Սերժ Սարգսյանն՝ արտագաղթի մասին. Խնդիրը լաց ու կոծով չի լուծվում
Արտագաղթը մեր ամենավտանգավոր և սուր պրոբլեմներից մեկն է: Այս մասին այսօր ԵԿՄ համագումարի ավարտին տեղի ունեցած հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Թող որևէ մեկին չթվա, որ արտագաղթի խնդիրն իրեն ավելի է մտահոգում, քան՝ ինձ: Միևնույն ժամանակ ես չեմ ընդունում այս թեմայի քաղաքական շահարկումներ»,- ասաց Նախագահը՝ նշելով, որ 2013 թ.-ին ուղևորափոխադրումները կրճատվել են ու Հայաստանից հեռացած մարդկանց թիվը հասել է մոտ 31 հազարի:
«31 հազարն այն թիվը չէ, որի դեմ հնարավոր չէ պայքարել: Պետք է ասեմ, որ պրոբլեմը չի լուծվում լաց ու կոծով, այն լուծվում է աշխատանքով: Մեկ օրինակ բերեմ պատերազմի օրերից: Հիշու՞մ եք, երբ մենք գյուղ էինք կորցնում, հո չէինք նստում լացում: Մենք մտածում էինք՝ ոնց անենք, որ վաղն այդ գյուղն էլ, կողքինն էլ վերցնենք»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նախորդող հրապարակումներ՝ Սերժ Սարգսյան. Ադրբեջանի պահվածքը սահմանին այլ բան չէ, քան մարդասպանություն

Президент Армении не принимает политических спекуляций на тему миграции
Миграция – одна и важнейших и острых проблем Армении. Об этом заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросы присутствующих после завершения 10-го съезда Союза добровольцев «Еркрапа».
«Пусть никому не кажется, что проблема миграции волнует его больше, чем меня. В то же время я не принимаю политических спекуляций на эту тему», - заявил Серж Саргсян.
Глава государства отметил, что в 2013г. пассажироперевозки сократились, и число отбывших из Армении достигло порядка 31 тысячи.
«31 тысяча не та цифра, против которой нельзя бороться. Должен сказать, что можно стенать и сетовать, но проблемы от этого не решаются, они решаются работой», - сказал президент Серж Саргсян.