to the incidents on the Line of Contact and the arms race that Azerbaijan has unleashed in the region, Armenia and Nagorno Karabakh should improve their mechanisms of control over the situation.
The improvement of these mechanisms envisages minimizing the possible losses and working out such a plan of countering Azerbaijani provocations that will enable to deal an efficient and well-targeted blow to those Azerbaijani facilities and infrastructure whose destruction will have ‘painful’ consequences for Baku.
This will force official Baku to consider, prior to each attack and subversive act, how justified its provocations are, given the purposefulness of the Armenian side’s strikes.