Թուրքագետ. Մերկել-Էրդողան զրույցին պետք է վերապահումով մոտենալ
Էրդողանի ավտորիտար ռեժիմը խնդիրներ է առաջացնում Եվրոպայում: Ցեղասպանության վերաբերյալ Եվրոպայի՝ վերջին շրջանում դրսևորած դիրքորոշումը հենց սրանով էլ պետք է բացատրել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը:
Թուրքագետն ընդգծեց, որ հատկապես վերապահումով պետք է մոտենալ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին զրույցին:
«Եթե ընդունենք, որ այդ զրույցի ժամանակ խոսվել է Ցեղասպանության ճանաչման մասին, ապա Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին սա ակնառու երևույթ է: Թե ինչ զարգացումներ կլինեն՝ դժվար է ասել, սակայն ակնհայտ է, որ այս ընթացքում ականատես կլինենք որոշակի գործընթացների»,- ասաց Լևոն Հովսեփյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար Թուրքիան ֆինանսական ու դիվանագիտական լուրջ միջոցներ է ներդնում: Բացի այդ, Թուրքիան փորձելու է գործոն դառնալ նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում:
«Միաժամանակ, այսօր Թուրքիան անկանխատեսելի է դառնում անգամ իր գործընկերների համար և աշխարհը գործ ունի իր ուժերին չափազանց վստահ մի երկրի հետ»,- ասաց թուրքագետը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Էրդողան-Մերկել հանդիպման ժամանակ, Թուրքիայի վարչապետը կոչ էր արել Գերմանիայի կանցլերին ավելի ուշադիր լինել, քանի որ երկրի բյուջեից գումարներ են հատկացվում «1915 թվականի դեպքերի 100-ամյակի միջոցառումների համար»: Ինչին ի պատասխան, թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, Անգելա Մերկելը կոչ է արել Էրդողանին ու Թուրիքային՝ առերեսվել իր պատմության հետ:

The authoritarian regime of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan is creating problems for Europe, Turkologist Levon Hovsepian told a press conference today.
In his words, statements of high-ranking European officials about the Armenian Genocide should be viewed in this context.
“Given the fact that the Genocide recognition subject was touched upon at the meeting of the Turkish prime minister and the German chancellor, this is a remarkable phenomenon ahead of the Armenian Genocide’s centennial. It is hard to say what developments will take place later, but it is obvious that we will witness some processes,” l. Hovsepian said.
He stressed that Turkey uses serious financial and diplomatic resources for the denial of the Armenian Genocide. Besides, Turkey will attempt to become a factor in the Karabakh problem settlement.
“Turkey is becoming unpredictable even for its partners and the world is dealing with a country that is extremely confident in its own strength,” the Turkologist noted.
We would remind you that at the meeting of the Turkish prime minister and the German chancellor in February of this year, Erdogan warned Angela Merkel and the Christian Democratic Union led by her to use caution when allocating budget funds for the centennial of the Armenian Genocide. According to the Turkish mass media, in response Angela Merkel criticized the Turkish premier for continuing the policy of the Armenian Genocide’s denial. She urged Erdogan to face Turkey’s history.