Մաքսային միության վերաբերյալ ԲՀԿ-ն կարտահայտվի, երբ լինի հստակություն
Այն, ինչ ասել է Գագիկ Ծառուկյանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին, դա կուսակցության դիրքորոշումն է և դժվար թե Հայաստանում լինի անհատ, կազմակերպություն կամ քաղաքական ուժ, որ այլ կերպ մտածի, թե Հայաստանը Ռուսաստանի հետ պետք է հնարավորինս բարձր մակարդակի հարաբերություն ունենա և այստեղ երկու կարծիք լինել չի կարող: ԲՀԿ համագումարից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում, պատասխանելով հարցերին, այս մասին ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը:
Ինչ վերաբերում է Մաքսային միությանը, ապա Վ. Օսկանյանը նկատեց, որ այն բոլորովին այլ որակ է. «Այստեղ հակասություն չկա: Ինչ վերաբերում է ՄՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ կուսակության դիրքորոշմանը, ապա բազմիցս ասվել է, որ այն պահին, երբ ամեն ինչ հստակ կլինի, երբ մեր ղեկավարությունը հստակ կիմանա, թե ինչ է իրենից ենթադրում ՄՄ-ն և հստակ կտեսնենք, թե որոնք են այդ միության առավելություններն ու թերությունները, դրանից հետո արդեն կուսակցությունը պաշտոնապես իր դիրքորոշումը կարտահայտի»:
ԲՀԿ քաղխորհրդի անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն էլ իր հերթին ասաց, թե կուսակցությունը վերջնական, հստակ դիրքորոշում այդ հարցի շուրջ չէր կարող հայտնել այն պարզ պատճառով, որ բացի անորոշ, մոտավորապես կազմված ճանապարհային քարտեզի, որը պարունակում է մոտ 200 կետ, այլ հստակ տեղեկատվություն, թե ինչ է տնտեսապես շահելու Հայաստանը այդ անդամակցությունից, չկա:
«Ավելին` կան հստակ հայտարարություններ, այդ թվում և էկոնոմիկայի նախարարի կողմից, թե ինչ է տուժելու Հայաստանի տնտեսությունը որոշակի առումներով` ՄՄ-ին անդամակցելով: Ի դեպ, ՀՀ նախագահը նախօրեին խոսեց այն անձանց մասին, ովքեր ապատեղեկատվություն են տարածում` ասելով, թե որոշակի ապրանքատեսակներ թանկանալու են ՄՄ-ին անդամակցելուց հետո և ուզում եմ հիշեցնել, որ առաջինը նման հայտարարություն խորհրդարանում արել է հենց էկոնոմիկայի նախարարը` հաստատելով, որ այո, մոտավորապես 600 անուն ապրանք թանկանալու է և այո, չի հերքել, որ այդ 600 ապրանքների մեջ լինելու են նաև առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ»,- հիշեցրեց Ն.Զոհրաբյանը:

В.Осканян: ППА заявит о своей позиции, когда в вопросе ТС появится ясность
В Армении сегодня вряд ли найдется человек, организация или политическая сила, которая не согласится с тем, что отношения с Россией должна быть на самом высоком уровне, и здесь двух мнений быть не может. Об этом заявил сегодня журналистам во время брифинга после съезда партии «Процветающая Армения» экс-министр иностранных дел Армении, депутат парламента от ППА Вардан Осканян.
Как отметил Вардан Осканян, лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян говорил об отношениях Армении с Россией и это позиция политической силы.
Касаясь вступления в Таможенный союз, Вардан Осканян заявил, что партия «Процветающая Армения» официально заявит о своей позиции тогда, когда в этом вопросе появится ясность, когда руководство страны будет четко знать, что представляет собой Таможенный союз, когда увидит привилегии и недостатки этого союза.
Член политсовета партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян в свою очередь отметила, что партия не могла заявить четкую и окончательную позицию по этому вопросу по той простой причине, что кроме неопределенной, приблизительно составленной «дорожной карты», которая содержит около 200 пунктов, каких-либо других конкретных сведений о том, что выиграет Армения от членства в ТС, нет.
«Более того, есть четкие заявления, в том числе и министра экономики о том, что экономика Армении может пострадать в определенном плане от этого членства. Кстати, накануне президент Армении говорил о тех, кто распространяет дезинформацию, будто некоторые виды продуктов подорожают после вступления в Таможенный союз. Хочу напомнить, что первое подобное заявление сделал в парламенте именно министр экономики, объявив, что да, приблизительно 600 наименований товаров подорожают, никто не опроверг, что товары первой необходимости будут в числе этих 600 наименований», - заявила Н.Зограбян.