Փորձագետի բլոգ. Բաքուն իրավիճակը փրկելու ապարդյուն ջանքեր է գործադրում
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հերթական տեսնայութն են զետեղել, որում կադրեր են ներկայացվում հայադրբեջանական սահմանը Տավուշի մարզի ուղղությունից հատած ՀՀ քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանի` Ադրբեջանում գտնվելու մասին:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ադրբեջանական կողմը փորձել է ցույց տալ, որ առաջնորդվում է մարդասիրական նկատառումներով` գերիների հետ վարվելակերպի համապատասխան կոնվենցիայի հիման վրա, սակայն հրապարակված տեսանյութում, ՀՀ քաղաքացու` բժշկական ստուգում անցնելու կադրերին հաջորդում են վերջինիս նկատմամբ բռնություն գործադրելու կադրեր (42րդ վայրկյանից): Նկատելի է, թե ինչպես ադրբեջանական բանակի համազգեստով անձը հրելովքաշքշելով Մ. Խոջոյանի մի կողմ է տանում:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում կատարելով, Ժնևյան կոնվենցիայի այս կամ այն դրույթին` փորձում են ապացուցել ադրբեջանական կողմի մարդասիրական մոտեցումները, այնինչ, Ադրբեջանը գործում է մեկ քայլ առաջ, երկու քայլ հետ սկզբունքով:
Մի կողմից հրապարակում է կադրեր գերու` բժշկական հետազոտություն անցնելու մասին, ինչն իսկապես բխում է Ժնևյան կոնվենցիայի դրույթներից, միաժամանակ վերջինիս հետ հարցազրույցներ կազմակերպում ու լրատվամիջոցներով տարածում, ինչը հակասում է այդ նույն կոնվենցիայի այլ դրույթներին:
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք ևս. բացի Ադրբեջանի կողմից հրապարակված այն կադրերի, որտեղ նկատելի է, թե ինչպես են վարվում ՀՀ քաղաքացու հետ, առ այսօր առեղծվածային է մնում Խոջոյանի` ձեռքը կոտրված լինելու հանգամանքը: Սկզբում Ադրբեջանից պնդում էին, որ Խոջոյանը, ով իբրև թե դիվերսանտ է (77ամյա դիվերսանտի շրջանառումը սարկազմիկ մեկնաբանություններ էր առաջացրել նաև ադրբեջանական մամուլում), ձերբակալվել է ադրբեջանցի զինծառայողների «աչալրջության» շնորհիվ:
Ադրբեջանի ՊՆ առաջին հաղորդագրությունում նշվում է, որ Խոջոյանին նկատել են տեղացիները, ապա նրան հանձնել զինծառայողներին, սակայն ադրբեջանական կողմը, իր հաջորդ պաշտոնական հաղորդագրությունում, սահուն անցում է կատարում մեկ այլ թեզի` ընդգծելով, որ ադրբեջանցի զինծառայողների «զգոնության» շնորհիվ է ՀՀ քաղաքացին ձերբակալվել:
Հետագայում Ադրբեջանի ՊՆն սկսեց առաջ քաշել այն վարկածը, թե իբր հայկական դիվերսիոն խմբի ու ադրբեջանցի սահմանապահների միջև մարտ էր ընթացել, ինչի հետևանքով Խոջոյանը վիրավորվել էր: Իսկ հետո` Բաքվի կողմից կազմակերպված «խիստ անկեղծ» հարցազրույցում Խոջոյանը խոսում էր իր` խաղողագործ լինելու մասին, իսկ ադրբեջանցի լրագրողը զուգահեռ մեկնաբանում է, թե իբր Խոջոյանը նշում է ԱԱԾական լինելու մասին: Ընդ որում` նույն այդ «հարցազրույցը» մեկնաբանելով, ադրբեջանցի լրագրողը նշում էր, թե Խոջոյանը ձեռքը կոտրել է` վայր ընկնելուց հետո:
Ի դեպ, Ադրբեջանում Խոջոյանին համառորեն շարունակում են ներկայացնել որպես ռազմագերի`նրան ներկայացնելով որպես «ՀՀ հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչ»: Ինչևէ, պետք է ֆիքսել, որ Ադրբեջանի կողմից այդքան «հարգված» Ժնևյան կոնվենցիան համապատասխան դրույթներ է սահմանել և ռազմագերիների և գերիների պաշտպանության վերբերյալ:
Ոչ պակաս ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ հունվարի 19-ի լույս 20ի գիշերը Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողությունների, դիպուկահարների ակտիվության, ՀՀ քաղաքացու` Ադրբեջանը սահմանը հատելու և ադրբեջանական ընտանիքի` Հայաստանից քաղաքական ապաստան խնդրելու ֆոնին, բավականին անհասկանալի իրավիճակում է հայտնվել միջազգային հանրությունը, ով, կարծես թե, չի կողմնորոշվում, թե ինչպես իրեն պահի կամ ինչ հայտարարի: Համենայնդեպս, այդպիսի տպավորություն կարելի է ստանալ շահագրգիռ կողմերի տարածած 1-2, ոչինչ չասող հայտարարություններից:

