Պատգամավորներն առաջարկում են գազի պարտքն ուսումնասիրող հանձնաժողով ստեղծել
ԱԺ 49 պատգամավոր խորհրդարանի ղեկավարին են հանձնել մի նախագիծ, ըստ որի, առաջարկվում է ստեղծել գազի պարտքն ուսումնասիրող ժամանակավոր, բազմակուսակցական հանձնաժողով:
Խորհրդարանի դահլիճից, նախագիծը ներկայացնելեվ, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը հայտարարեց, որ անհրաժեշտ է ստեղծել ժամանակավոր հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի 300 մլն դոլար պարտք պատճառները և պարզի, թե ինչպես է առաջացել մեծածախ և փոքրածախ գազի գնի տարբերությունը:
«Գազին վերաբերող հարցերը շատ են, սակայն այս երկու հարցն է, որ հուզում է հասարակության բոլոր շերտերին: Այս պարտքը գաղտնի է պահվել ամբողջ ընթացքում, երկար տարիներ ոչ հանրությանը, ոչ Աժ-ին ոչ մի բանի մասին տեղյակ չի պահվել, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ գազային սակագնի նոր պայմանագրեր են կնքվել, սակայն հասարակական լարվածություն չլինելու պատճառով գաղտնի է պահվել»,- մանրամասնեց ՀԱԿ պատգամավորը:
Շարունակելով խոսքը՝ Ա. Մանուկյանն ասաց, որ վերջին մի քանի տարվա ընթացքում գազի գինը հինգ անգամ բարձրացել է, սակայն հասարակությունը դրա մասին իմացել է միայն երկու անգամ:

Депутаты предлагают изучить вопроса о долге за природный газ
49 депутатов парламента Армении обратились к спикеру с предложением сформировать многопартийную комиссию для изучения вопроса о накопившемся перед Россией долге за поставляемый природный газ.
По словам депутата от «Армянского национального конгресса» Арама Манукяна, комиссия должна изучить вопрос о причинах возникновения долга в размере 300 млн. долларов.
«Этот долг скрывался от общественности. Долгие годы ни общественность, ни парламент не были поставлены в известность, в то время как подписывались новые договора, и все это держалось в тайне», - сказал А.Манукян.
Он также отметил, что за последние годы цена на газ повышалась пять раз, однако общество об этом узнавало лишь дважды.