Հայաստանի և Չեխիայի նախագահները մասնակցել են համատեղ գործարար համաժողովին
Պետական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Չեխիայի Հանրապետության Նախագահ Միլոշ Զեմանն այսօր Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունում մասնակցել են հայ-չեխական գործարար համաժողովին: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահները ողջունել են նման ձևաչափով գործարարների հանդիպումը և դրա շրջանակներում ստորագրվելիք փաստաթղթերը: Նախագահ Զեմանը կարևորել է հատկապես Հայաստանի և Չեխիայի առանձին տարածաշրջանների միջև ստորագրվելիք համաձայնագրերը, որոնք լավ հիմք են ստեղծում ապակենտրոնացված համագործակցությունը զարգացնելու համար: Սերժ Սարգսյանը և Միլոշ Զեմանը համակարծիք են եղել, որ հայ-չեխական տնտեսական հարաբերությունները մեծ ներուժ ունեն, և այն լիարժեք օգտագործելու համար զգալի դեր են վերապահել գործարարներին՝ վստահեցնելով, որ երկուստեք պետականորեն հնարավորինս կխրախուսեն գործարարների միջև կապերի ընդլայնումն ու փոխգործակցության զարգացումը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում ներկայացրել է նաև Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները, գործարար և ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավման ուղղությամբ աշխատանքները, նախաձեռնված լայնամասշտաբ տնտեսական բարեփոխումները, որոնց արդյունքներն իրենց արտացոլումն են գտել նաև միջազգային վարկանիշային զեկույցներում:
Դրանց համաձայն, Հայաստանը մասնավորապես` Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից հրապարակված «Դուինգ Բիզնես»-2014 տարեկան զեկույցում 185 երկրների շարքում գրավում է 37-րդ տեղը:
Անդրադառնալով ՀՀ տնտեսական հնարավորություններին՝ Հանրապետության Նախագահն ասել է.
«Ես կարծում եմ, որ վերջին մի քանի ամիսներին տեղի ունեցած իրադարձություններն ավելի նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում գործարարության համար: Առաջինը 2013թ. սեպտեմբերի 3-ի մեր որոշումն էր միանալ Մաքսային միությանը, այլ կերպ ասած՝ դա մեր որոշումն էր միանալ 200 միլիոնանոց շուկային: Երկրորդը դեկտեմբերին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից արտոնյալ առևտրային ռեժիմի վերահաստատումն էր, ի թիվս 9 երկրների, նաև Հայաստանի Հանրապետության հետ: Այսինքն մենք կարող ենք լինել կապող կամուրջ՝ ունենալով ազատ տեղաշարժ ապրանքի, աշխատուժի, ֆինանսների Մաքսային միության հետ, մյուս կողմից ունենալով առևտրի արտոնյալ պայմաններ Եվրամիության անդամ երկրների հետ: Ես կարծում եմ, որ չափազանց կարևոր հանգամանք է, որ և՛ պարոն Զեմանը, և՛ ես խորապես շահագրգռված ենք, որպեսզի մեր երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններն ունենան արագ աճ»:
Գործարար համաժողովի ժամանակ Հայաստանի և Չեխիայի նախագահները հանգամանորեն անդրադարձել են նաև զարգացման հեռանկար ունեցող համագործակցության ոլորտներին, այդ թվում՝ նշելով էներգետիկան, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, սննդարդյունաբերությունը, ոսկերչությունը և այլն:
Նախագահ Զեմանը նշել է, որ շնորհակալությամբ է ընդունել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը՝ այցելել Հայաստան և վստահեցրել է, որ այդ այցի ժամանակ իրեն կուղեկցի չեխ գործարարների ներկայանալի պատվիրակություն, և երկու երկրների գործարարների հաջորդ հանդիպումը կկայանա Երևանում:
Չեխիայի մայրաքաղաքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Չեխիայի ամենահին վանքերից մեկը՝ Ստրահովի վանական համալիր: Այստեղ Նախագահին ծանոթացրել են համալիրի հիմնադրման պատմությանը, վանքի տարածքում տեղակայված ազգային գրականության թանգարանին, Ստրահովի գեղարվեստական ցուցասրահին և վանքում շուրջ 800 տարի գոյություն ունեցող հսկայական գրադարանին, որտեղ պահվում են ավելի քան 2500 ձեռագրեր և 130.000 գրքեր: Հանրապետության Նախագահը եղել է նաև համալիրի 1140-1143թթ. հիմնադրված Մարիամ Աստվածածնի համբարձման տաճարում:

Президенты Армении и Чехии приняли участие в совместном бизнес-форуме
Находящийся в Праге с государственным визитом президент Армении Серж Саргсян и президент Чехии Милош Земан сегодня в министерстве промышленности и торговли Чехии приняли участие в армяно-чешском безнес-форуме. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Президенты двух стран приветствовали встречи предпринимателей в подобном формате и документы, которые будут подписаны в ее рамках. Президент Милош Земан отметил важность подписываемых между отдельными регионами Армении и Чехии соглашений, которые создают хорошую основу для развития децентрализованного сотрудничества. Главы двух государств подчеркнули, что армяно-чешские экономические отношения имеют большой потенциал и отметили важную роль предпринимателей для полноценного использования этого потенциала. Серж Саргсян и Милош Земан заверили, что на государственном уровне будут поощрять расширение связей между предпринимателями и развитие взаимодействия.
Серж Саргсян в своей речи представил экономические возможности Армении, работы по улучшению предпринимательской и инвестиционной среды, предпринятые широкомасштабные экономические реформы, результаты которых отражены также в международных рейтинговых докладах.
Касаясь экономических возможностей Армении, глава государства отметил, что события последних нескольких месяцев создают более благоприятные условия для предпринимателей.
«Во-первых, 3 сентября 2013 года мы решили присоединиться к Таможенному союзу, иначе говоря, это было решение присоединиться к 200-миллионому рынку. Второе – это подтверждение в декабре Европарламентом режима привилегированной торговли с 9 странами, в том числе и Арменией. То есть, мы можем быть связующим мостом, имея свободное передвижение товаров, рабочей силы и финансов с Таможенным союзом, а с другой стороны – льготные условия торговли со странами ЕС. Думаю, очень важным фактом является, что и господин Зиман, и я, весьма заинтересованы в том, чтобы торгово-экономические отношения между двумя нашими странами имели быстрый рост».
В ходе бизнес-форума президенты двух стран обратились также к имеющим перспективы развития сферам сотрудничества, отметив в их числе энергетику, промышленность, сферу информационных технологий и др.
Милош Земан отметил, что с благодарностью принял приглашение Сержа Саргсяна посетить Армению и заверил, что в ходе визита его будет сопровождать представительная делегация чешских предпринимателей и следующая встреча бизнесменов двух стран состоится в Ереване.