Ձկնաբուծարանների 30 տոկոսը դադարեցրել է աշխատանքը
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը բացասաբար է անդրադարձել նաև ձկնաբուծության ոլորտի վրա: Արարատի և Արմավիրի մարզերի բազմաթիվ համայնքներում ընդերքային ջրի պաշարների նվազման հետևանքով ձկնաբույծները ստիպված են ավելի շատ էլեկտրաէներգիա սպառել, որպեսզի կարողանան պոմպերով ջուր մղել դեպի ջրավազաններ: Այս իրավիճակի արդյունքում ձկնաբուծարանների 30 տոկոսը ներկայումս դադարեցրել է աշխատանքը:
«Սննկացման ճանապարհով են գնում. ձկնաբուծարանները ունեն նաև վարկային մեծ պարտավորություններ և հիմա հայտնվել են ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- «Ժողովուրդի» թղթակցի հետ զրույցում հուսահատված նշել է «Ձկնաբույծների միավորում» ասոցիացիայի վարչության նախագահ Արմեն Բունիաթյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը մեծ ազդեցություն է ունեցել նաև ձկան ինքնարժեքի վրա, ինչի հետևանքով ձուկն առաջիկայում 100-200 դրամ կթանկանա:

«Жоховурд»: 30% рыбоводных хозяйств прекратили работу
Газета «Жоховурд» пишет, что повышение тарифов на электроэнергию негативно повлияло на сферу рыбоводства. Во многих общинах Арарата и Армавира из-за уменьшения запасов подземных вод рыбоводы вынуждены расходовать больше электроэнергии, используя насосы для подачи воды к водоемам. В результате создавшейся ситуации 30% рыбоводных хозяйств в настоящее время прекратили работать.
«Рыбоводные хозяйства идут к банкротству, поскольку у них большие кредитные обязательства, и они оказались в тяжелой ситуации», - заявил в беседе с корреспондентом «Жоховурд» председатель правления ассоциации «Союз рыбоводов» Армен Буниатян. По его словам, повышение тарифа на электроэнергию повлияло также на себестоимость рыбы, вследствие чего в ближайшее время она подорожает на 100-200 драмов.