Արևմուտքում գիտակցում են իսլամիստական վտանգի առկայությունն Ադրբեջանում
Ադրբեջանցի լրագրողները, խոսելով այդ երկրում սալաֆիական վտանգի մասին, որպես «հուսադրող» փաստ, բերում են սալաֆիականների մոտ 50 հազար թվաքանակի առկայությունը և պնդում, որ այդ թիվը վտանգ չի կարող ներկայացնել:
Թողնելով այս դրույթի` ակնհայտ վիճելի լինելու հանգամանքը, պետք է նշել, որ Արևմուտքում արդեն իսկ հստակորեն գիտակցում են իսլամիստական իրական վտանգի առկայությունն Ադրբեջանական Հանրապետությունում:
Հավանաբար նաև այս համատեքստում պետք է դիտարկել էթնիկ-տարածքային ինքնավարությունների միջոցով այդ երկրի ֆեդերալացմանն ուղղված արևմտյան որոշ հասարակական-քաղաքական շրջանակների վերջին գործողությունները համաեվրոպական կառույցների հարթակների օգտագործմամբ:
Խոսքը մասնավորապես այս տարվա փետրվարի 19-ին Բրյուսելում կայանալիք Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը նվիրված քննարկման մասին է, որի վերաբերյալ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները երեկվանից սկսած տեղեկատվություն և մեկնաբանություններ են տարածում՝ հատկապես զայրացած լինելով Թալիշ-Մուղանյան Հանրապետության նախագահ Ալաքրամ Հումմատովին այդ քննարկմանը հրավիրելու առթիվ:
Տարօրինակ է միայն մի բան: Արևմուտքում շատ լավ տեղյակ են, որ Արցախի Հանրապետությունն ակնհայտորեն չի կարող անմիջական մասնակիցը լինել Ադրբեջանի ֆեդերալացման գործընթացին, քանի որ այդ արհեստածին կազմավորման մաս երբևիցե չի եղել և չի էլ պատրաստվում լինել, ուստի Արցախի՝ որպես ապագա Ադրբեջանական Դաշնության մաս հնարավոր ինքնավարություններից մեկի նույնիսկ տեսական դիտարկման փորձն իսկ ուղղակի անլուրջ է:
Իսկ եթե խոսքը հարևան պետությունների մասնակցության մասին է, ապա Հայաստանի Հանրապետության ներգրավվածությունը թալիշական, թաթական, լեզգիական և ավարական ինքնավարությունների կազմավորման գործընթացին շատ ավելի օգտակար կարող է լինել՝ հաշվի առնելով Արևելյան Այսրկովկասում էթնիկ զարգացումների վրա ազդելու Երևանի անհամեմատ ավելի մեծ հնարավորությունները, ինչն առավել արդյունավետ կդառնար եվրոպական օժանդակության պայմաններում:
Ընդ որում, Արևմուտքում պիտի ընկալելի լինի նաև այն, որ Ադրբեջանի ֆեդերալացմանը Հայաստանի Հանրապետության հնարավոր մասնակցությունն արդեն իսկ լուրջ զիջում պետք է համարվի, քանի որ, օրինակ, թալիշ հասարակական-քաղաքական շրջանակները, հիմնականում, պահանջում են ոչ թե Թալիշստանի ինքնավարացում, այլ լիարժեք անկախություն:

When speaking about the danger of Salafism in their country, Azerbaijani journalists say there are some 50 thousand Salafists there, noting that this number does not pose a danger, Vardan Voskanian, an associate professor of Iranian Studies Sub-Department of Yerevan State University, told Aysor.am.
Leaving aside the obvious debatable nature of this idea, it should be noted that the West already fully realizes the real danger of this Islamic movement in Azerbaijan.
The actions of some Western sociopolitical circles aimed at Azerbaijan’s federalization through ethno-territorial autonomies by using platforms of pan-European organizations should also be viewed in this context.
In particular the matter concerns the discussion on peace building in the Caucasus due in Brussels on February 19, about which the Azerbaijani mass media have released information and comments since yesterday, resenting first of all the fact that President of the Talysh-Mughan Autonomous Republic Alikram Hummatov was invited to the conference.
One thing is strange. The West fully understands that the Nagorno Karabakh Republic cannot be a direct participant of Azerbaijan’s federalization process because it never was and does not intend to be part of this artificial formation. For that reason even an attempt to theoretically view Artsakh as one of the possible autonomies of the Azerbaijani Federation is not serious.
If the matter concerns neighboring states’ participation, then Armenia’s involvement in the formation of Talysh, Tat, Lezgin, and Avar autonomies could be much more useful, given Yerevan’s ample opportunities to influence ethnic developments in the South Caucasus, especially under conditions of European support.
And the West should understand that the possible participation of Armenia in Azerbaijan’s federalization should be considered a serious concession as, for example, the Talysh socioeconomic circles mostly demand Talyshstan’s full independence, rather than its sovereignty.