ՄԻԵԴ-ում կայացավ «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործի լսումը
Ստրասբուրգում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի մեծ պալատում կայացավ «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործի լսումը։
Գործով հայցվորը նշում է, որ ինքը ստիպված է եղել լքել իր տունը 1992թ-ին Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հայ-ադրբեջանական հակամարտության պատճառով։ ՄԻԵԴ դիմումատուն եղել է 1929թ-ին ծնված Մինաս Սարգսյանը, ով մահացել է 2009թ-ին։ Մինաս Սարգսյանի որդին և դուստրը ճանաչվել են գործով իրավահաջորդներ։ Հայցվոր կողմը ներկայացնում էին Ֆիլիպ Լիչը, Նարինե Գասպարյանը, Արման Ալոյանը և Վահե Գրիգորյանը։
Ֆիլիպ Լիչը ներկայացնելով գործը՝ ասաց, որ Մինաս Սարգսյանը և նրա ընտանիքը ապրել են Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղում ՝ երկհարկանի առանձնատանը՝ իր հարակից շինություններով։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում պատերազմի ժամանակ Գյուլիստանը ռմբակոծվել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից և գյուղի ողջ բնակչությունը՝ ներառյալ դիմումատուն և նրա ընտանիքը, լքել են Գյուլիստանը՝ փրկվելու համար, այնուհետև հնարավորություն չեն ունեցել հետ վերադառնալ։
Ինչպես նշեց Լիչը, Ադրբեջանն ընդունում է, որ Գյուլիստանը գտնվում է իր հսկողության տակ և այս պարագայում նա պարտավոր է ապահովել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով հաստատված սեփականության իրավունքը, այնպես, ինչպես ՄԻԵԴ նախադեպային՝ Իլասկուն ընդդեմ Մոլդովայի գործի դեպքում։ Սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը ոչինչ չի արել հայցվորների իրավունքների պաշտպանության համար։
Դիմումատուի բողոքը ՄԻԵԴ-ում այն է, որ նա ստիպված տեղահանվել է Գյուլիստանից, և Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակում է մերժել նրան՝ թույլ չտալով վերադարձնել իր ունեցվածքն ու տունը։
Դիմումատուն հենվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվեցիայի 1-ին արձանագրության 1-ին հոդվածի, այն է սեփականության պաշտպանություն, 8-րդ հոդվածի՝ անձնական և ընտանեկան կյանքի իրավունքի հարգում, և 13-րդ հոդվածի՝ արդյունավետ պաշտպանության իրավունքի վրա։
Սագսյանների կողմը՝ հենվելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի վրա, այն է անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի արգելում, 8-րդ և 9-րդ հոդվածների վրա՝ կրոնի ազատություն, բողոքում է Ադրբեջանում հայկական գերեզմանատների նկատմամբ վանդալիզմից և ոչնչացումից։
Սագսյանների ներկայացուցիչ Նարինե Գասպարյանը նշեց, որ Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է հոգ տաներ նաև Գյուլիստաում գտնվող հայցվորների ազգականների գերեզմանների մասին, այնինչ արվել է ճիշտ հակառակը՝ գերեզմաններն ավիրվել և վանդալիզմի են ենթարկվել։
«Սարգսյաններն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով, ըստ հայցվոր կողմի, խախտվել է նաև կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածը՝ այն է խտրականության արգելում։ Սարգսյանների կողմը պնդում է, որ Ադրբեջանում ապրող միայն էթնիկ հայերն էին դառնում բռնության թիրախ և Ադրբեջանի կառավարությունը «չէր կարողանում» հետաքննել հայերի նկատմամբ հարձակումները կամ տրամադրել համապատասխան փոխհատուցում՝ նրանց սեփականությունն անօրինական զբաղեցնելու համար, ինչպես նաև հայկական գերեզմանների ոչնչացման համար։
Հայցվորները պահանջում են՝ հնարավորություն տալ իրենց վերադառնալ Գյուլիստան և ստանալ համապատասխան փոխհատուցում։
ՄԻԵԴ-ում «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավված Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանն անդրադարձավ կոնվենցիայի 1-ին արձանագրության 1-ին հոդվածին՝ ասելով, որ Հայաստանի կառավարությունը ևս պնդում է, որ տեղի է ունեցել հայցվորների իրավունքների խախտում։ Գյուլիստանը, որտեղ ապրել են Սարգսյանները, գտնվում է Ադրբեջանի ամբողջական վերահսկողության տակ։
Ինչպես նշեց ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչը, հայկական եկեղեցիները և գերեզմանները վանդալիզմի են ենթարկվում և պատասխանող կողմն այս առումով որևէ հակափաստարկ չի ներկայացրել։
Գևորգ Կոստանյանը դատարանին առաջարկեց այս առումով իրականացնել հետազոտական առաքելություն, որը կօգնի նրան գործով որոշում կայացնելու համար։
Հայաստանի կառավարությունը ևս պնդում է, որ տեղի է ունեցել կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածի խախտում և որ խտրականության հիմքով են Ադրբեջանի կողմից իրականացվել բռնություններ կոնկրետ էթնիկ հայերի նկատմամբ, ինչի վառ ապացույցն էլ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Գուրգեն Մարգարյանի կացնահարումն էր, ով հերոսացվեց Ադրբեջանում։
ՄԻԵԴ-ում գործով պատասխանող կողմ հանդիասցող Արբեջանի կառավարության ներկայացուցիչների հիմնական պնդումներն այն են, որ Ադրբեջանը չունի ամբողջական վերահսկողություն Գյուլիստանում, քանի որ այն գտնվում է հայ-ադրբեջանական շփման գծում և տարածքը ականապատված է։ Այս հիմքով ադրբեջանական կառավարությունը նշում է, որ տարածքը խիստ վտանգավոր է քաղաքացիների համար և կառավարությունը չի կարող ապահովել այնտեղ բնակվող քաղաքացիների անվտանգությունը։

В Евросуде состоялись слушания по делу «Саргсян против Азербайджана»
Сегодня в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге состоялись слушания по делу «Саргсян против Азербайджана». Подробности передает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
Согласно информации, основной истец отметил, что вынужден был покинуть свой дом в 1992г. по причине армяно-азербайджанского конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Истцом в ЕСПЧ в свое время выступал Минас Саргсян, 1929г.р., но он скончался в 2009 году, в связи с чем правопреемниками были признаны его сын и дочь. Интересы истцов представляли в суде Филипп Лич, Нарине Гаспарян, Арман Алоян и Ваге Григорян.