Блог эксперта. Баку прилагает тщетные усилия по спасению ситуации
Азербайджанские СМИ распространили очередную видеозапись с перешедшим армяно-азербайджанскую границу в Тавушском направлении 77-летним гражданином Армении Мамиконом Ходжояном.
Несмотря на то, что азербайджанская сторона попыталась показать, что руководствуется гуманитарными соображениями в соответствии с положениями об обращении с пленными, однако в распространенном материале после кадров о прохождении им медицинского осмотра следуют кадры (42 сек), где в отношении М.Ходжояна применяется насилие. В частности, видно, как одетый в форму азербайджанской армии человек толкает М.Ходжояна в спину и уводит его в сторону.
Азербайджанские СМИ пытаются доказать, что страна руководствуется гуманитарными подходами в соответствии с тем или иным положением Женевской конвенции, однако, на самом деле, Азербайджан действует по принципу «шаг вперед, два шага назад».
С одной стороны публикует кадры о прохождении пленным медицинского осмотра, что исходит из положений Женевской конвенции, но в то же время проводит с ним и распространяет через СМИ интервью, что противоречит положениям той же конвенции.
До сих пор остается не известным, при каких обстоятельствах была сломана рука задержанного Мамикона Ходжояна. Сначала в Азербайджане утверждали, что Ходжоян, который, якобы, является диверсантом, был задержан, благодаря «бдительности» азербайджанских военнослужащих. Стоит отметить, что версия о 77-летнем армянском диверсанте вызвала смех и сарказм также в азербайджанской прессе.
В первом сообщении министерства обороны Азербайджана отмечалось, что М.Ходжояна заметили местные жители, которые и передали его военнослужащим. В следующем сообщении отмечалось, что М.Ходжоян был задержан военнослужащими.
В дальнейшем министерство обороны Азербайджана ввело в оборот версию о том, что между армянскими диверсантами и пограничниками Азербайджана произошел бой, в результате чего М.Ходжоян был ранен. Однако затем во время организованного азербайджанской стороной «беспристрастного» интервью Ходжоян говорит о том, что он виноградарь, после чего азербайджанский комментатор в закадровом тексте заявляет, что Ходжоян признался в том, что является сотрудником Службы национальной безопасности. Тот же комментатор отмечает, что Ходжоян сломал руку в результате падения.
Кстати, Ходжояна в Азербайджане продолжают представлять в качестве военнопленного, представителя спецслужб Армении. Тем не менее, азербайджанской стороне следует знать, что в Женевской конвенции существуют положения о защите как пленных, так и военнопленных.
Не менее примечательно обстоятельство, что на фоне совершенных азербайджанской стороной в ночь на 20 января диверсионных действий, активизации снайперов, прошения семьи из Азербайджана предоставить им в Армении политическое убежище, международное сообщество оказалось в замешательстве, и, кажется, не может сориентироваться, как отреагировать на происходящие события и с какими заявлениями выступать. Подобное впечатление складывается из одного-двух ничего не говорящих заявлений заинтересованных сторон.