Վ. Օսկանյան. Սեպտեմբերի 3-ին Սերժ Սարգսյանը կարող էր մանևրել
«Սեպտեմբերի 3-ին մենք կարող էինք Մոսկվայում այլ որոշում կայացնել, և այդ որոշումից հետո էլ Ռուսաստանի հետ ունենալ փայլուն հարաբերություններ»,- «Հայաստանի այսօր ու վաղը» թեմայով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը:
Նշենք, որ քննարկմանը մասնակցում են նախկին արտգործնախարարներ Վահան Փափազյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը Վարդան Օսկանյանը:
Շարունակելով խոսքը` Վ. Օսկանյանն ասաց, որ եթե ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մինչև սեպտեմբերի 3-ը ավելի ուժեղ դիրքում լիներ, կարող էր ՌԴ-ում մեկ այլ քաղաքականություն բանեցնել:
«Եթե ՌԴ-ում նրան ճնշել են, ապա նա կարող էր մանևրել, ինչ որ բան խոստանալ և գալ երկրում քննարկել, ասենք, խորհրդարանում, սակայն այդպես չէ, քանի որ մեր երկրում միակուսակցական համակարգ է տիրում»,- ասաց Վ. Օսկանյանը:
Նախկին ԱԳ նախարար Վահան Փափազյանը չհամաձայնեց այս տեսակետի հետ` պատճառաբանելով, թե 2008-ի նախագահական «ընտրություններից» հետո, եթե ՌԴ աջակցությունը չլիներ, ապա ներկայում իշխանությունն այլ կլիներ և կվարվեր այլ քաղաքականություն:
«Այսօր էլ, վաղն էլ և երբեք էլ Հայաստանը Ռուսաստանին մերժել չի կարող: Մինչև ՀՀ-ն չվերագտնի իրեն` հենց իր ներքաղաքական կյանքում, արտաքին քաղաքականությունում չի կարող ահաջողություններ գրանցել»,- ասաց նա:
Իր հերթին նախկին ԱԳ նախարար Ալիկ Արզումանյանն էլ ասաց, որ եթե այսպես շարունակվի չորս տարի, երբ համապետական ընտրությունների ժամանակը գա, իշխանությունները փորձելու են վերարտադրվել, «իսկ դա կապ չունի` ում միջոցով կվերարտադրվի` Կիրակոս Կիրակոսյանի, թե Սերժ Սարգսյանի տեսքով»:

Вардан Осканян: В Москве 3 сентября могло быть принято другое решение
«Мы могли принять 3 сентября в Москве другое решение и после этого иметь с Россией прекрасные отношения», - такое мнение высказал сегодня в ходе обсуждения на тему «Армения сегодня и завтра» экс-министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
Отметим, что в обсуждении принимают участие также бывшие министры иностранных дел Александр Арзуманян и Ваан Папазян.
По словам В.Осканяна, если бы президент Армении Серж Саргсян имел до 3 сентября более сильные позиции, он смог бы проводить другую политику.
«Если в России на него оказали давление, то он мог маневрировать, что-то обещать, приехать и здесь обсудить ситуацию, скажем, в парламенте. Однако этого не произошло, поскольку в нашей стране царит однопартийная система», - сказал Вардан Осканян.
Экс-министр иностранных дел Ваан Папазян не согласился с этой точкой зрения, аргументировав тем, что если бы после президентских выборов 2008г. не было поддержки России, в стране сегодня была бы другая власть и другая политика.
«И сегодня, и завтра, и в будущем Армения никогда не сможет отказать России. Пока Армения не найдет свой путь, именно во внутриполитической жизни, она не может зафиксировать успехи во внешней политике», - заявил В.Папазян.
Экс-глава МИД Александр Арзуманян в свою очередь отметил, что если эта ситуация будет продолжаться еще четыре года, то когда придет время общегосударственных выборов, власти попытаются воспроизвестись. «И не имеет никакого значения, с чьей помощью они это сделают», - отметил А.Арзуманян.