Կուտակային կենսաթոշակային պարտադիր համակարգը հասնում է նաև Արցախ
Կուտակային կենսաթոշակային պարտադիր համակարգը հասնում է նաև Արցախ։ «Ժողովուրդի» տեղեկացմամբ` հաջորդ շաբաթ ԼՂՀ Ազգային ժողովում խորհրդակցություններ կանցկացվեն, և կքննարկվեն համակարգի անցման վերաբերյալ բոլոր հարցերը, սակայն դեռ մեծ օրակարգում հարցն ընդգրկված չէ։
Նշենք, որ նախորդ տարվանից սկսած՝ Արցախի օրենսդիր մարմինը նմանօրինակ քննարկումներ ծավալել է, և մտադրություն կա կենսաթոշակային նոր համակարգին անցնել 2015-ի հունվարից։
ԼՂՀ Աժ աշխատանքի և սոցիալական հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Արևիկ Պետրոսյանը «Ժողովուրդի» թղթակցի հետ զրույցում համոզմունք է հայտնել, որ եթե համակարգի նկատմամբ հանրային դժգոհության ալիք բարձրանա, ապա ԼՂՀ իշխանությունները ժողովրդի կամքին դեմ չեն գնա։ Նրա խոսքով՝ իրենք կկասեցնեն կուտակային համակարգի ներդրումը, եթե դրա պահանջը լինի:

The compulsory accumulative pension scheme will reach Artsakh soon, ‘Zhoghovurd’ paper writes, noting that next week consultations will be held in the National Assembly of the NKR to discuss details of the transition to the system, although the issue is not on the big agenda yet.
Artsakh’s legislative body started such discussions last year and there are plans to transfer to the new system in January 2015.
Deputy chairwoman of the Standing Committee on Labor and Social Affairs of the NKR NA Arevik Petrosian told ‘Zhoghovurd’ that if a wave of popular discontent with the accumulative scheme start, the authorities of Nagorno Karabakh will not act against the people’s will. They will suspend the system’s introduction in case of such demands, she said.