Թուրքիան ծրագրում է ականազերծել Հայաստանի հետ սահմանակից ականապատ տարածքը
Եվրամիության (ԵՄ) ֆինանսական աջակցությամբ Թուրքիան պատրաստվում է Հայաստանի ու Իրանի հետ սահմանին տեղակայել սահմանային վերահսկողության ժամանակակից համակարգեր: Այս մասին հայտնում է ermenihaber.am-ը:
Թուրքական «Աքշամ» պարբերականը տեղեկացնում է, որ Թուրքիայի արևելյան սահմանամերձ գոտիներում զինված ուժերի գլխավոր շտաբի և ներիքն գործերի նախարարության համատեղ կոորդինացմամբ սկսվել են ականազերծման աշխատանքները:
Նշենք, որ «Առանց ականների Թուրքիա նախաձեռնություն» կազմակերպության կազմած զեկույցի համաձայն`2009 թվականի դրությամբ Թուրքիայի ողջ ականապատ տարածքներում կա շուրջ 1 մլն ական:
Ծրագիրն իրականացվելու է երկու փուլով:
1. Իրականացնել ականազերծման աշխատանքներ Հայաստանի և Իրանի հետ սահմանակից ականապատ տարածքներում (11 մլն 665 հզ 641 քմ):
2. Տեղակայել սահմանային վերահսկողության ժամանակակից համակարգեր, որոնց տեխնիկական հնարավորությունները թույլ կտան առավելագույնս կանխել ապօրինի միգրացիան և մաքսանենգությունը:
Նախագծի իրականացման համար պահանջվելու է ընդհանուր առմամբ 52 մլն 450 հզ եվրո գումար: Նախատեսվում է, որ այդ գումարի 75 տոկոսը վճարելու է Եվրամիությունը, իսկ մնացած մասը` Թուրքիայի պաշտպանության նախարությունը:
Ուշադրություն հրավիրելով Հայաստանի հետ սահմանային տարածքների ականազերծման և ավելի վաղ սկսված Ալիջանի սահմանակետի ճանապարհի ասֆալտապատման ու ընդլայման աշխատանքների վրա` «Աքշամը», հարց է բարձրացնում, թե արդյոք դա ենթադրում է սահմանի մոտալուտ բացում:

Турция разминирует граничащие с Арменией и Ираном территории
При финансовой поддержке Евросоюза Турция собирается разместить на границе с Арменией и Ираном современные системы контроля. Об этом сообщает сайт ermenihaber.am.
Турецкое издание “Акшам” сообщает, что на западных приграничных зонах Турции при совместной координации Генштаба ВС и МВД страны начались работы по разминированию. Согласно докладу инициативы “Турция без мин” по состоянию на 2009 год на всех заминированных территориях Турции насчитывается порядка 1 млн. мин.
Программа будет осуществлена в два этапа:
1.Осуществить работы по разминированию заминированных территорий, граничащих с Арменией и Ираном (11 млн. 665тыс. 641 кв м)
2.Установить современные системы контроля на приграничных зонах, технические возможности которых позволят максимально пресечь нелегальную миграцию и контрабанду.
Для реализации проекта потребуется в общей сложности 52 млн. 450 тыс. евро. Предполагается, что 75% от этой суммы выплатит Евросоюз, а остальную часть – Минобороны Турции.
Обращая внимание на разминирование приграничных с Арменией территорий и начатые работы по асфальтированию и расширению дороги на погранично-пропускном пункте Алиджан, газета “Акшам” задается вопросом - не означает ли это скорое открытие границы?