Հումմաթովն Ադրբեջանի թալիշների խնդիրները կքննարկի Եվրախորհրդում
Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը Թալիշ-Մուղանյան հանրապետության (1993թ.) նախագահ Ալի Աքրամ Հումմաթովին հրավիրել է մասնակցելու «Եվրախորհրդի նախաձեռնությամբ ս.թ. փետրվարի 19-ին Բրյուսելում կայանալիք «Խաղաղությունը և համակեցությունը Հարավային Կովկասում» համաժողովին: Այս մասին հաղորդում է Իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության թալիշական բաժինը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Եվրախորհուրդը Հարավային Կովկասում ընթացող հակամարտություններում ներքաշված երկրների ղեկավարներին ևս կոչ է արել մասնակցել սույն համաժողովին:
Հիշեցնենք, որ 2013թ, հոկտեմբերին Ալի Աքրամ Հումմաթովը այցելել էր Հայաստան և Արցախ. ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնում ունեցած ելույթի ժամանակ թալիշ ազգային գործիչը, անդրադառնալով Ադրբեջանում թալիշների խնդիրներին, մասնավորապես նշել էր. «Թալիշներն Ադրբեջանում զրկված են իրենց տարրական իրավունքներից: Մեզ՝ թալիշներիս, չեն հարգում, մեզ ոչնչացնում են, մեր հանդեպ վարում են ձուլման քաղաքականություն, իսկ այնուհետև հայտարարում, թե մենք եղբայրներ ենք. Դա պարզապես անտրամաբանական է: Մենք ուզում ենք գրել, կարդալ մեր մայրենի լեզվով, ի պատասխան մեր պահանջներին, նրանք (Ադրբեջանի իշխանությունները) բացահայտ հայտարարում են, դուք՝ թալիշներդ, ապագա չունեք, դուք պետք է ձուլվեք»:
Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում լրագրողի այն հարցին, թե եթե պատերազմի լինի, ապա կրկին կհայտնվե՞նք խրամատների տարբեր կողմերում, թալիշ ազգային գործիչը նշել է. «Աստված չանի: Ես չեմ ցանկանում, որ թալիշները մասնակցեն այդ պատերազմին: Ես այստեղից կոչ եմ անում: Դա չի լինի մեր պատերազմը: Դա մեզ պետք չէ: Ես դիմում եմ նաև մյուս բոլոր ժողվուրդներին: Ինչո՞ւ վտանգի ենթարկել Աստծո տրված կյանքը մի պատերազմում, որը մեզ ոչինչ չի տա»:

Гумматов обсудит проблемы талышей Азербайджана в Совете Европы
Генеральный секретарь Совета Европы пригласил президента Талыш-Муганской Республики (1993 г.) Али Акрама Гумматова принять участие в форуме «Мир и сосуществование на Южном Кавказе», которое состоится по инициативе СЕ 19 февраля в Брюсселе. Об этом сообщает талышская редакция иранского информационного агентства «ИРИБ».
Согласно источнику, СЕ призвал руководителей вовлеченных в конфликты южно-кавказских стран также принять участие в форуме.
Напомним, что Али Акрам Гумматов в октябре 2013 года посетил Армению и Нагорный Карабах. В выступлении на кафедре ирановедения Ереванского государственного университета, говоря о проблемах талышей в Азербайджане, Гумматов заявил: «Талыши в Азербайджане лишены элементарных прав. Нас, талышей, не уважают, нас уничтожают, проводят политику ассимиляции, а затем заявляют, что мы - братья. Это просто нелогично. Мы хотим писать, читать на родном языке, в ответ на наши требования, они (власти Азербайджана) открыто заявляют: у вас – талышей, нет будущего, вы должны ассимилироваться».
В интервью Общественному телевидению Нагорного Карабаха, талышский национальный деятель, отвечая на вопрос, окажемся ли мы по разные стороны окопов в случае войны, заявил: «Не дай Бог. Я не хочу, чтобы талыши участвовали в этой войне. Я обращаюсь с призывом отсюда. Это не будет нашей войной. Это нам не нужно. Я обращаюсь и ко всем другим народам. Зачем мы должны ставить под угрозу данную Богом жизнь в войне, которая ничего не даст нам?».