Երևանի «Կարեն Դեմիրճյանի» անվան մետրոպոլիտենի գլխամասային գրասենյակի մոտ քիչ առաջ բողոքի ակցիա էին անում մետրոպոլիտենի մի խումբ աշխատակիցներ, ովքեր իրենց դժգոհությունն էին հայտնում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ:
Ակցիային միացել էին նաև «Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնության անդամները:
Աշխատակիցները կարծում են, որ իրենց աշխատավարձերից կենսաթոշակների համար պարտադիր պահումը իրավունքի խախտում է:
«Քաղաքացին,  եթե ազատ, անկախ խետության մեջ է ապրոմ, ապա պետք է նրա իրավունքները չոտնահարեն: Եթե սա լավ բան լիներ, պարտադիր չէր լինի»,- ասաց մետրոպոլիտենի աշխատակիցներից մեկը:
Ցուցարարների խոսքով` իրենց բողոքը ոչ այնքան գումարի համար է, որքան` պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային նոր օրենքի դեմ, նրանք դեմ են, որ աշխատավարձը բարձրանա, սակայն պահումներ լինեն: Աշխատողներից մեկն էլ ասաց, թե այդ պահված 5000 դրամը կարող է և իր գրպանում պահել. «Ինչի ինձանից լավ բանկի՞ր են»:
«Ես այսօր չկարողանամ իմ երեխուն պահեմ, ինչ է թե 30 տարի հետո  թոշակ ստանա՞մ, բա դա ինձ պե՞տք է: Ես եթե հնարավորություն ունենամ, ապա էդ գումարը ինքս կհավաքեմ, որ 30 տարի հետո ես կամ երեխես լավ լինենք»,- ասաց մեկ այլ աշխատակից:
Ցույցներ շարունակության մասին խոսելիս`  աշախատակիցներից մեկն ասաց, թե սա առաջիկա հնարավոր գործադուլի առաջին ծիլերն են. «Եթե կառավարությունն ականջ չդնի բազմաթիվ աշխատակիցների պահանջին, ապա կտեսնեք,  որ տարբեր ընկերությունների աշխատակիցներ ամեն օր դուրս կգան փողոց և իրենց պահանջը, բողոքի ձայնը կհայտնեն»:
Մետրոպոլիտենի աշխատակիցները կոչ արեցին բոլոր գործատուներին ականջ դնել ոչ թե ՊԵԿ-ին կամ այլ կառույցներին, այլ` ՍԴ-ի որոշումներին:

A group of employees were holding today a protest outside the head office of the Yerevan Metro after Karen Demirchian. They were protesting against the introduction of the compulsory accumulative pension system in Armenia. The metro employees were joined by members of I’m against (Dem.am) initiative.
Metro employees believe that compulsory deductions from their salaries for pension are a violation of their rights.
In their words, they are discontented with the new law on the compulsory accumulative pension system, rather than with the amount of deductions. One of the protesters noted that he can keep the deducted amount of 5,000 drams in his pocket as well. “If I cannot support my child today, why should I care about a pension I will receive in 30 years? If I have the opportunity, I will save this money today so that I or my child will live better in 30 years,” the worker said.
The metro staff called on all the employers to adhere to the decisions of the Constitutional Court instead of paying heed to the State Revenue Committee or other bodies.