Փորձագետի բլոգ. Ադրբեջանը «օլիմպիական տրյուկի» դիմեց
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը Twitter-ում գրառում է արել այն մասին, որ Օլիմպիական խաղերը դիտվում են որպես մեծահոգության ստուգում, սակայն ինչպես երևում է, դա «վերաբերում է բոլորին, բացի հայերից»` ակնարկելով Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունն այն մասին, որ առաջնագծում հրադադարի ռեժիմի կանոնների խախտման արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայող է սպանվել:
Բացի այն, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հերքել էին տարածված լուրը` դրանք որակելով որպես ապատեղեկատվություն, կան մի քանի կարևոր հանգամանքներ, որոնք առնվազն ի ցույց են դնում Ադրբեջանի կողմից փաստերի ու իրադարձությունների սխալ համադրումն ու խեղաթյուրումը:
Առաջին. չնայած այն հանգամանքին, որ ադրբեջանցի պաշտոնյան պնդում է, որ զինծառայողը սպանվել է օլիմպիական խաղերի ժամանակ, Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն` «միջադեպը» տեղի է ունեցել ոչ թե փետրվարի 7-ին, այլ փետրվարի 6-ին, ժամը 18:40-ի սահմաններում:
«Միջադեպի» մեկ այլ անորոշ դրվագ վերաբերում է «միջադեպի վայրին»: Որպես կանոն, առաջնագծում արձանագրվող միջադեպերի կամ դրանց առանձին դրվագների վերաբերյալ ադրբեջանական կողմը ներկայացնում էր դեպքի կոնկրետ ուղղությունը` ղարաբաղաադրբեջանական զորքերի շփման գիծ կամ հայադրբեջանական սահման, նաև` կոնկրետ բնակավայրը, որի ուղղությամբ տեղի է ունեցել միջադեպը:
Փաստ է, որ այս «միջադեպի» հետ կապված` պաշտոնական հաղորդագրությունը ներկայացրել է մի շարք անորոշ պնդումներ, որոնք լրջորեն կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության ճշմարտացիությունը:
Չի բացառվում, որ զինծառայողը, ում որպես «օլիմպիական զոհ» են փորձում ներկայացնել, իսկապես սպանվել է հայ դիպուկահարի կրակից, սակայն ակնհայտ է, որ դեպքը տեղի ունեցել շատ ավելի վաղ, քան ներկայացվում է: Միգուցե, այդ զինծառայողը սպանվել է հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի ու դիպուկահարների սադրանքները կանխարգելող գործողության արդյունքում, իսկ դիակը պահվել է և ներկայացնել որպես «թարմ դեպք»:
Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական հաղորդագրության վերաբերյալ, իր Twitter-յան էջում գրառում է կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը. «Լրատվամիջոցները հայտնում են սահմանագծին ադրբեջանցի զինծառայողի մահվան մասին: Ի՞նչ պատահեց օլիմպիական զինադադարին»:
Ամերիկացի համանախագահի մտահոգությունը մի կողմից, իհարկե, հասկանալի է` հաշվի առնելով համանախագահների վերջին տարածաշրջանային այցն ու դրա արդյունքում ձեռք բերված «օլիմպիական պայմանավորվածությունը»:
Մյուս կողմից, ամերիկացի դիվանագետը բավականին զգույշ ու նուրբ մոտեցում է դրսևորել Ադրբեջանի ՊՆ տարածած պաշտոնական հաղորդագրության հարցում այն իր գրառման մեջ ներկայացնելով որպես` «լրատվամիջոցների հայտնած հաղորդագրություն»:
Ամեն դեպքում այնպես չէ, որ Ադրբեջանից եկող լուրերը` նույնիսկ պաշտոնական հաղորդագրությունների կարգավիճակով, «հալած յուղի» պես ընդունվում են միջնորդների կողմից:
Ի վերջո, Ադրբեջանի գործելաոճը, որը վերջին 20 տարվա ընթացքում միայն տակտիկական փոփոխություններ է կրել, լավագույնս հայտնի է կոնֆլիկտը ուսումնասիրող ու դրա կարգավորմամբ զբաղվող շրջանակների համար: Այս պարագայում, դժվար է միանշանակ կարծել, որ ադրբեջանական «օլիմպիական տրյուկը» ծառայի իր նպատակին:

The head of the external relations department of Azerbaijani president’s staff Novruz Mamedov wrote on Twitter that the Olympic Games are considered a generosity check, but this evidently ‘applies to everyone expect the Armenians’ , hinting at Azerbaijani defense ministry’s report that an Azerbaijani serviceman was killed at the frontline as a result of a ceasefire violation.
In addition to the fact that Armenian defense ministry refuted the report as misinformation, there are a number of important circumstances that reveal the incorrect comparison of facts and events by Azerbaijan and their distortion.
First, although the Azerbaijani official claims that the soldier was killed during the Olympic Games, the official statement of Azerbaijani defense ministry said that the ‘incident’ took place around 6:40 pm on February 6, and not on February 7.
Another unclear episode of the ‘incident’ is related to the ‘scene of the incident’. As a rule, the Azerbaijani side indicates the specific direction of frontline incidents or their episodes: it says that the incident took place on the Line of Contact of the Karabakh and Azerbaijani troops or on the Armenian-Azerbaijani border and also indicates the settlement at which it happened.
The fact is that the official report concerning this ‘incident’ contains a number of unclear claims that call into question the veracity of the Azerbaijani defense ministry’s report.
It is not ruled out that the serviceman whom the Azerbaijani side attempts to present as an ‘Olympic victim’ was in reality killed by Armenian sniper fire, but evidently it happened earlier than it has been alleged. That soldier might have been killed on the night from January 19 to January 20 during the prevention of Azerbaijani subversive groups and snipers’ provocations, but his body was kept and then presented as a ‘fresh case’.
In connection with the Azerbaijani defense ministry’s report, the U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group James Warlick wrote on Twitter: “Media report the death of an Azerbaijani soldier along the border with Armenia. What happened with the Olympic truce?”
On the one hand the U.S. Co-chair’s concern is quite understandable, given the latest regional visit of the Co-chairs and the ‘Olympic agreement’ reached during it.
On the other hand the American diplomat takes quite a careful and subtle approach to the Azerbaijani defense ministry’s official report, when writing on Twitter: “media report the death”.
In any case, the reports from Azerbaijan, even in the form of official statements, are not taken at face value by the mediators.
Azerbaijan’s mode of action that has undergone only tactical changes in the past 20 years is well-known to the circles engaged in the conflict’s examination and resolution. So the Azerbaijani ‘Olympic trick’ will hardly serve its goal.