Թուրքագետ. Մերկել-Էրդողան զրույցին պետք է վերապահումով մոտենալ
Էրդողանի ավտորիտար ռեժիմը խնդիրներ է առաջացնում Եվրոպայում: Ցեղասպանության վերաբերյալ Եվրոպայի՝ վերջին շրջանում դրսևորած դիրքորոշումը հենց սրանով էլ պետք է բացատրել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը:
Թուրքագետն ընդգծեց, որ հատկապես վերապահումով պետք է մոտենալ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին զրույցին:
«Եթե ընդունենք, որ այդ զրույցի ժամանակ խոսվել է Ցեղասպանության ճանաչման մասին, ապա Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին սա ակնառու երևույթ է: Թե ինչ զարգացումներ կլինեն՝ դժվար է ասել, սակայն ակնհայտ է, որ այս ընթացքում ականատես կլինենք որոշակի գործընթացների»,- ասաց Լևոն Հովսեփյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար Թուրքիան ֆինանսական ու դիվանագիտական լուրջ միջոցներ է ներդնում: Բացի այդ, Թուրքիան փորձելու է գործոն դառնալ նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում:
«Միաժամանակ, այսօր Թուրքիան անկանխատեսելի է դառնում անգամ իր գործընկերների համար և աշխարհը գործ ունի իր ուժերին չափազանց վստահ մի երկրի հետ»,- ասաց թուրքագետը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Էրդողան-Մերկել հանդիպման ժամանակ, Թուրքիայի վարչապետը կոչ էր արել Գերմանիայի կանցլերին ավելի ուշադիր լինել, քանի որ երկրի բյուջեից գումարներ են հատկացվում «1915 թվականի դեպքերի 100-ամյակի միջոցառումների համար»: Ինչին ի պատասխան, թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, Անգելա Մերկելը կոչ է արել Էրդողանին ու Թուրիքային՝ առերեսվել իր պատմության հետ:

Тюрколог: Авторитарный режим Эрдогана создает проблемы для Европы
Авторитарный режим премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана создает проблемы для Европы. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции тюрколог Левон Овсепян.
По словам тюрколога, именно в этом контексте нужно рассматривать озвучиваемые высокопоставленными европейскими чиновниками заявления о Геноциде армян.
«Если принять, что во время беседы между премьером Турции и канцлером Германии затрагивалась тема признания Геноцида, то это значительное явление в преддверии 100-ой годовщины Геноцида армян. Сложно сказать, какие развития могут последовать в дальнейшем, однако очевидно, что мы станем свидетелями определенных процессов», - сказал Левон Овсепян.
Тюрколог подчеркнул, что Турция использует серьезные финансовые и дипломатические средства для отрицания Геноцида армян. Кроме того, Турция попытается стать фактором в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
« Турция становится сегодня непрогнозируемой даже для своих партнеров и мир имеет дело с чрезвычайно уверенной в своей силе страной», - сказал тюрколог.
Напомним, в ходе встречи премьер-министра Турции с канцлером Германии в феврале этого года Эрдоган предупредил Ангелу Меркель и возглавляемую ею партию Христианско-демократический союз (ХДС) «проявить осмотрительность» в вопросе выделения бюджетных средств к 100-й годовщине Геноцида армян. Как сообщали турецкие СМИ, в ответ канцлер ФРГ раскритиковала премьер-министра Турции за продолжение политики отрицания Геноцида армян в Османской империи 1915г., призвав встретиться лицом к лицу со своим историческим прошлым.