Փորձագետի բլոգ. Բաքուն իրավիճակը փրկելու ապարդյուն ջանքեր է գործադրում
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հերթական տեսնայութն են զետեղել, որում կադրեր են ներկայացվում հայադրբեջանական սահմանը Տավուշի մարզի ուղղությունից հատած ՀՀ քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանի` Ադրբեջանում գտնվելու մասին:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ադրբեջանական կողմը փորձել է ցույց տալ, որ առաջնորդվում է մարդասիրական նկատառումներով` գերիների հետ վարվելակերպի համապատասխան կոնվենցիայի հիման վրա, սակայն հրապարակված տեսանյութում, ՀՀ քաղաքացու` բժշկական ստուգում անցնելու կադրերին հաջորդում են վերջինիս նկատմամբ բռնություն գործադրելու կադրեր (42րդ վայրկյանից): Նկատելի է, թե ինչպես ադրբեջանական բանակի համազգեստով անձը հրելովքաշքշելով Մ. Խոջոյանի մի կողմ է տանում:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում կատարելով, Ժնևյան կոնվենցիայի այս կամ այն դրույթին` փորձում են ապացուցել ադրբեջանական կողմի մարդասիրական մոտեցումները, այնինչ, Ադրբեջանը գործում է մեկ քայլ առաջ, երկու քայլ հետ սկզբունքով:
Մի կողմից հրապարակում է կադրեր գերու` բժշկական հետազոտություն անցնելու մասին, ինչն իսկապես բխում է Ժնևյան կոնվենցիայի դրույթներից, միաժամանակ վերջինիս հետ հարցազրույցներ կազմակերպում ու լրատվամիջոցներով տարածում, ինչը հակասում է այդ նույն կոնվենցիայի այլ դրույթներին:
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք ևս. բացի Ադրբեջանի կողմից հրապարակված այն կադրերի, որտեղ նկատելի է, թե ինչպես են վարվում ՀՀ քաղաքացու հետ, առ այսօր առեղծվածային է մնում Խոջոյանի` ձեռքը կոտրված լինելու հանգամանքը: Սկզբում Ադրբեջանից պնդում էին, որ Խոջոյանը, ով իբրև թե դիվերսանտ է (77ամյա դիվերսանտի շրջանառումը սարկազմիկ մեկնաբանություններ էր առաջացրել նաև ադրբեջանական մամուլում), ձերբակալվել է ադրբեջանցի զինծառայողների «աչալրջության» շնորհիվ:
Ադրբեջանի ՊՆ առաջին հաղորդագրությունում նշվում է, որ Խոջոյանին նկատել են տեղացիները, ապա նրան հանձնել զինծառայողներին, սակայն ադրբեջանական կողմը, իր հաջորդ պաշտոնական հաղորդագրությունում, սահուն անցում է կատարում մեկ այլ թեզի` ընդգծելով, որ ադրբեջանցի զինծառայողների «զգոնության» շնորհիվ է ՀՀ քաղաքացին ձերբակալվել:
Հետագայում Ադրբեջանի ՊՆն սկսեց առաջ քաշել այն վարկածը, թե իբր հայկական դիվերսիոն խմբի ու ադրբեջանցի սահմանապահների միջև մարտ էր ընթացել, ինչի հետևանքով Խոջոյանը վիրավորվել էր: Իսկ հետո` Բաքվի կողմից կազմակերպված «խիստ անկեղծ» հարցազրույցում Խոջոյանը խոսում էր իր` խաղողագործ լինելու մասին, իսկ ադրբեջանցի լրագրողը զուգահեռ մեկնաբանում է, թե իբր Խոջոյանը նշում է ԱԱԾական լինելու մասին: Ընդ որում` նույն այդ «հարցազրույցը» մեկնաբանելով, ադրբեջանցի լրագրողը նշում էր, թե Խոջոյանը ձեռքը կոտրել է` վայր ընկնելուց հետո:
Ի դեպ, Ադրբեջանում Խոջոյանին համառորեն շարունակում են ներկայացնել որպես ռազմագերի`նրան ներկայացնելով որպես «ՀՀ հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչ»: Ինչևէ, պետք է ֆիքսել, որ Ադրբեջանի կողմից այդքան «հարգված» Ժնևյան կոնվենցիան համապատասխան դրույթներ է սահմանել և ռազմագերիների և գերիների պաշտպանության վերբերյալ:
Ոչ պակաս ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ հունվարի 19-ի լույս 20ի գիշերը Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողությունների, դիպուկահարների ակտիվության, ՀՀ քաղաքացու` Ադրբեջանը սահմանը հատելու և ադրբեջանական ընտանիքի` Հայաստանից քաղաքական ապաստան խնդրելու ֆոնին, բավականին անհասկանալի իրավիճակում է հայտնվել միջազգային հանրությունը, ով, կարծես թե, չի կողմնորոշվում, թե ինչպես իրեն պահի կամ ինչ հայտարարի: Համենայնդեպս, այդպիսի տպավորություն կարելի է ստանալ շահագրգիռ կողմերի տարածած 1-2, ոչինչ չասող հայտարարություններից:

The Azerbaijani mass media released yet another video of 77-year-old Armenian citizen Mamikon Khojoyan who crossed the Armenian-Azerbaijani border in the Tavush direction.
Although the Azerbaijani side attempted to show that it is guided by humanitarian considerations and acts according to the provisions concerning the treatment of POWs, the scene of the Armenian POW’s medical examination in the video is followed by a scene (a 42-second one) where violence is being used against M. Khojoyan. In particular, the video shows a man in Azerbaijani military uniform pushing M. Khojoyan and drawing him aside.
The Azerbaijani media is trying to prove that their country is guided by humanitarian approaches under some provision of the Geneva Convention or other, but in reality Azerbaijan follows the principle of ‘one step forward, two steps back’.
On the one hand Azerbaijan releases a video about the prisoner’s medical examination, which is in line with provisions of the Geneva Convention, while on the other hand it conducts an interview with him and spreads it through the mass media, which contradicts the same convention.
The circumstances, in which the prisoner Mamikon Khojoyan’s hand was broken, remain unclear. At first Azerbaijan claimed that Khojoyan is allegedly a saboteur who was detained thanks to ‘vigilance’ of Azerbaijani servicemen. It should be mentioned that the version about 77-year-old Armenian saboteur caused laughter and sarcasm even in the Azerbaijani press.
The first statement of the Azerbaijani defense ministry said that local residents noticed M. Khojoyan and turned him over to servicemen. According to the next statement, Khojoyan was detained by servicemen.
Later the Azerbaijani defense ministry adopted a version, by which there was fighting between the Armenian saboteurs and the Azerbaijani frontier guards, during which M. Khojoyan was wounded. Yet during the ‘impartial interview’ organized by the Azerbaijani side, Khojoyan says he is a wine-grower, after which the Azerbaijani commentator makes off-screen comments that Khojoyan confessed he is an employee of the National Security Service. The same commentator notes that Khojoyan broke his hand because he fell.
By the way, Azerbaijan continues to say that Khojoyan is a prisoner of war, a member of Armenian special services. Yet the Azerbaijani side ought to know that the Geneva Convention includes provisions about protection of both civilian captives and POWs.
It is also noteworthy that amid the January 20 sabotage of Azerbaijani side, renewed activity of snipers, and the Azerbaijani family’s request for political asylum, the international community is in confusion and cannot seem to decide how to react to the current developments and what statements to make. One gains such an impression from the interested parties’ one or two statements that say nothing.