Ո՞ր փուլում է գտնվում Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցումը
Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներն արդեն պատրաստ են: Այդ մասին «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում նշել է Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը:
Հարցին, թե ո՞ր փուլում է գտնվում Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցումը, դեսպան Առաքելյանը մասնավորապես նշել է. «Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներն արդեն պատրաստ են. Հայտնի է նաև նախագծի ֆինանսավորող կողմը: Ծրագրի իրականացման շուրջ առարկայական քննարկումները կկայանան հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համատեղ նիստի ընթացքում, որը նախատեսվում է անցկացնել ապրիլին՝ Թեհրանում: Նույն ժամկետներում նախատեսվում է նաև հարցի քննարկման եռակողմ հանդիպում: Ժամկետների առումով մենք հարցի պատասխանը կարող ենք ստանալ վերը նշված միջոցառումներից հետո»:
Հավելենք, որ երկաթգծի հարցը քննարկվել էր նաև նախօրեին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիի միջև տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, որի ընթացքում արծարծվել էին ընթացիկ՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի և Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման, ինչպես նաև նախագծային փուլում գտնվող՝ Հայաստան-Իրան երկաթգծի և Իրան-Հայաստան նավթատարի շինարարության ծրագրերին վերաբերող մանրամասներ: Վարչապետը նշել էր, որ այս ծրագրերը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններն են և կգործադրվեն բոլոր ջանքերը՝ դրանց իրագործման համար:
Օրերս ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին «Արմնյուզ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ևս նշել էր, որ հայ-իրանական հարաբերությունների ամենակարևոր խնդիրներից մեկը երկաթգծի հարցն է: Նրա խոսքով՝ այդ հարցը պետք է ընդգրկվի հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի օրակարգում:

Посол Аракелян: Сроки реализация проекта ж/д Иран-Армения обсудят в апреле
«Технико-экономическое обоснование строительства ж/д Иран-Армения уже готово», - заявил в интервью «Арменпресс» посол Армении в Иране Григор Аракелян.
В ответ на вопрос о том, на какой стадии находятся работы по строительству железной дороги Иран-Армения и в какие сроки будет реализована эта программа, дипломат отметил: «Уже готово технико-экономическое обоснование строительства ж/д Иран-Армения. Известна и сторона, финансирующая реализацию этого проекта. Предметные обсуждения программы состоятся на совместном заседании межправительственной комиссии, которое состоится в апреле в Тегеране. Тогда же предусматривается и трехсторонняя встреча для обсуждения этого вопроса. Ответ относительно сроков мы сможем получить после проведения этих мероприятий».
Напомним, в ходе прошедшей накануне встречи премьер-министр Армении Тигран Саркисян и посол Ирана Мохаммад Реиси обсудили программы строительства ГЭС в Мегри и третьей высоковольтной линии электропередачи Армения-Иран, а также проекты строительства железной дороги и нефтепровода. Премьер Т.Саркисян подчеркнул, что эти программы являются приоритетными для правительства Армении и будут предприняты все усилия для их реализации.
На днях в интервью телекомпании «Армньюз» посол ИРИ в Армении Мохаммад Реиси заявил, что одним из важных вопросов в повестке армяно-иранских отношений является строительство железной дороги. Этот вопрос, по словам посла, должен быть включен в повестку дня 12-го съезда армяно-иранской межправительственной комиссии.