Հումմաթովն Ադրբեջանի թալիշների խնդիրները կքննարկի Եվրախորհրդում
Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը Թալիշ-Մուղանյան հանրապետության (1993թ.) նախագահ Ալի Աքրամ Հումմաթովին հրավիրել է մասնակցելու «Եվրախորհրդի նախաձեռնությամբ ս.թ. փետրվարի 19-ին Բրյուսելում կայանալիք «Խաղաղությունը և համակեցությունը Հարավային Կովկասում» համաժողովին: Այս մասին հաղորդում է Իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության թալիշական բաժինը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Եվրախորհուրդը Հարավային Կովկասում ընթացող հակամարտություններում ներքաշված երկրների ղեկավարներին ևս կոչ է արել մասնակցել սույն համաժողովին:
Հիշեցնենք, որ 2013թ, հոկտեմբերին Ալի Աքրամ Հումմաթովը այցելել էր Հայաստան և Արցախ. ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնում ունեցած ելույթի ժամանակ թալիշ ազգային գործիչը, անդրադառնալով Ադրբեջանում թալիշների խնդիրներին, մասնավորապես նշել էր. «Թալիշներն Ադրբեջանում զրկված են իրենց տարրական իրավունքներից: Մեզ՝ թալիշներիս, չեն հարգում, մեզ ոչնչացնում են, մեր հանդեպ վարում են ձուլման քաղաքականություն, իսկ այնուհետև հայտարարում, թե մենք եղբայրներ ենք. Դա պարզապես անտրամաբանական է: Մենք ուզում ենք գրել, կարդալ մեր մայրենի լեզվով, ի պատասխան մեր պահանջներին, նրանք (Ադրբեջանի իշխանությունները) բացահայտ հայտարարում են, դուք՝ թալիշներդ, ապագա չունեք, դուք պետք է ձուլվեք»:
Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում լրագրողի այն հարցին, թե եթե պատերազմի լինի, ապա կրկին կհայտնվե՞նք խրամատների տարբեր կողմերում, թալիշ ազգային գործիչը նշել է. «Աստված չանի: Ես չեմ ցանկանում, որ թալիշները մասնակցեն այդ պատերազմին: Ես այստեղից կոչ եմ անում: Դա չի լինի մեր պատերազմը: Դա մեզ պետք չէ: Ես դիմում եմ նաև մյուս բոլոր ժողվուրդներին: Ինչո՞ւ վտանգի ենթարկել Աստծո տրված կյանքը մի պատերազմում, որը մեզ ոչինչ չի տա»:

Hummatov to discuss Azerbaijani Talyshs’ problems in Council of Europe
The Secretary General of the Council of Europe has invited President of the Talysh-Mughan Autonomous Republic (1993) Alikram Hummatov to attend ‘Reconciliation and Peace-building in the South Caucasus’ conference to he held in Brussels on February 19, 2014 on the initiative of CE, the Talysh section of IRIB news agency (Iran) said.
According to the source, the CE has called upon leaders of the other South Caucasian countries involved in conflicts to participate in the event.
We would remind you that Alikram Hummatov visited Armenia and Artsakh in October 2013. He made a speech at Iranian Studies Sub-Department of Yerevan State University, addressing the problems of Talyshs in Azerbaijan. He said in particular: “The Talyshs in Azerbaijan are deprived of basic rights. We, the Talyshs, are not respected, we are exterminated. A policy of assimilation is being carried out against us, and then they say that we are brothers. This is illogical. We want to read and write in our native language. In response to our demands, they (the Azerbaijani authorities) openly declare: “You, the Talyshs, have no future, you must be assimilated”.
In an interview with the Public Television of Artsakh, when asked by the reporter if they would again fight on the opposite side of trenches in case of a war, the Talysh national figure said: “God forbid. I don’t want the Talyshs to participate in that war. I am making a appeal from here. It will not be our war. We don’t need it. I also say to all the other peoples: Why endanger our lives that God endowed us with in a war which will not give us anything”.