Վարչապետի եղբայրը հայտարարագրում չի նշել հարազատ եղբոր հետ կապը
Չինաստանում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանն իր հարստությամբ չի զիջում եղբորը՝ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին։ Ընդ որում, դեսպան Սարգսյանի՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրից պարզվում է, որ նա ունեցվածքը կուտակել է հայկական դրամով, դոլարով, եվրոյով և չինական յուհանով։
Նա իր հաշվին ունի 15 մլն դրամ, 85 հազար ԱՄՆ դոլար, 7 հազար եվրո և 20 հազար յուհան (մոտ 1.4 մլն դրամ)։ Բացի այդ՝ դեսպանը հայտարարագրել է երեք անշարժ գույք և 10 մլն դրամ արժողության «Ակուրա» մակնիշի մեքենա։ Եվ այս ունեցվածքը նա կուտակել է տարեկան 31,7 հազար դոլար աշխատավարձով ու մոտ 1.5 մլն դրամ կենսաթոշակով։
«Հետաքրքիրն այն է, որ Արմեն Սարգսյանը հայտարարագրի Ա2 մասում, որտեղ նշվում են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի հետ արյունակցական կապի մեջ գտնվող պաշտոնատար անձանց անունները, չի նշել եղբոր՝ Տիգրան Սարգսյանի մասին։ Ի դեպ, վերջինս էլ իր հերթին չի մատնանշել, որ հարազատ եղբայրը ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանն է»:

«Жоховурд»: Армен Саркисян не уступает по богатству брату–премьеру Армении
Газета «Жоховурд» пишет, что посол Армении в Китае Армен Саркисян по богатству не уступает своему брату, премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну. При этом из декларации, представленной послом в комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, выясняется, что он накопил имущество в армянских драмах, долларах, евро и китайских юанях.
«У него на счету 15 млн. драмов, 85 тыс. долларов, 7 тыс. евро и 20 тыс. юаней (порядка 1.4 млн. драмов). Кроме этого, посол задекларировал три дома и автомобиль марки «Акура» стоимостью в 10 млн. драмов. И это имущество он накопил, получая ежегодную зарплату в размере 31,7 тыс. долларов и пособие приблизительно в 1.5 млн. драмов», - отмечает газета.
Примечательно то, что в декларации Армена Саркияна в части «А2», где отмечаются имена высокопоставленных лиц, с которыми чиновник состоит в кровном родстве, не указано имя брата – Тиграна Саркисяна. Кстати, премьер-министр в свою очередь не отметил, что его родной брат является посолом Армении в Китае.