Ձկնաբուծարանների 30 տոկոսը դադարեցրել է աշխատանքը
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը բացասաբար է անդրադարձել նաև ձկնաբուծության ոլորտի վրա: Արարատի և Արմավիրի մարզերի բազմաթիվ համայնքներում ընդերքային ջրի պաշարների նվազման հետևանքով ձկնաբույծները ստիպված են ավելի շատ էլեկտրաէներգիա սպառել, որպեսզի կարողանան պոմպերով ջուր մղել դեպի ջրավազաններ: Այս իրավիճակի արդյունքում ձկնաբուծարանների 30 տոկոսը ներկայումս դադարեցրել է աշխատանքը:
«Սննկացման ճանապարհով են գնում. ձկնաբուծարանները ունեն նաև վարկային մեծ պարտավորություններ և հիմա հայտնվել են ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- «Ժողովուրդի» թղթակցի հետ զրույցում հուսահատված նշել է «Ձկնաբույծների միավորում» ասոցիացիայի վարչության նախագահ Արմեն Բունիաթյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը մեծ ազդեցություն է ունեցել նաև ձկան ինքնարժեքի վրա, ինչի հետևանքով ձուկն առաջիկայում 100-200 դրամ կթանկանա:

Zhoghovurd: 30% of fish farms stop operating
The increase in electricity prices has had a negative impact on Armenian fish farming, ‘Zhoghovurd’ paper says. Due to decreased volumes of grounwater, fish breeders in many communities of Ararat and Armavir provinces have to use more electricity for pumps supplying water to fish reservoirs. As a result, 30% of fish farms have recently stopped operating.
“Fish farms are on the brink of bankruptcy as they got large loans and then found themselves in a difficult situation,” Chairman of the Union of Fish Breeders Armen Buniatian told the newspaper. He said the increase in the electricity price has also affected fish prices which will go up by 100-200 drams soon.