«Քաղաքական ապաստան խնդրած ադրբեջանցի ընտանքի մայրը հայկական արմատներ ունի»
ՀՀ ԱԱԾ-ն հաստատել է, որ հունվարի 29-ին հայ-վրացական «Բագրատաշեն» հսկիչ-անցագրային կետ է դիմել Ադրբեջանի քաղաքացի, Բաքու քաղաքի բնակիչ, 1976թ. ծնված Ջավիդ Օրուջևը` իր, կնոջ և երեք մանկահասակ երեխաների համար քաղաքական ապաստան խնդրելու նպատակով:
Այս որոշումը հիմնավորվել է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նրա հանդեպ գործածված հալածանքներով: Մասնավորապես` Ջավիդ Օրուջևը պատմել է, որ իր նկատմամբ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների ճնշումները սկսվել են հայկական արմատներով կնոջ` Բաքվի բնակիչ, 1983թ. ծնված Ռոյա Միրզոևայի հետ ամուսնանալուց հետո: Չդիմանալով անմարդկային կեղեքումներին, Ջավիդ Օրուջևը պարտադրված համաձայնվել է համագործակցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ, և կնոջ` արտասահմանում բնակվող ազգականների միջոցով տվյալներ հայթայթել Հայաստանի և Սփյուռքի վերաբերյալ:
Գիտակցելով իր և ընտանիքի սպառնալից իրավիճակը, Ջ. Օրուջևը անհաջող փորձ է կատարել բնակություն հաստատել եվրոպական երկրներից մեկում, որտեղից Բաքու արտաքսվելուց հետո նրա հանդեպ ավելի են ուժգնացել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ճնշումները:
Հայտնվելով նման անելանելի իրավիճակում և, զգալով իր ընտանիքին սպառնացող իրական վտանգը, Ջավիդ Օրուջևը որոշել է քաղաքական ապաստան խնդրել Հայաստանի իշխանություններից:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը և ՀՀ Միգրացիոն գործակալությունն այժմ զբաղվում են այդ ընտանիքի հետագա ճակատագրով: Այս մասին հայտնում են  ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից:

СНБ Армении предоставила подробности о семье из Азербайджана
В Службе национальной безопасности Армении cообщили, что 29 января в КПП «Баграташен» на армяно-грузинской границе обратился гражданин Азербайджана, житель города Баку 37-летний Джавид Оруджев с женой и тремя малолетними детьми с просьбой о предоставлении политического убежища.
«Такое решение было обосновано преследованиями со стороны азербайджанских властей. В частности, Д.Оруджев рассказал, что оказываемое в отношении него и его семьи давление со стороны азербайджанских спецслужб началось после женитьбы на жительнице Баку с армянскими корнями, 29-летней Рое Мирзоеве. Д.Оруджев вынужденно согласился сотрудничать с азербайджанскими спецслужбами, и посредством проживающих за рубежом родственников жены стал выведывать данные об Армении и армянской диаспоре», - сообщили в СНБ Армении.
«Д.Оруджев рассказал, что, осознавая угрожающую ситуацию, он ранее неудачно попытался перебраться на постоянное место жительство в одну из европейских стран, однако был депортирован в Баку, после чего давление со стороны спецслужб усилилось. Оказавшись в безысходной ситуации и осознав нависшую над его семьей реальную угрозу, Д.Оруджев принял решение попросить политическое убежище в Армении», - отметили в СНБ.
Согласно сообщению, дальнейшей судьбой семьи из Азербайджана в настоящее время занимаются ереванский офис ООН и Миграционное агентство Армении.