Թուրքիան ծրագրում է ականազերծել Հայաստանի հետ սահմանակից ականապատ տարածքը
Եվրամիության (ԵՄ) ֆինանսական աջակցությամբ Թուրքիան պատրաստվում է Հայաստանի ու Իրանի հետ սահմանին տեղակայել սահմանային վերահսկողության ժամանակակից համակարգեր: Այս մասին հայտնում է ermenihaber.am-ը:
Թուրքական «Աքշամ» պարբերականը տեղեկացնում է, որ Թուրքիայի արևելյան սահմանամերձ գոտիներում զինված ուժերի գլխավոր շտաբի և ներիքն գործերի նախարարության համատեղ կոորդինացմամբ սկսվել են ականազերծման աշխատանքները:
Նշենք, որ «Առանց ականների Թուրքիա նախաձեռնություն» կազմակերպության կազմած զեկույցի համաձայն`2009 թվականի դրությամբ Թուրքիայի ողջ ականապատ տարածքներում կա շուրջ 1 մլն ական:
Ծրագիրն իրականացվելու է երկու փուլով:
1. Իրականացնել ականազերծման աշխատանքներ Հայաստանի և Իրանի հետ սահմանակից ականապատ տարածքներում (11 մլն 665 հզ 641 քմ):
2. Տեղակայել սահմանային վերահսկողության ժամանակակից համակարգեր, որոնց տեխնիկական հնարավորությունները թույլ կտան առավելագույնս կանխել ապօրինի միգրացիան և մաքսանենգությունը:
Նախագծի իրականացման համար պահանջվելու է ընդհանուր առմամբ 52 մլն 450 հզ եվրո գումար: Նախատեսվում է, որ այդ գումարի 75 տոկոսը վճարելու է Եվրամիությունը, իսկ մնացած մասը` Թուրքիայի պաշտպանության նախարությունը:
Ուշադրություն հրավիրելով Հայաստանի հետ սահմանային տարածքների ականազերծման և ավելի վաղ սկսված Ալիջանի սահմանակետի ճանապարհի ասֆալտապատման ու ընդլայման աշխատանքների վրա` «Աքշամը», հարց է բարձրացնում, թե արդյոք դա ենթադրում է սահմանի մոտալուտ բացում:

Turkey starts mine clearance in areas adjacent to Armenia and Iran
Turkey plans to deploy modern control systems at the border with Armenia and Iran with the financial assistance of the EU, Ermenihaber.am reported.
According to Aksam newspaper (Turkey), mine clearance has begun in Turkey’s western border zones. The work is coordinated by the General Staff of the Turkish Armed Forces and Turkey’s Interior Ministry. There were about a million mines in all mine-strewn territories of Turkey as of 2009, a report by Turkey without Mines initiative said.
The program will be implemented in two stages:
1. Mine clearance on mined territories adjacent to Armenia and Iran (an area of 11,665,641 square meters).
2. Deployment of modern control systems in the border zones for efficient prevention of illegal migration and smuggling.
The program’s cost is 52 million 450 thousand euros. The EU is expected to pay 75% of that sum, and the rest will be paid by Turkish Defense Ministry.
Taking into account the mine clearance in the territories bordering Armenia and asphalt work and the extension of the road at Alican checkpoint, Aksam paper wonders if this means the border’s opening in the near future.