Թևոսիկի եղբոր սպանության գործով կալանավորված Իսոն չի ընդունում մեղադրանքը
41-ամյա Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործով կալանավորված Իսրայել Սարգսյանը (Իսոն) չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նրա փաստաբան Գայանե Գալոյանը:
Փաստաբանի խոսքով՝ իր պաշտպանյալը առայժմ միայն բացատրություն է տվել, չի հարցաքննվել:
Հիշեցնենք, որ 41-ամյա Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործով ձերբակալված Իսրայել Սարգսյանը (մականունը՝ Իսո) կալանավորվել է, նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235 Հոդվածի 1 Մասի (Ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից եւ դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը՝ պատժվում է կալանքով՝ առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հինգհարյուրապատիկի չափով կամ առանց դրա) հատկանիշներով:
Հարցին՝ եթե նա չի ընդունում նաև ապօրինի զենք կրելու մեղադրանքը, ապա ինչի հետ է կապում իրեն կալանավորելու փաստը, և արդյոք դա կապ ունի՞ Գոռ Վարդանյանի ֆեդերացիայից հայտնաբերված զենքերի հետ, նա պատասխանեց, որ իր պաշտպանյալը չի խոսել իրեն կալանավորելու հավանական պատճառների մասին, իսկ Գ. Վարդանյանի ֆեդերացիայից առգրավված զենքերի հետ դա կապ չունի:
Գ. Գալոյանը նաև ասաց, որ հավանաբար կբողոքարկի Ի. Սարգսյանին կալանավորելու որոշումը:
Նշենք, որ Փետրվարի 3-ին ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր, Երևան քաղաքի վարչությունների, ՊՊԾ գնդի 3-րդ հատուկ գումարտակի ծառայողները համատեղ, իրացնելով ստացված օպերատիվ տեղեկությունները, Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտայի և Մ. Խորենացու փողոցի խաչմերուկից, հունվարի 27-ին Արթուր Սաֆարյանի սպանությունը կատարելու կասկածանքով, ոստիկանության ՔՀԳՎ բերման են ենթարկել 1969 թ. ծնված Իսրայել Սարգսյանին: Ոստիկանության հաղորդագրության համաձայն՝ նրա մոտից անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է «Բերետտա» տիպի ատրճանակ, որն ուղարկվել է փորձաքննության:
Հիշեցնենք, որ 41-ամյա Ա. Սաֆարյանի վրա կրակել են շենքի մուտքի մոտ, երբ վերջինս ցանկացել է տուն մտնել:

Israel Sargsyan (nicknamed Iso) – a man detained in the 41-year-old Arthur Safarian murder case – denies the charge brought against him, I. Sargsyan’s lawyer Gayane Galoyan told Aysor.am. In her words, I. Sargsyan has only provided explanations, but was not questioned so far.
Israel Sargsyan was charged under Article 235 part 1 of the Criminal Code – illegal purchase, possession, sale or carrying of firearms, which is punished with an arrest of up to 3 months, or imprisonment of up to 3 years or a fine in the amount of up to 500 minimum wages.
Asked how Israel Sargsyan denying the charge of illegal arms possession explains his arrest and if it has anything to do with the arms found at Gor Vardanian’s Karate Federation, the lawyer said that I. Sargsyan did not speak about probable reasons for his arrest and he has nothing to do with the arms seized from G. Vardanian’s federation.
G. Galoyan added that she is likely to appeal the decision on I. Sargsyan’s arrest.
Israel Sargsyan was detained by the police at the intersection of Mashtots Avenue and Khorenatsi Streets in Yerevan on February 3 on suspicion of killing Arthur Safarian on January 27. A Beretta pistol was found on him and sent for tests, the police said. 41-year-old Arthur Safarian was shot and killed at the entrance of his house.