Արտագնա աշխատանքի մեկնածները մնացել են Կազբեկի վրա. Նրանց չեն թողնում ՌԴ
«Հրապարակի» տեղեկություններով, Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնող բավականին մեծ թվով հայեր, հիմնականում Վարդենիսի տարածաշրջանից, մնացել են Կազբեկի «վրա», նրանց Ռուսաստան մտնել թույլ չեն տալիս։ Պատճառը վերջերս ՌԴ-ի կողմից ընդունված վիզային նոր ռեժիմն է, որը 90-օրյա ժամկետ է սահմանում միգրանտների և արտագնա աշխատանքի մեկնողների համար։ Այսինքն՝ 3 ամիս մնալուց հետո օտարերկրյա քաղաքացին պետք է լքի Ռուսաստանի տարածքը և կարող է վերադառնալ միայն 90 օր անց։ «Հիմա ՌԴ սահման հասած հայ «խոպանչիներին», որոնք եկել էին տուն՝ Ամանորը նշելու, ասել են, որ Ռուսաստան մուտք կարող են գործել ապրիլի 26-ից հետո։ Վերջիններս չգիտեն ինչ անել, հե՞տ գան, երբ հետ գալու փող էլ չունեն, սպասե՞ն՝ ինչքա՞ն ու ինչպե՞ս»:
Իսկ «Ժողովուրդ» թերթը թեմայի շուրջ գրել է «ԱԽՔ Արթուր Բաղդասարյանը ՌԴ-ում ՀՀ քաղաքացիների համար միգրացիոն ռեժիմի մեղմացման առնչվող հարցերի վերաբերյալ նամակ է հղել ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևին:
Ինչպես հայտնի է, այս տարվա հունվարի 1-ից ՌԴ-ում ուժի մեջ են մտել օրենսդրական փոփոխություններ, որոնց համաձայն՝ ՌԴ-ում օտարերկրյա քաղաքացիները 180 օրվա ընթացքում կարող են գտնվել ոչ ավելի, քան 90 օր: Ու հիմա Բաղդասարյանը խնդրում է, որ ՀՀ քաղաքացիների համար այս պայմանները մեղմվեն, և հայերը կարողանան երկար ժամանակ մնալ ՌԴ-ում:
Փաստորեն, սրանով Ա. Բաղդասարյանը անուղղակի կերպով խոստովանում է Հայաստանի թուլությունը, երբ ՀՀ քաղաքացիներն իրենց երկրում աշխատանք չեն գտնում ու մեկնում են ՌԴ: Ավելին, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարն անուղղակի կերպով խրախուսում է արտագաղթն ու նպաստում դրա զարգացմանը»:

«Грапарак»: Группа граждан Армении не могут попасть на территорию России
По сведениям газеты «Грапарак», многочисленное количество армян, отправившихся на заработки в Россию, в основном, из Вардениса, застряли в Казбеке, поскольку им не позволяют въезжать на территорию России. Причиной является недавно принятый Россией новый визовый режим, согласно которому, установлен 90-дневный срок пребывания на территории РФ для мигрантов.
По истечении трех месяцев иностранный гражданин должен покинуть территорию России и может вернуться обратно только через 90 дней. Сейчас добравшимся до границы РФ трудовым мигрантам сказали, что въехать в Россию они смогут лишь после 26 апреля.
Газета «Жоховурд» пишет, что секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян обратился к своему российскому коллеге Николаю Патрушеву с просьбой смягчить визовый режим для граждан Армении.
«Таким образом, А.Багдасарян косвенным образом сознается в слабости Армении, когда армянские граждане, не имея возможности найти работу в Армении, едут в Россию. Более того, А.Багдасарян косвенным образом поощряет миграцию», - пишет газета.