Представляя дело, Ф.Лич отметил, что Минас Саргсян и его семья проживали в селе Гюлистан Шаумянского района в двухэтажном собственном доме с пристройками. В ходе карабахской войны Гюлистан подвергался бомбардировкам со стороны азербайджанских вооруженных сил, и все население села, в том числе и истец со своей семьей, покинули населенный пункт, чтобы спастись, а впоследствии не имели возможности вернуться на свое место жительства.
Ф.Лич подчеркнул: в Азербайджане признают, что Гюлистан находился под контролем азербайджанской стороны. А в этом случае, отметил Ф.Лич, Азербайджан обязан обеспечить закрепленное Европейской конвенцией по правам человека право на собственность точно так же, как это было сделано в прецедентном решении ЕСПЧ по делу «Илашку против Молдовы». Однако до сих пор Азербайджан не предпринял никаких шагов по обеспечению прав истцов.
Суть жалобы состоит в том, что истец вынужденно был переселен из Гюлистана, а правительство Азербайджана продолжает отказывать ему в праве на возвращение своего имущества и дома. Было отмечено, что истец основывается в своей жалобе на ст.1 Протокола №1 Европейской конвенции по правам человека (защита собственности), а также ст.8 (право на уважение частной и семейной жизни) и ст.13 (право на эффективное средство правовой защиты) той же Конвенции.
Кроме того, истец, основываясь на ст.3 (никто не должен подвергаться ни пыткам, ни бесчеловечному или унижающему достоинство обращению или наказанию), ст. 8 (право на уважение частной и семейной жизни) и ст.9 (свобода мысли, совести и религии) Европейской конвенции по правам человека, жалуется на вандализм и уничтожение армянских кладбищ в Азербайджане.
Представитель семьи Саргсянов Нарине Гаспарян отметила, что правительство Азербайджана должно было позаботиться и о находящихся в Гюлистане могилах родственников истцов, в то время как было сделано с точностью наоборот – могилы были разрушены или подверглись вандализму.
Представители истца по делу «Саргсян против Азербайджана» подчеркнули, что была нарушена также ст.14 Европейской конвенции по правам человека (запрещение дискриминации).
Более того, истец настаивает на том, что мишенью насилия становились только проживающие в Азербайджане этнические армяне.
Истцы по данному делу требуют предоставить им возможность вернуться в Гюлистан и получить соответствующую компенсацию.
Вовлеченный в качестве третьей стороны по делу «Саргсян против Азербайджана» в ЕСПЧ представитель правительства Армении, генпрокурор Армении Геворк Костанян обратился к ст.1 Протокола №1 Европейской конвенции по правам человека (предусматривает право на мирное пользование своим имуществом), отметив, что правительство Армении также настаивает на том, что произошло нарушение прав истцов. Гюлистан, где проживали Саргсяны, находится под полным контролем Азербайджана.
Как отметил представитель правительства Армении, армянские церкви и кладбища подвергаются вандализму и ответчик не представил каких-либо контраргументов этим утверждениям. Геворк Костанян предложил суду осуществить расследовательскую миссию, которая поможет принять решение по этому вопросу.
Правительство Армении также утверждает, что имело место нарушение ст.14 Конвенции (запрещение дискриминации) и Азербайджан совершает акты насилия в отношении конкретных этнических армян, ярким свидетельством чему является убийство в 2004г. лейтенанта армянской армии Гургена Маргаряна азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым, которого впоследствии героизировали в Азербайджане.
Утверждения представителей правительства Азербайджана, выступающего ответчиком по расследуемому в ЕСПЧ делу, главным образом касались того, что Азербайджан не осуществляет полноценного контроля в Гюлистане, поскольку село находится на линии соприкосновения армянских и азербайджанских сил и территория заминирована. На основании этого азербайджанское правительство отмечает, что территория крайне опасна для граждан и правительство не может обеспечить безопасности проживающих там людей.