Արևմուտքում գիտակցում են իսլամիստական վտանգի առկայությունն Ադրբեջանում
Ադրբեջանցի լրագրողները, խոսելով այդ երկրում սալաֆիական վտանգի մասին, որպես «հուսադրող» փաստ, բերում են սալաֆիականների մոտ 50 հազար թվաքանակի առկայությունը և պնդում, որ այդ թիվը վտանգ չի կարող ներկայացնել:
Թողնելով այս դրույթի` ակնհայտ վիճելի լինելու հանգամանքը, պետք է նշել, որ Արևմուտքում արդեն իսկ հստակորեն գիտակցում են իսլամիստական իրական վտանգի առկայությունն Ադրբեջանական Հանրապետությունում:
Հավանաբար նաև այս համատեքստում պետք է դիտարկել էթնիկ-տարածքային ինքնավարությունների միջոցով այդ երկրի ֆեդերալացմանն ուղղված արևմտյան որոշ հասարակական-քաղաքական շրջանակների վերջին գործողությունները համաեվրոպական կառույցների հարթակների օգտագործմամբ:
Խոսքը մասնավորապես այս տարվա փետրվարի 19-ին Բրյուսելում կայանալիք Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը նվիրված քննարկման մասին է, որի վերաբերյալ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները երեկվանից սկսած տեղեկատվություն և մեկնաբանություններ են տարածում՝ հատկապես զայրացած լինելով Թալիշ-Մուղանյան Հանրապետության նախագահ Ալաքրամ Հումմատովին այդ քննարկմանը հրավիրելու առթիվ:
Տարօրինակ է միայն մի բան: Արևմուտքում շատ լավ տեղյակ են, որ Արցախի Հանրապետությունն ակնհայտորեն չի կարող անմիջական մասնակիցը լինել Ադրբեջանի ֆեդերալացման գործընթացին, քանի որ այդ արհեստածին կազմավորման մաս երբևիցե չի եղել և չի էլ պատրաստվում լինել, ուստի Արցախի՝ որպես ապագա Ադրբեջանական Դաշնության մաս հնարավոր ինքնավարություններից մեկի նույնիսկ տեսական դիտարկման փորձն իսկ ուղղակի անլուրջ է:
Իսկ եթե խոսքը հարևան պետությունների մասնակցության մասին է, ապա Հայաստանի Հանրապետության ներգրավվածությունը թալիշական, թաթական, լեզգիական և ավարական ինքնավարությունների կազմավորման գործընթացին շատ ավելի օգտակար կարող է լինել՝ հաշվի առնելով Արևելյան Այսրկովկասում էթնիկ զարգացումների վրա ազդելու Երևանի անհամեմատ ավելի մեծ հնարավորությունները, ինչն առավել արդյունավետ կդառնար եվրոպական օժանդակության պայմաններում:
Ընդ որում, Արևմուտքում պիտի ընկալելի լինի նաև այն, որ Ադրբեջանի ֆեդերալացմանը Հայաստանի Հանրապետության հնարավոր մասնակցությունն արդեն իսկ լուրջ զիջում պետք է համարվի, քանի որ, օրինակ, թալիշ հասարակական-քաղաքական շրջանակները, հիմնականում, պահանջում են ոչ թե Թալիշստանի ինքնավարացում, այլ լիարժեք անկախություն:

В.Восканян: На Западе четко осознают исламскую опасность в Азербайджане
Азербайджанские журналисты, говоря об опасности салафизма в этой стране, приводят в качестве «обнадеживающего» факта наличие порядка 50 тысяч салафитов и утверждают, что эта цифра не представляет опасность. Об этом говорится в комментарии доцент кафедры иранистики Ереванского государственного университета Вардана Восканяна для Аysor.am.
Как отмечает иранист, оставляя в стороне очевидную спорность этого положения, следует отметить, что на Западе уже четко осознают реальную опасности этого исламского течения в Азербайджане.
Возможно, действия некоторых западных общественно-политических кругов, направленные на федерализацию Азербайджана посредством этнотерриториальных автономий с использованием площадок общеевропейских структур, также нужно рассматривать в данном контексте.
Речь идет в частности о намеченном 19 февраля в Брюсселе обсуждении, посвященном утверждению мира на Кавказе, о котором азербайджанские СМИ со вчерашнего дня распространяют сведения и комментарии, особенно возмущаясь в связи с приглашением на это обсуждение президента Талыш-Муганской Автономной Республики Алакрама Гумматова.
Странно лишь одно. На Западе прекрасно осознают, что Нагорно-Карабахская Республика не может быть непосредственным участником процесса федерализации Азербайджана, поскольку никогда не была и не собирается быть частью этого искусственного формирования. Посему даже попытка теоретического рассмотрения Арцаха в качестве одной из возможных автономий Азербайджанской Федерации просто несерьезна.
А если речь идет об участии соседних государств, то вовлеченность Армении в процесс формирования талышской, татской, лезгинской и аварской автономий может быть намного полезнее, учитывая большие возможности Еревана влиять на этнические развития на Южного Кавказе, особенно в условиях европейской поддержки.
При этом на Западе должны понять, что уже возможное участие Армении в федерализации Азербайджана должно считаться серьезной уступкой, поскольку, к примеру, талышские общественно-политические круги, в основном, требуют не суверенитета Талишстана, а полноценной независимости.