«Երկրապահներն անգնահատելի դեր են ունեցել հայոց բանակի ստեղծման գործում»
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 15-ին ուղերձ է հղել Երկրապահ կամավորական միության 10-րդ համագումարի մասնակիցներին:
«Երկրապահ կամավորական միության հարգելի անդամներ,
Համագումարի հարգարժան մասնակիցներ,
Ի սրտե ողջունում եմ բոլորիդ և շնորհավորում միության հոբելյանական` 10-րդ համագումարի կապակցությամբ:
Երկրապահ կամավորական միությունն ստեղծվել է Արցախյան ազատամարտի տարիներին և առաջին իսկ օրից կանգնել հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում: Մեծ է ձեզնից յուրաքանչյուրի ավանդը հակառակորդի կողմից մեզ պարտադրված պատերազմի հաղթական ավարտի ապահովման մեջ:
Հայ ժողովրդի արժանի զավակների սուրբ արյամբ են գրվել մեր նորագույն պատմության ոսկե էջերը: Նրանց սխրանքն ու հերոսությունն ընդօրինակման առարկա կլինեն դեռ շատ սերունդների համար: Հավե՜րժ փառք ու պատիվ հայրենիքի նվիրյալներին:
Կարող ենք վստահությամբ ասել, որ երկրապահներն անգնահատելի դերակատարություն են ունեցել մեր անկախության կերտման և հայոց բանակի ստեղծման գործում: Այսօր էլ կազմակերպության անդամներն ակտիվորեն մասնակցում են հայրենիքի զորացմանը, հարազատ ժողովրդի բարգավաճմանը, երիտասարդության ռազմահայրենասիրական դաստիարակությանը: Սա դժվարին ու ազգանպաստ առաքելություն է, որը դուք իրականացնում եք արժանապատվորեն:
Երկրապահ կամավորական միության բոլոր անդամներին մաղթում եմ խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք, համագումարի մասնակիցներին` հաջող ու արդյունավետ աշխատանք»:

B. Sahakian sends address to participants of Yerkrapah Union congress
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian sent an address to the participants of the 10th congress of Yerkrapah Volunteer Union, according to the press service of the Office of NKR President. The address says:
“Respected participants of the congress,
I cordially welcome and congratulate all of you on the Union’s jubilee 10th congress.
The “Yerkrapah” Volunteer Union was established during the Artsakh liberation struggle and since the very first day stood in the defense of the Fatherland. Each of you had a substantial contribution to ensuring the victorious end of the war imposed upon us by the enemy.
The golden pages of our modern history are written by the sacred blood of deserved sons of the Armenian nation. Their feat and heroism will be subject of pride for many generations to come. Eternal glory and honor to the Fatherland’s devotees!
It can be said that the “Yerkrapah” volunteers have had an inestimable role in carving our independence and forming the Armenian army. Today the members of the organization continue to take an active part in strengthening the Fatherland, fostering prosperity of the native people, as well in patriotic-military upbringing of the youth, carrying this hard and patriotic mission with dignity.
I wish peace, robust health and all the best to the members of the “Yerkrapah” Volunteers Union, successful and efficient work to the participants of the congress”.