ԼՂՀ ԱԳ նախարարը Կասպրշիկի ուշադրությունն է հրավիրել հրադադարի խախտման վրա
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցերը:
Կարեն Միրզոյանն ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումների վրա, նշելով, որ դրանք վկայում են պաշտոնական Բաքվի ագրեսիվ մտադրությունների մասին։
Նախարարն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմի սադրանքները լուրջ վնաս են հասցնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և պետք է արժանանան վճռական դատապարտման միջազգային հանրության կողմից։
Երկուստեք կարևորվել է շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պահպանման և միջադեպերի բացառելու անհրաժեշտությունը։

Глава МИД НКР обсудил с Каспршиком ситуации на линии соприкосновения
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян 6 февраля принял личного представителя действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспршика. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся ситуации на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана.
Карен Мирзоян привлек внимание к периодическим нарушениям режима прекращения огня со стороны Азербайджана, отметив, что они свидетельствуют об агрессивных намерениях официального Баку.
Министр подчеркнул, что провокации азербайджанской стороны наносят серьезный урон процессу мирного урегулирования конфликта между Азербайджаном и Нагорным Карабахом и должны удостоиться решительного осуждения со стороны мирового сообщества.
Стороны подчеркнули важность сохранения режима прекращения огня и необходимость исключения инцидентов.