«Քաղաքական ապաստան խնդրած ադրբեջանցի ընտանքի մայրը հայկական արմատներ ունի»
ՀՀ ԱԱԾ-ն հաստատել է, որ հունվարի 29-ին հայ-վրացական «Բագրատաշեն» հսկիչ-անցագրային կետ է դիմել Ադրբեջանի քաղաքացի, Բաքու քաղաքի բնակիչ, 1976թ. ծնված Ջավիդ Օրուջևը` իր, կնոջ և երեք մանկահասակ երեխաների համար քաղաքական ապաստան խնդրելու նպատակով:
Այս որոշումը հիմնավորվել է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նրա հանդեպ գործածված հալածանքներով: Մասնավորապես` Ջավիդ Օրուջևը պատմել է, որ իր նկատմամբ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների ճնշումները սկսվել են հայկական արմատներով կնոջ` Բաքվի բնակիչ, 1983թ. ծնված Ռոյա Միրզոևայի հետ ամուսնանալուց հետո: Չդիմանալով անմարդկային կեղեքումներին, Ջավիդ Օրուջևը պարտադրված համաձայնվել է համագործակցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ, և կնոջ` արտասահմանում բնակվող ազգականների միջոցով տվյալներ հայթայթել Հայաստանի և Սփյուռքի վերաբերյալ:
Գիտակցելով իր և ընտանիքի սպառնալից իրավիճակը, Ջ. Օրուջևը անհաջող փորձ է կատարել բնակություն հաստատել եվրոպական երկրներից մեկում, որտեղից Բաքու արտաքսվելուց հետո նրա հանդեպ ավելի են ուժգնացել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ճնշումները:
Հայտնվելով նման անելանելի իրավիճակում և, զգալով իր ընտանիքին սպառնացող իրական վտանգը, Ջավիդ Օրուջևը որոշել է քաղաքական ապաստան խնդրել Հայաստանի իշխանություններից:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը և ՀՀ Միգրացիոն գործակալությունն այժմ զբաղվում են այդ ընտանիքի հետագա ճակատագրով: Այս մասին հայտնում են  ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից:

Armenia’s National Security Service (NSS) said that on January 29 an Azerbaijani citizen, 37-year-old resident of Baku Javid Orujayev along with his wife and three minor children requested political asylum at Bagrateshen checkpoint on the Armenian-Georgian border.
“Persecution by Azerbaijani authorities was given as a reason for such a decision. In particular, J. Orujayev said that the Azerbaijani special services started exerting pressure on him and his family after his marriage with 29-year-old Roza Mirzoyeva, a Baku resident of Armenian descent. J. Orujayev was forced to agree to cooperate with Azerbaijani special services. Through his wife’s relatives living abroad, he began to collect information about Armenia and the Armenian Diaspora,” NSS of Armenia said.
“According to J. Orujayev, being aware of the dangerous situation, he made an unsuccessful attempt to establish permanent residency in a European country, but he was deported to Baku where the special services stepped up the pressure on him. After finding himself in a desperate situation and realizing the real threat to his family, Orijayev made a decision to seek political asylum in Armenia,” NSS said.
According to the NSS statement, the UN Yerevan Office and the Migration Agency of Armenia are now dealing with the problem of the Azerbaijani family’s fate.